İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Giresun’da Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda konuştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Giresun İl Başkanlığınca, Gümrük Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda Türkiye gündemine dair açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, terörle mücadelede Türkiye'nin çok önemli bir noktaya geldiğini belirterek şöyle devam etti: “Geçen hafta başında şehidimizin kahramanca mücadelesi, gazimizin kahramanca mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan sonra da o ila cehenneme zümera, cehennemin dibine kadar gittikleri o eylemde neredeyse... CHP'liler dün akşam tweet atmışlar, 'Türkiye'nin sokakları terör doldu.' diye. 'Terör doldu.', seviniyorlar. PKK'nın her eylemi 'Aman bir istikrarsızlık olsun, aman şöyle olsun, aman böyle olsun.' CHP'nin ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun o avanelerine söylüyorum buradan, PKK'nın eylemlerini sizin sevindirecek noktaya getirmeden onları yerin yedi kat dibine gömmeyenler namerttir.” Bakan Soylu, “6 yıldır, 15 Temmuz'dan sonra bir tane eylem, onun da arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu da söyleyeyim. Bu eylem, Amerika merkezli bir eylemdir.” diye konuştu. Soylu, teröristlerin eylem öncesinde yaptıklarına ilişkin, şu bilgileri paylaştı: “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç'ten hareket ettiler. Eylemden önceki akşam saat 20.00 itibarıyla tam 12-13 saat paramotorla, paraşütlü motor var ya, motorlu paraşüt. Motorlu paraşütle beraber Tarsus'a geldiler. Tarsus'ta kıyıya yakın bir yere indiler, sabah saat 10.00'a doğru. Ondan sonra akşama kadar orada kaldılar ve oradan yürüyerek sonra birilerinin arabalarına binerek, normal vatandaşların, onlar da insaniyet namına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk kez Amerika tarafından bizden bir şey istendi, Emniyet Genel Müdürlüğümüzden ve istihbarat birimlerimizden, 'Şu eylem yapan silahların seri numaralarını sizden istiyoruz.' Dün. Neden istediler? Bizim arkadaşlarımız da onlara çok güzel bir cevap verdi, İstihbarat Teşkilatımız. 'Siz ilk önce PKK'ya gönderdiğiniz silahların seri numaralarını bize gönderin, biz ondan sonra size göndeririz.' diye.” Geçmiş yıllarda yaşanan afetlerde vatandaşın “Nerede bu devlet?” diye sorduğuna işaret eden Soylu, “Sadece ülkemde değil, dünyanın birçok noktasında hangi afet, sel, deprem varsa orada kendini var eden, hem insanlığını hem devletin kuvvetini, kudretini ortaya koyan ve bu açıdan millet dayanışmasını önemli bir şekilde gerçekleştiren bir tablo sergilendi.” diye konuştu.

“CUMHUR İTTİFAKI İLE HAYALLERİMİZİN TERSİNE GİTMESİNE MÜSAADE ETMİYORUZ”

Geçmişte milletin kurduğu hayallerin birilerince yapay yollarla yıkıldığını vurgulayan Soylu, “Bu ülke, bu millet Recep Tayyip Erdoğan'la hayaller kurdu, bütün dünya bir araya geldi ve bugün Cumhur İttifakı ile hayallerimizin tersine gitmesine müsaade etmiyoruz, sizler müsaade etmiyorsunuz.” dedi. Soylu, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyadaki önemine ve yaşanan sorunlara dikkati çekerek şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti 2023'ten itibaren 21. asırda bütün dünyaya nasıl bir devlet olduğunu, nasıl bir anlayış içerisinde olduğunu, sizin ortaya koyduğunuz bu irade ile gerçekleştirecektir. Bunu silahla, şiddetle yapmıyorsunuz, bunu 50 gramlık bir oy pusulasıyla, siyasetin gücüyle, milletin gücüyle yapıyorsunuz. Ve bunu gerçekleştirirken bütün dünyaya milli iradenin, demokrasinin, bir ülkenin değer bütünlüğünün gücünü gösteriyorsunuz.” Soylu, Türkiye'nin teröre karşı yıllardır verdiği mücadeleyi örneklerle anlatarak şu değerlendirmede bulundu: “Eğer biz kendi İHA'mızı, mühimmatımızı, ATAK helikopterlerimizi yapmamış olsaydık, Harput'tan ta Afrin'e kadar terör koridorunu Amerika ve Avrupa, PKK'ya kurdurmuş olacaktı. Tarihin en büyük desteğini vermektedir PKK'ya. Kim veriyor, YPG'ye, PYD'ye? Amerika. Son 3 yılda 2 milyar dolar destek verdiler. Nereden, Amerika Senatosundan. Bir tane terör örgütüyle hafif bir irtibatımızı bulsalar, bırakın desteği, bir sözümüzü bulsalar Türkiye'yi terör devleti ilan ederler. Kendileri terör örgütüne alenen destek veriyor. Oradaki adamlarını katlediyoruz, evet. Onları ila cehenneme zümera, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın dediği gibi cehenneme gönderiyoruz. Gidiyorlar, Amerikalı komutanlar onları ziyaret ediyor, başsağlığı mesajı veriyorlar.”

