Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nun hakem havuzunu genişletme çalışmaları çerçevesinde Süper Lig ve A Klasman Hakemliğine terfi eden hakemleri belirledi. Kursa çağırılan hakemlerin torpilli oldukları yönünde ağır kanaat oluştu. Özellikle TFF yöneticilerine yakın ve siyasi çevrelerden gelen isimlerin klasman yükseltilmesi dikkat çekti. Hakem camiası olan bitenleri skandal olarak yorumlarken Milliyet Gazetesinin deneyimli yazarı Cemal Ersen bu durumu ‘Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete’ şeklinde yorumladı.

süper lig hakemler-1

SÜPER LİG’E 3 HAKEM ALINDI

Süper Lig Hakem kadrosuna 3 yeni hakem dahil edildi. İstanbul’dan Mustafa Kürşad Filiz ile birlikte Çağdaş Altay ve Ankara’dan Kadir Sağlam kadroya alınan yeni isimler oldu. Hakem otoriteleri seçimin liyakata göre değil tamamen torpile dayalı olarak yapıldığı yönünde oluşmasına tepki gösterdi.

1.LİG İÇİN ALINAN 10 HAKEMDEN 7 ‘Sİ TORPİLLİ

Merkez Hakem Kurulu en büyük bombayı 1.lig için aldığı 10 hakemde patlattı. Kursa toplam 14 hakem davet eden komite bunların içerisinde tam 10 isme klasman atlatırken aralarında atletik testleri geçemeyen isimlerin olması dikkat çekti. Bu isimler ilk yarıda 2. liglerde fazla maç verilerek öne çıkarılan torpilli olarak dikkat çekti. Terfi ettirilen bazı isimler var ki! hakem camiasına bile pes dedirtti.

Bu arada gerek sahadaki yönetimleri gerekse de yabancı dil konusunda ki yeterlilikleriyle bilinen başarılı bazı isimlerin ‘maç sayıları yeterli değil’ mazeretiyle klasmana alınmamaları Milliyet Gazetesinin tecrübeli yazarı Cemal Ersen’in de dikkatini çekti.

tff hakem ataması

‘BİNDİK BİR ALAMETE GİDİYORUZ KIYAMETE’

Cemal Ersen haftalık köşesinde skandalı böyle gündeme taşıdı.

“Türk hakemliğinde geldiğimiz noktanın özeti şu; “Bir günde hakem bitiriyor, üç günde hakem yetiştiriyoruz.”

Cümlenin ilk bölümü kulüplerle ilgili. Ne isterlerse oluyor artık. Hele federasyon içinde sağlam destekçileri, siyaseten güçlü “abileri” varsa, beğenmedikleri hakemin kellesini alabiliyorlar. Hiç acımaları yok.

İkincisi, atanmış Merkez Hakem Kurulları’nın marifeti. Bakıyorlar kadro giderek eriyor, kara liste kabarıyor... Ne yapacaklar? Bir günlük seminerin içine her şeyi sığdırıp, torbadan Süper Lig hakemi çıkarıyorlar.

Liyakat yok, deneyim, yetenek yok. Torpil var, adam kayırmaca, hamili kart yakınım var. Tıpkı ülkenin şu anki hali gibi!

Bunca zamandır camianın içindeyim. Hakemlik müessesesinin böyle yozlaştığına, kulüplerin oyuncağı haline geldiğine ve itibar yitirdiğine tanıklık etmedim.

Ne diyelim; bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete!

Aman Nihat başkan!..

Sırtı kalın olanın, siyaseten itibar görenin, kendini güçlü hissedenin, futbolda söz sahibi olduğu bir süreç yaşıyoruz.

Kimi federasyon başkanına mesaj atıp yol gösteriyor, bazısı Riva yollarını aşındırıyor, daha cesur olanları ise açıkça TFF’yi tehdit ediyor.

Ne günlere kaldık. Aman dikkat Nihat başkan. Biliyorsunuz bu alemde kimseyi mutlu etmek mümkün değil.

Ama “bugün elini veren yarın kolunu kaptırır” diye bir söz vardır bizde. Ne elinizi verin, ne kolunuzu kaptırın!”

Benzer!

“Celladını kurtarıcısı olarak gören bir toplum, kasabın bıçağını yalayan danaya benzer...” Karl Marx

federasyon tff hakemler

UEFA’YA ŞİKAYET EDİLDİ

Bu arada Türk futbolunda ki otorite boşluğundan yararlanan Kulüpler Birliğinin topa girerek özellikle hakemler üzerinde yaptırım uygular hale gelmesi UEFA’ya şikayet konusu oldu. UEFA dan bir heyetin önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelerek inceleme de bulunacağı konuşuluyor.

 KULÜPLERİ BATIRANLAR HAKEMLERE EL ATTI!

Kulüpler Birliği’nin hakem çalıştayına katılıp söz sahibi olmaları “Hakem Camiasını kendi hizalarına sokma operasyonu çalıştayı” olarak değerlendirildi. Yapılan yorumlarda “Kulüpler Birliği bunu yapmak yerine şu anda TFF Süper Ligi görmüş onlarca kulübün bugün amatör liglerde tabelasını bile koruyamayacak derecede sefil oluşunun sebepleri için bir çalıştay düzenlese daha iyi olmaz mı?” tepkisi gösterildi.