Türkiye seçim atmosferine girmeye başladı.  Her seçim yeni bir başlangıç ve siyaset sahnesinde yeni yüzler demek. Gönül ister ki; Türkiye Büyük Millet Meclisini ülkenin hem ihtiyacı hem geleceğini ilgilendiren konularda fikir insanları doldursun. Her seçim döneminde bu talep maalesef hayal olmaktan öteye geçemiyor. Partiler listelerini oluştururken pek seçici davranmadıklarını yaşadığımız pratikler ortaya koyuyor. Her ne kadar öyle de olsa; seçimler ve oluşacak yeni meclisin ülkeye yeni bir heyecan ve dinamizm kattığı da bir gerçek.

Şehrimiz Trabzon, AK Parti iktidarları döneminde parasal olarak en büyük desteği alan illerin başında gelse de, kaynakların verimli kullanılmaması nedeniyle maalesef tablo içler acısı bir halde. Bunda birçok faktör vardır elbet. Bazılarına göre bunun en önemli sebebi iktidar partisinin Trabzon teşkilatlarının şehrin ihtiyaçları konularında vizyon üretememeleri… Ayrıca kendi içinde kavga etmeleri veya anlaşmazlıkları…

Bize göre bu anlaşmazlıkları kavga ediyor gözükmeyelim diyerek erteleyen, öteleyen, yok sayan, görmezden gelen bakış açısı da en az kavga edenler gibi AK Parti için tehlikeli! Zira bu ertelemeler, görmezden gelmeler güçlü olanı haklı kılar ki AK Partiye kaybettirecek en önemli şeylerden biri de tam olarak budur.

Hatırlayalım! 2004 yerel seçimlerine girildiğinde parti ne yazık ki kendi adayı etrafında birleşemedi. Bir anlamda Trabzon derin yapısı gizli hücrelerini harekete geçirmiş, ‘Kavga ediyor gözükmeyin’ ters propagandasına parti yetkililerini inandırmış, parti adayına yeterince sahip çıkmamış ve nihayetinde 372 oy farkı ile belediye başkanlığını CHP adayı Volkan Canalioğlu’na armağan etmişti. Buradaki hedef, Milli Görüş düşüncesinde bir aksiyon adamını seçtirmemekti.

2009 yılında, Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile AK Parti seçimi tekrar kazandı. Hatırlarsanız bu dönemde Gümrükçüoğlu ile dönemin İl Başkanı Adnan Günnar hep kavga etti. 2014 yılında ise Trabzon Büyükşehir olunca Belediye Başkanlığına Muhammet Balta getirilmek istendi. Sayın Balta’nın 2014 yerel seçimlerinde Trabzon Büyükşehir Belediye başkan adayı olacağı yönündeki güçlü söylentiler, AK Parti’ye yakın STK’ları harekete geçirmiş, 40 STK bir ortak bildiri ile Sayın Erdoğan ile görüşüp Muhammet Balta’nın aday olmasını engellemişlerdi. AK Parti’nin tabanı olarak kabul edilen STK’lar iddiaya göre Balta’nın Ayasofya’nın camiye çevrilmesine muhalif olduğunu ve başörtülü bir meclis üyesinin başını açtırdığını gerekçe göstermişti.

Muhammet Balta, 2014 yılında ulaşamadığı çok istediği Büyükşehir Belediye Başkanlığına şimdi ulaşmak istiyor. Çeşitli çevrelerde Sayın Balta’nın Büyükşehire aday olacağı ya da hazırlandığı konuşuluyor. Bu normal bir taleptir. Başkan Murat Zorluoğlu ile ilişkileri oldukça iyi olan Muhammet Balta, aynı zamanda Zorluoğlu’nun yaptığı her şeye kefil oluyor. Muhammet Bey, bu kefaletinin yarın önüne çıkabileceğini elbette ki iyi biliyor. Biz öyle düşünüyoruz ki particilik böyle gerektirdiği için onun gereğini yapıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Muhammet Bey’in Büyükşehire talip olduğunu biliyor. İkili, ilişkilerini düzeyli tutarak kamuoyuna sorun varmış gibi göstermiyorlar. Ancak bunun için Murat Zorluoğlu’nun, “Ben tekrar aday olmayacağım” demesi gerekiyor. Zorluoğlu bunu der mi? Şehirle bir türlü bütünleşemeyen Murat Zorluoğlu her şeye rağmen ikinci dönemde de olmak isteyecektir. İşte o zaman Muhammet Balta ile olan ilişkiler belki gerilecek, belki ikiliden biri geri çekilecektir. Tabi buraya kadar 2 yıldan az zaman kalan Büyükşehir seçimlerini konuştuk. Trabzon Büyükşehir AK Parti artık ‘kimi aday yaparsam yapayım Trabzon’u alırız’ diyemeyecek.  Millet İttifakı’nda İYİ Parti’ye verildiği takdirde İYİ Parti toplumun benimsediği ve ismi duyulmuş bir adayla seçimi hem Balta’dan hem Zorluoğlu’ndan alabilir. Çünkü her ikisinin kamuoyundaki karşılığı çok düşük. Yine her ikisi de AK Parti’nin gücü ile siyaset yapıyor.

Bütün bunlara rağmen Büyükşehiri konuşmak için henüz erken. Önce 2023 seçimlerindeki tabloya bakmak gerek. Çünkü her şeyi 2023 seçimleri belirleyecek.