TFF’nin cahilce yaklaşımını hedef aldı..

03 Nisan 2021 Cumartesi 17:08
TFF’nin cahilce yaklaşımını hedef aldı..

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, TFF’nin Trabzonspor’un lisansını iptal etme tehdidini cahilce yaklaşım olarak nitelendirdi. Cora, var olan sorunların çözümü için de aba altından sopa göstermekle değil federasyon kanunun 3. ve 6. Maddelerinin değiştirilmesiyle mümkün olduğunu açıkladı.
Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Cora, şunları kaydetti: “Trabzonspor’un tahkim kurulunun yapısı ile ilgili FİFA’ya yaptığı başvuru karşısında TFF’nin kulüpleri lisans iptal etmekle tehdit etmesi içi boş bir tartışma hukuk dışı cahilce bir yaklaşımdır.‬
‪AİHM’in Ali Rıza V. Türkiye kararı doğrultusunda 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 5 inci maddesinin 3 ila 6’ıncı fıkraları değiştirilmesi işaret edilmektedir. Yani federasyona bağlı tahkim ve diğer kurulların bağımsız ve tarafsız olması istenmektedir. Kulüpler birliğinde yapılan toplantıda ilgili kurul üyelerinin kulüpler tarafından seçilmesi benimsendi.
Böyle bir durum ilgili yargı kararında ki çekinceleri karşılamaz. Bir başka ifade ile arka kapıdan dolaştırmak oyalamak olur. Bize göre 5894 sy federasyon kanunun 3 ile 6. Maddesinin yeniden düzenlemesinden başka bir seçenek yoktur. 
Bu kurulların bağımsız ve tarafsız bir yapıya kavuşması ancak ve ancak kanuni düzenleme İle mümkündür. Federasyon veya kulüpler birliği bu kurulların bağımsız ve tarafsız seçiminden neden rahatsız oluyor. Bir kulüp başkanının avukatının tahkim kurulu başkanı o avukatın ortağının disiplin kurulu başkanı olduğu bir düzen ne adalet ne hakkaniyet ne de başarı getirir sadece ve sadece kaos getirir. İlgili kurulların içi boş tehditlerle kulüpleri köşeye sıkıştırmak veya aba altından sopa göstermek yerine sorunun kökünden çözümüne katkı sunmaları gerekir. Sorunun çözümü yeni bir kanun İle mümkündür. Onun adresi de TBMM’dir.”

Anahtar Kelimeler:
TffCORATrabzonspor
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.