Sosyal medya platformları için flaş bir iddia daha ortaya atıldı. Uygulamaların bizi izlediği ve her hareketimizi izlediği öne sürülüdü.

Sosyal medya platformlarının kullanıcıların tüm adımlarını incelediği ortaya çıktı. Araştırmacı Felix Krause, Facebook ve Instagram'ın uygulama içi tarayıcı sayesinde kullanıcılarını takip ettiğini belirtti. Krause'a göre, Instagram uygulaması, reklamlara tıklandığında da dahil olmak üzere gösterilen her web sitesine izleme kodu enjekte ediyor ve bu nedenle dokunulan her düğme ve bağlantı gibi tüm kullanıcı etkileşimleri; metin seçimleri, ekran görüntüleri, adresler ve kredi kartı numaraları bu şekilde izlenebilir.

sosyal medya

Meta, iddiaların aksine javascript kodundaki kurallara uyduğunu söyleyerek kendini savundu. Ödeme bilgilerinin uygulamaya kaydedilmesi için kullanıcılardan onay istendiği de belirtildi.

sosyal medya 22

Dev teknoloji devlerinin dakikada kazandığı para belli oldu Dev teknoloji devlerinin dakikada kazandığı para belli oldu

Öte yandan Krause, ziyaret edilmek isteyen güvenli bir site Safari, Firefox veya Chrome gibi tarayıcılar kullanılarak ziyaret edilirse javascript kodu enjekte edemez. Buna karşı, Instagram ve Facebook'un uygulama içi tarayıcıları, güvenli olsun ya da olmasın, herhangi bir web sitesinde kod çalıştırır.