“KARŞIMIZDA KÖKÜ DIŞARIDA OLAN BİR ANA MUHALEFET PARTİSİ VAR”

Soylu, Kılıçdaroğlu'nun, Türkiye'nin gazetecilerin cezaevine en çok gönderildiği ülke olduğunu söylediğine işaret ederek şu ifadeleri kullandı: “Kim var bunun içerisinde, 125 kişi var. Kim var bu 125 kişinin içerisinde. 91'i PKK/ KCK iltisaklı. Bomba atmış, İstanbul Emniyetine giderken, orada canlı bomba eylemine giderken ila cehenneme zümera olmuş. Kim var bunların içerisinde, 16 tane MLKP'li. Kim var bunların içerisinde, 9 tane DHKP-C'li. Kim var bunların içerisinde? Her türlü terör örgütüyle irtibatlı, iltisak içerisinde bunlar. Yetmedi. 2 tane DHKP-C'li o listenin içerisinde sarı torba. Nerede, kırsalda. Bir tane PKK'lı sarı torba. Nerede, kırsalda. 1 tane MLKP'li sarı torba. Nerede, kırsalda. Her türlü terör örgütü eylemi içerisinde bulunmuş, terör örgütünde bulunmuş, askerimizle, polisimizle çatışmaya girmiş, öldürülmüş, kırsalda PKK, MLKP, DHKP-C'nin örgüt üyesi olmuş, bizim kahramanlarımızca da öldürülmüş olanları kendi listene koy, kaç yıldır, tam 9 yıldır listende tut, ondan sonra dön de ki 'Hükümetin içişleri bakanı, hükümet, başsavcısı, o, bu yalan söylüyor.' Karşımızda kökü dışarıda olan bir ana muhalefet partisi var. Bu işin sonunu bırakacağımızı, bu işi takip etmeyeceğimizi hiçbir şekilde düşünmesinler.”

Trabzon'da zincirleme kaza! Ard Arda çarpıştılar Trabzon'da zincirleme kaza! Ard Arda çarpıştılar

“Görecekler, o liste, onların başına bela olacak sonuna kadar.” ifadesini kullanan Soylu, şu değerlendirmede bulundu: “Sonra, teröristi çok fazla bir yerde aramalarına gerek yok, Mecliste hemen yanı başlarına baktıklarında orada HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, terörist görebilmek için. Onlara sahip çıkanlar, onlarla beraber olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara el çırpanlar ve bulunduğu kattan o mesajları tahrik etmeye çalışanlar elbette ki bu milletten gerekli cevabı alacaklardır. Olay oldu ilk önce kendi adamları, 'Bunu DEAŞ yaptı' dedi. Yetmedi o ilçedeki yöneticileri, gençlik kolları, partilileri, 'Bir kadın polis cinnet geçirdi, o taradı.' dediler. Çünkü PKK'ya kondurmak istemediler. Biz ne zaman 'PKK' dedik, ne zaman oraya gidip gecenin üçünde arkadaşlarımızın verdiği bilgilerle bir değerlendirme ortaya koyduk ve ondan sonra elbette ki şirazeleri şaşmış oldu. Bu kadar açık ve net. İşimiz zordur. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Buradan öyle kurtulmak kolay iş değildir.”

TERÖRİST SAYISI 120'NİN ALTINA DÜŞTÜ

Soylu, bütün ilgili kurumlarla Cumhuriyet tarihinin en güçlü koordinasyonu içinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde terörle mücadele edildiğini ve sonucunun alındığını dile getirdi. Bakan Soylu, Türkiye içerisindeki terörist sayısının kimi zaman 10 binler olduğunu, şimdi ise 120'nin altına düştüğünü aktardı. Terörle mücadelede gelinen noktayı katılımcılara anlatan Soylu, “Bugün Türkiye'de kırsalda PKK terör örgütü neredeyse tamamen, tamama yakın bir şekilde çökertilme noktasına gelmiştir.” dedi. Soylu, terörle mücadele edilen bölgelerdeki son durumu da paylaşarak “Allah nasip edecek, Cumhuriyet'in 100. yılında, 29 Ekim 2023 tarihinde Ağrı tertemiz olacak, Van kırsalı tertemiz olacak, Şırnak tertemiz olacak, Hakkari tertemiz olacak, Tunceli tertemiz olacak ve PKK terör örgütü Allah'ın izniyle çökertilecek, bir daha yer bulamayacak. Sınırımızın ötesinde de yaptığımız operasyonlarla inşallah bunların hepsini, bir daha coğrafyamızın başına musallat olmayacak şekilde yerle yeksan edeceğiz.” diye konuştu. Cumhur İttifakı'nın üstlendiği görevin önemine vurgu yapan Soylu, “Cumhur İttifakı, bugün ki gibi yamalı bohça için büyükelçilerin talimatlarıyla bir araya gelen değil, ecdadını mirasına ve geleceğe sahip çıkmak için bir arada bulunmak zorunda olan bir ittifaktır. Bunu hep beraber gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı. Soylu, 2023 seçimleri için milletten destek isteyerek, şunları kaydetti: “En çok da 2023 akşamı Kılıçdaroğlu'nu düşünüyorum. CHP, 6'lı masayı dalgalandırdı. Cumhurbaşkanı aday adayı olan Kılıçdaroğlu, aday olabilecek mi? 2023'ün, Cumhuriyet'in ikinci asrının bize inşallah bir faydası olacak, Cumhuriyetin ikinci asrına Kılıçdaroğlusuz başlayacağız. Yalansız başlayacağız, iftirasız başlayacağız, devleti töhmet altında bırakmak isteyenlerden kurtularak başlayacağız ve onlar da dersini alırlar inşallah. İnşallah bu ülkeye adam akıllı bir muhalefet nasip eder Cenabı Allah, duamız o.”