Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM) yaptığı son seçim anketi sonuçlarını paylaştı. Cumhur ve Millet İttifakı'nın kaç milletvekili çıkaracağı ölçüldü.

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM), son anketinin sonuçlarını yayınladı. Ocak ayında kısmen yükselen Cumhur İttifakı'nın Mart ayında yüzde 42,9'a düştüğü görüldü. Söz konusu ankette olası senaryolara göre ittifakların çıkarabileceği milletvekili sayısı da ölçüldü. Kuruluş tarafından sağlanan bilgiler aşağıdaki gibidir:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması!

'YARDIMCI DAĞILIMI KRİTİK EŞİKTE'

"TEAM-SEP sınıflandırma sistemine sahip iller bazında elde ettiğimiz veri ve hesaplamalara göre milletvekili dağılımı kritik bir eşikte. Halkın İttifakı belli senaryolarda oyların alındığı bir resimde 300'ün üzerinde milletvekiline ulaşabiliyor. Türkiye genelinde oran yüzde 44 ve üzeri.

Millet İttifakı (Mİ) tüm seçim çevrelerinde iki ayrı liste ile girerse, Halk İttifakı (Cİ) 28 kritik bölgede tek liste ile girerse, diğerlerinde bir veya iki liste olması durumunda CI 306 seçilir. . Bu 28 bölgeye her iki ittifak da tek liste ile girerse, CI milletvekili sayısı 280'de kalıyor.

Buna karşılık, Halk İttifakı'nın tüm bölgelerde iki liste ile, Millet İttifakı'nın kritik bölgelerde bir liste ve diğerlerinde iki liste ile girdiği senaryoda, Halk İttifakı sadece 262 vekil kazanıyor.

Tüm bölgelerde CI iki liste, CI üç ayrı liste ile girerse SR 295 proxy kazanır. MI tüm bölgelerde üç ayrı liste ile girerken, kritik bölgelerde tek liste, diğerlerinde iki liste ile seçimlere katılırsa, milletvekili sayısını 312'ye çıkarabilir.

'MUHALEFETİN İTTİFAK DAVRANIŞINA BAĞLIDIR'

Sonuç olarak, Halk İttifakı'nın yüzde 44 meclis çoğunluğu elde etmesi muhtemel. Bu ihtimal muhalefetin ittifak davranışına da bağlı olacaktır. Aynı oyu almasına rağmen, Halk İttifakı'nın milletvekili sayısı ittifak davranışındaki farklılıklar nedeniyle 262 ile 312 arasında değişebilir.