Yapılan son elektrik zamları sonrasında Sol Parti Trabzon'da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türkiye'de yapılan elektrik zamlarından sonra bir tepki de Trabzon'dan geldi. Sol Parti Trabzon'da yapılan faiş elektrik zamlarından dem vurarak basın açıklamasında bulundu. Artan Elektrik fiyatlarından  hükümeti ve politikaları sorumlu tutuldu.

sol parti trabzon eylem 2

Trabzon’da Sol Parti İl teşkilatı yeni yılda elektriğe yüzde 50,125 oranında yapılan zamma Çoruh Aksa ödeme noktası önünde toplanarak protesto etti. Basın açıklaması yapan Sol Parti İl Başkanı Bilal Akçelep, elektrik zamlarının geri çekilmesi çağrısında bulundu.

ENERJİ ŞİRKETLERİ DERHAL KAMULAŞTIRILMALIDIR…

Basın bildirisi şu şekilde: Türkiye ekonomiden siyasete derin bir kriz yaşıyor. Tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfilik krizi daha da derinleştiriyor. Üç ay içerisinde dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltip yeni zam ve vergilerle halkı soydular. 

BU FATURALAR ÖDENMEZ…

Elektrik faturalarımız zamlarla iki üç katına çıktı. Bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımın özelleştirilmiş olmasıdır. Sadece tükettiğimiz elektriğin parasını değil; şirketlere haraç kesiyorlar! Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar! Bu faturalar ödenmez. Bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir. Geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir.

sol parti trabzon elektrik eylemi

Gözden kaçırmayın

Başkan Ekim Akçaabat Spor Lisesi için tarih verdi! Başkan Ekim Akçaabat Spor Lisesi için tarih verdi!

ENERJİ KAMU HİZMETİ OLARAK SUNULSA 100 TL OLAN FATURA 25 TL’YE DÜŞECEK

Nasıl mı? Kamu kurumu olan EÜAŞ, zamlarla birlikte dağıtım şirketlerine 2022 itibarıyla elektriğin kilovat saatini 31.86 kuruştan satarken, halka gelen enerji bedeli 134.89 kuruş. Yani enerji şirketleri tarafından kamu fiyatının üzerine 4.23 kat ücret konuyor. Yani, enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecektir. Görülüyor ki ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil; şirketler için toplanan haraçtır. Bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var. O da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılması, enerji hizmetinin bir insan hakkı olarak görülerek devlet eliyle sunulmasıdır. Enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır!

ŞİRKETLER DEĞİL GENÇLER KAZANSIN 

Dağıtım şirketlerinin bir ayda toplam abonelerden elde ettiği gelir 2021`de 19,7 milyar lira iken, 2022`de 42,2 milyar liraya çıkacak. Yani özel şirkeler her ay 22,5 milyar lira fazladan gelir elde ederken, aylık gelirleri de yüzde 114 artmış olacak. Yani son zamlarla birlikte toplamda yıllık 270 milyar ilave gelir elde etmiş olacaklar. Bir aylık kazançlarıyla bu memleketin gençlerinin sırtında bir yüke dönüşen Kredi Yurtlar Kurumu borçlarının tamamı 10 kere ödenir. Bir sonraki ayda ise 4 milyon öğrenciye yurt imkânı sağlanabilir. Bu bir soygundur. 

sol parti 2

HALKA AİT OLANA GERİ ALALIM…

Özelleştirmelerle ülkemizin tüm kamu birikimleri haraç mezat satıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden bu piyasa düzeni devam ettirilerek, şirket egemenliği korunarak çıkılamaz. Enerji şirketleri kamulaştırılmadan, bunun mücadelesi gerçekleştirilmeden bu zamlar geri alınamaz! Türkiye’nin krizden çıkışı için acil bir kamucu dönüşüm gerçekleştirilmelidir. Yerli-yabancı sermayeye peşkeş çekilen, halka ait tüm varlıklar yeniden kamulaştırılmalıdır. Ekonomiden siyasete eğitimden sağlık sistemine kadar her alanda kamucu/toplumcu bir anlayış egemen kılınmalıdır. Özelleştirmelerle yağmalanan ve yandaş sermayeye peşkeş çekilen kamu malları yeniden kamuya iade edilmelidir. Eğitim ve sağlık her düzeyde parasız olmalı, özel eğitim kurumları ve hastaneler kamulaştırılmalıdır. Tüm halkımızı bu mücadeleyi birlikte sürdürmeye; halka ait olan her şeyi geri almak için birleşmeye çağırıyoruz.”

Rabia MOLLAOĞLU