Trabzon Ortahisar Sanayi Mahallesinde yer alan 23 bin metrekare otogarın satışı Büyükşehir Belediye Meclisinden çoğunluğun oylarıyla geçti.  Büyükşehir Belediye Meclisinin dünkü oturumunu Başkan Vekili Atilla Ataman, yönetti. Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen otogarın satışıyla ilgili madde meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.
ARSA FAKİRİ TRABZON’DA BU BÜYÜKLÜKTE ARAZİLER SATILMASIN
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İYİ Partili Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, “Biz Trabzonlu olarak taşınmaz noktasında arsa fakiri bir coğrafyaya sahip olmamız münasebetiyle yıllar öncesinde satılmış olan Çimento Fabrikasını düşündüğümüzde bu alan üzerinde bile kaç projenin hayalini kurduk. Bu da Trabzon’da hatırı sayılır büyük parsellerden olan bir yer. Bugün bu alanın satışa çıkartılıyor olmasını ben şehrin adına belediyenin bu yerden gelecek olan kaynağa ne kadar ihtiyacı olursa olsun satılmamasının doğru olduğu düşünüyorum. Hatta satışının düşünülmemesi gerekir. Kıymetli yerlerimizden Meydan’daki yere otopark yapıyoruz. Bu büyüklükteki yerlerin satılmaması, hatta daha da büyütülmesi gerekir diye daha önce söylemiştim. Trabzon olarak bu büyüklükte yerlere ihtiyacımız var. Hiçbir şey olmuyorsa olacağı güne kadar park, yeşil olan olarak Trabzon halkının himayesinde kalması lazım.” şeklinde konuştu.
OTOGARIN SATIŞI AKLA ZİYANDIR
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Tanjant’ta ki kapalı katlı otoparkı satalım dediniz, itiraz etmedim. 2. el oto galerileri satalım dediniz. Ama burası gerçekten satılacak yer değil. Trabzon’da yıllardan beri kurulan 1868’de kurulan bir belediyenin 3 tane parkı var. Bir tanesi Atapark, bir tanesi Meydan Parkı, diğeri de Fatih Parkı. Otogarın hemen karşısında TİSKİ Genel Müdürlüğü, Büyük Sanayi Sitesi, hemen yanı başında  üniversite var. İnsanların soluk alacağı böyle bir kültür parkı yapılsa içerisine küçük düğün salonu koyulsa biz de bu belediyeye teşekkür etsek olmaz mı? Yeni yapılacak otogar en az 3 yıl sürer. 3 yıl sonra faaliyete girecek. Yeni otogarın hizmete girmesinden 3 yıl öncesinde eski otogarın satılması düşüncesi akla ziyandır.” açıklamalarına yer verdi.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİ BAŞKANI NEDEN YOK?
Şahin aynı zamanda “İsterdim ki Büyükşehir Belediye Başkanımız da burada olsun. 10 tane ilçe belediye başkanı da olsaydı. Bu Maçka’yı da Yomra’yı da ilgilendirir. Daha dün Ganita-Faroz arasına yapılacak projeye 50 milyon kullandık. Bu kadar harcama yaparken otogardan gelecek belediyenin 3-4 aylık memur maaşına denk gelen meblağ için neden burayı satıyoruz.” dedi.
SATIŞA ÇIKAN PROJELER SATILAMADI!
Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Erhan Nadir, “Otogarın satış kararının alınması ille de satılacağı, yarın satılacağı anlamına gelmiyor. Bu mecliste 2 tane daha büyük projemizin satış kararını aldık. Fakat şuana kadar bir satış gerçekleşmedi. Büyükşehir Belediye Başkanın hazırlamış olduğu vizyon projeleri var. Bu projelerin hayata geçmesi için de Trabzon Büyükşehir Belediyesi kendisine kaynak aramakta. Kaynaklarının değerlendirilmesinde sakınca olmadığını düşünüyorum. Buranın satışa çıkması Trabzon’un borcu olduğundan değil. Yapılacak olan yatırımların değerlendirilmesi açısından…” diye belirtti.
BAŞKAN GENÇ SATIŞI DESTEKLEDİ
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, “Burayı farklı değerlendirmek lazım. Büyükşehir Belediyemiz, Ortahisar’da bizim de sınırlarımız dahilinde ağırlıklı olarak belli yatırımları var. Aynı zamanda pandemi sürecinden geçiyoruz. Bunları birlikte değerlendirmemiz lazım. Otogarın yeri konusunda da arkadaşlarımızın itirazları oldu. İtirazlara katılmadığımızı belirttik. Şuan gayrimenkulün olduğu alan otogar olarak şehrimize hizmet edemeyecek. Devletten İller Bankasından gelen gelirler, zaman zaman eksik geliyor. Bu nedenle bu yatırımların dönüşmesi açısından Büyükşehir aldığı kararı savunuyorum. Ortahisar Belediyesi ve Meclis üyesi olarak satışı destekliyorum. Buradan elde edilen gelir şehrimizin yararına kullanılacak.” ifadelerini kullandı.
OTOGARIN SATIŞINI KAMUOYUNUN VİCDANINA BIRAKTI
Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık “2 ay kadar öncesinde Belediyeye ait 4 dairenin satışıyla ilgili yaşamış olduğumuz durum vardı. 4 dairenin satışı oy birliğiyle reddedildiğini düşününce 23 dönümlük yerin satışı konusunda alacak olduğu kararın kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.” diyerek sitem etti.
YENİ OTOGARIN YERİ DE TARTIŞILDI
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman ise, cevaben “Satış kararı kötü bir şey değil ki siz de bu kararı almışsınız. Satılanın yerine ne yapılacak? Yenisini yaptığımız için eskisini satıyoruz. Yeni otogar yapıyoruz. Bunu yaptığımız için burayı satıyoruz. Ayrıca belediye sadece satmıyor, alıyor da. Çimento Fabrikasının olduğu yer kıymetli. O da yerini satıyor? Trabzon o zaman alamadı, buyurun şimdi alsın. Düğün salonu, bunlar kıymetli şeyler. Buna hürmet etmek önemli. Ama neticede eski bir otogarın, yerine yenisi yapılıyor. Yeni otogarın yeri ile ilgili de tartışmalar oldu. 
Biz artık Japonya’nın depremle barışık yaşanması gibi burada selden etkilenmeyecek tedbirlerle yaşamalıyız. Bütün ilçelerimiz dere yatağında. Belediye olarak kaynak üretmeliyiz. Burası düşünülen değeri bulmazsa satışı söz konusu değil. Yenisi yapılana kadar da satılması söz konusu değil.” şeklinde açıklama yaptı.