Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın provokasyonu sonucu sınırda çatışmaların başladığını açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"12 Eylül gece saatlerinden itibaren Ermenistan Silahlı kuvvetleri’ne ait birlikler, Azerbaycan Ermenistan devlet sınırının Daşkesen, Kelbecer ve Laçın İstikametleri nde geniş çaplı saldırı gerçekleştirdi.

Ermenistan Silahlı kuvvetlerine bağlı askerler Gecenin karanlığında arazi şartlarından istifade ederek muhtelif istikametlerde Azerbaycan ordusuna ait mevkiler ve ikmal yolları arasına mayın yerleştirmeye teşebbüs etmiştir.

Söz konusu girişimlerin önünü almak maksadıyla birliklerimiz tarafından alınan doğrudan tedbirler neticesinde çatışma meydana gelmiştir.

Düzce'de kabloları çalıp, nikâh salonunu elektriksiz bıraktılar Düzce'de kabloları çalıp, nikâh salonunu elektriksiz bıraktılar

Ermenistan Silahlı kuvvetlerinin Basargeçer, İstisu, Karakilse ve Gorus mevkilerinde bulunan birlikleri tarafından Daşkesen, Kelbecer ve Laçın’daki mevzilerimize havan ve muhtelif silahlarla yoğun ateş açılmıştır.

Askerlerimiz arasında hayatını kaybedenler olmuş, askeri yerleşke zarar görmüştür. Saldırılarının karşısının alınması, bölgede devam eden altyapı çalışmalarına karışan işçilerin güvenliğinin sağlanması için kararlı bir şekilde karşı tedbirler alınmıştır.

Ermeni güçlerin ateş noktalarının susturulması ve çatışmaların geniş alana yayılmasının engellenmesi maksadıyla gerekli tedbirler alınıyor. Tedbirler neticesinde Ermenistan Silahlı kuvvetlerinin askerleri arasında kayıplar yaşanmış ve askeri araçları hedef alınmıştır.

Son bir ayda Ermenistan silahlı kuvvetleri, devlet sınırının Laçın, Gedebey, Daşkesen ve Kelbecer istikametlerinde saldırılar, Azerbaycan mevzilerine açılan ateşler sistematik karakter taşıyordu. Ayrıca Ermenistan tarafından Azerbaycan sınırı boyunca saldırı amaçlı silahlar, toplar ve aske sevkiyatların olduğu tespit edilmiştir.

Bütün bu deliller Ermenistan’ın geniş çapta askeri saldırıya hazırlandığını göstermektedir. Söz konusu girişimler ile Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı topraklarda hayata geçirdiği altyapı çalışmalarını sekteye uğratmak ve Azerbaycan sınırlarında tansiyonu yükseltmek amacı taşıdığı görülüyor.

Yeniden ifade ediyoruz ki, meydana gelen saldırı, karşılık verme ve kayıplar dolayısıyla bütün sorumluk Ermenistan’ın askeri siyasi yönetiminin üzerindedir