Tuşba olayı ile meclisin yetkisi gasp edildi

10 Kasım 2021 Çarşamba 11:55
Tuşba olayı ile meclisin yetkisi gasp edildi

 BÜYÜKŞEHİR Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu kent sorunlarına karşı hassas duruşunu sürdürmeye devam ediyor. Çakıroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Van’ın Tuşba ilçesinde yapmayı planladığı 15 milyon liralık bedesten çarşısı için meclisten ayrıntılı yetki alması gerektiğini savundu.  Alınan yetkinin “Kültürel Faaliyetleri Geliştirme” adı altında bir protokol yetkisi olduğunu kaydeden Çakıroğlu, “Meclis üyelerinin yetkisi adeta gasp edildi. Belediye yönetimi bu şekilde kanunların arkasını dolanma işini daha öncede yapmıştı.” dedi. Çakıroğlu, açıklamasının sonunda “Kimin parası kime veriliyor?” sorusunu yöneltti. Çakıroğlu, aynı açıklamasında TİSKİ’nin kırsaldaki su abonelerine yönelik ağır baskısını eleştirdi.  

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, yaptığı yazılı açıklamada Büyükşehirin Van’ın Tuşba ilçesine yapmayı planladığı AVM yatırımını ve TİSKİ Genel Müdürlüğünün köylerde uyguladığı su cezalarını eleştirdi.

TUŞBA’DAKİ ÇARŞIYA HARCAMA YETKİSİ  ALINMALIYDI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Meclisinden Van Tuşba ilçesi ile ilgili kültürel faaliyetleri geliştirmek için yetki aldı. Bu, karşılıklı tanıtım, iletişim, gezi, etkileşim gibi faaliyet alanlarını kapsayan bir protokol yetkiydi. Ancak geçtiğimiz günlerde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Van'ın Tuşba ilçesinde yapılacak ‘Bedesten Çarşısı’ için protokol imza töreni düzenlendi. Bu, yaklaşık 15 Milyonluk bir yatırımdır. Bunun için Belediye Meclisinden bütün ayrıntısına kadar açıklanan ve bu yatırıma harcama yetkisi alınmalıydı. Böyle bir yatırım için Meclisten herhangi bir yetki alınmadı. Meclis üyelerinin yetkisi adeta gasp edildi veya alınan yetkinin altı dinlendiği gibi keyfi olarak dolduruldu. Belediyenin bu tarz, kanunların arkasından dolanma tekniklerini daha önce de bazı konularda yaptığını kamuoyuyla paylaşmıştık. Büyükşehir, TİSKİ ve iştirakleri hesaba katarsak 1 Milyarın üstünde borcu olan, sürdürülebilir bir bütçesi olmayan, yeni borçlanmalara talipli Trabzon Büyükşehir Belediyesi hangi içgüdüyle böyle bir yatırıma ve hangi kaynakla kalkışıyor? Kimin parası kime veriliyor?

DEDEDEN KALAN SUYA KAÇAK MUAMELESİ

Böyle bir kaynak varsa, eve lazım olan Meclise haramdır diyen bir din öğretisinin ruhuna uygun şekilde değerlendirilmesi uygun olmaz mı? Ki yine söylüyorum, batmış veya batmaya namzet bir belediye, sürdürülebilir bir ekonomiden söz etmek mümkün değil. Yine ülke, millet diyerek duygu pazarlamaktan öte millete faydası olmayan bu etkin ve yetkin isimlere ‘kaç su abonesinin su borcundan dolayı icralık olduğunu’ kaç vatandaşın bahçesinde dededen kalma suyuna kaçak muamelesi yapılıp ceza yazıldığını sormak istiyorum. Millet diyorsunuz ya, bir yandan milleti su borcundan dolayı icraya veriyorsunuz bir yandan da aşırı borçlanarak millete kaldıramayacağı yükler yüklüyorsunuz. Hesabınız ne bilemem ancak hesabı hep milletin ödediği, ödeyeceği aşikârdır. Biz ise bu hesaplar hep millete kalmasın, kalırsa da olabildikçe az kalsın derdindeyiz. Enerjimizi bu yönde harcadık, harcayacağız.

Son Güncelleme: 10.11.2021 12:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.