ABD Başkanı Biden’in “soykırım” iftirası karşısında Türkiye her ne kadar tek vücut gözükse de gerçek öyle değil… İhanet partisi HDP’yi bir yana koyuyoruz… Bazı çevreler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye karşı sorunlu davrandığı için Biden’in böyle konuştuğunu söylüyor. ABD’ye karşı itaatsiz davranmak, derken nelerin kastedildiğini hepimiz biliyoruz. 1- S-400 olayı… 2- İsrail ile ilişkiler 3-PYD terör örgütü ile mücadele 4-Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan savunması 5- Karabağ’da Azerbaycan’a tam destek… Türkiye, ABD ile bu farklılıkları yaşamasaydı, bize göre de “Biden” soykırım iftirasında bulunmayacaktı.  Şimdi bunun yansımalarına gelelim…

Türkiye’nin son dönemde yetiştirdiği en önemli tarihçilerden biri olan İlber Ortaylı, Biden’in bu iftirasını eleştirirken bakın ne diyor: “1981 yılında Reagan’dan sonra 40 yıldır hiçbir ABD başkanının, Türkiye’ye yönelik böyle ağır bir suçlaması yoktu. Şimdi “soykırım” ifadesi kullanıldıysa Türkiye’nin ABD ve Türkiye’deki güçlü dostlarıyla ilişkilerine bakmak lazım. Onlarla olan kötü ilişkilerini sorgulamak lazım. Kimdir bunlar? Hem ABD hem de Türkiye’deki güçlü Yahudi lobisinden bahsediyorum. Bugün artık bu güçlü dostlarımız yok. Türkiye’de gelişen lüzumsuz bir antisemitizm Türkiye’yi sarmakta ve neticelerinden biri de budur.” İlber Ortaylı’nın bu tuhaf yaklaşımı bizi gerçekten şaşırttı. ABD’nin Türkiye ile sıkıntıları arasında İsrail’le olan ilişkilerimiz de vardır. Ancak esas mesele S-400 ve Suriye’nin kuzeyinde yaşadıklarımızdır. Orada kurulmak istenen bir Kürt devletçiği meselesidir. Son olarak da Karabağ destanıdır.

Buradan bakınca İlber Ortaylı’nın yaklaşımıyla Türkiye bugüne kadar olduğu gibi ABD’den bağımsız bir tavır almamalıydı!.. ABD bize hava savunma sistemi vermeyecek ve başka bir yerden de almamıza karşı çıkacak!.. Kudüs’ü İsrail’e başkent yapacak ve Türkiye duymayacak!.. Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devletçiği kurulacak ama Türkiye sessiz komşu olacak. Ardından kurulması amaçlanan Büyük Kürdistan’a da saygı duyacak. Sonra 10 yıllardır sessiz kalındığı gibi Mavi Vatan’a sahip çıkmayacak. Yani hem denizlerimizde hem de topraklarımızda her türlü dış tasarrufa sessiz kalınacak. Ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta da 1992 yılındaki gibi sessiz kalınıp Azeri topraklarının işgali karşısında sonradan ağıt yakılacak. İşte bu yaklaşımdır ki yıllardır “Bak ABD soykırım der” diye bütün politikalarımızı etkiledi. Bugün artık farklı… Ayağa kalkmak isteyen Türkiye bu ve benzeri saldırıları her zaman yaşayacak. Ya ABD’nin uydusu gibi kalacağız ya da bu tür saldırıları göğsümüzde parçalayacağız.

***

Benzer bir garipliği de İYİ Parti Lideri Meral Hanım da sergilemiş. Soykırım’la yüzleşmemizi isteyen dolaylı ortağı HDP’ye tek kelime etmeyen Meral Akşener, bakın Tayyip Erdoğan’a nasıl yükleniyor? Biden’in 24 Nisan’dan hemen önce Erdoğan’ı aramasını hatırlatarak, Biden’in yüzüne telefonu kapaması gerektiğini savunuyor. Tayyip Erdoğan’a “kürsü delikanlısı” diyerek Ecevit’in Kıbrıs’ta, Demirel’in İncirlik’te ABD’ye karşı gösterdiği tavrı Erdoğan’ın gösteremediğini iddia ediyor.

Meral Hanım’ın açıklamasından anlıyoruz ki çok öfkeli… Öfkesi bize göre HDP’nin açıklamasına… Savunduğu Boğaziçi gruplarının soykırım çıkışına… Ama onlara bir şey diyemiyor!.. Erdoğan’ı korkaklıkla itham ediyor. Lakin şu gerçeğin hakkını teslim etmiyor. S-400 savunma sistemini bu ülkeye hiçbir lider getiremezdi. Getiremedi nitekim. Kudüs olayı karşısında İsrail ve ABD’ye hiçbir lider tavır alamazdı. Alamadı da nitekim. “Mavi Vatan sahipsiz değil” deyip Doğu Akdeniz’e hiçbir lider donanma gönderemezdi. Gönderemedi de nitekim. Azerbaycan’a saldıran Ermenistan’a karşı “Karabağ’ı kurtarma vaktidir” deyip hiçbir lider Azerbaycan’a tam destek veremezdi. Veremedi de nitekim. Erdoğan’ı eleştire biliriz ama Türkiye’yi onurlu bir dünya devleti yapıp dünyada milyonlarca Türk’ün ve Müslüman’ın umudu haline getirdiği için değil… Baltayı taşa vuruyorsunuz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.