Soru önergesi iade edildi

26 Mart 2021 Cuma 09:33
Soru önergesi iade edildi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, pandemi döneminde yapılan AK Parti kongrelerinin vaka sayısında artışına neden olup olmadığı yönündeki soru önergesini TBMM gündemine taşıdığını söyledi. Soru önergesinin Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un filtresine takıldığını ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ulaştırılmadığını savunan Kaya, soru önergesinin geri iade edildiğini belirtti. Önergenin geri gönderilmesine tepki gösteren Kaya, “Onlara lebaleb kongreleri yapmak serbest, fakat bize bunu sormak yasak.” dedi.

“SORU ÖNERGESİ SAĞLIK BAKANLIĞINA ULAŞTIRILMADI”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, AK Parti kongrelerinden sonra vaka sayılarında artış olduğunu söyleyerek TBMM’ne bu konuda soru önergesi verdiğini belirtti. Fakat verilen önergenin Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından engellenerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ulaştırılmadığını ileri süren Kaya, “Bundan bir ay kadar önce AK Parti’nin Karadeniz illerinde ilçe kongreleri yapıldı. Ve şehir dışından birçok polis memuru arkadaşımız ve birçok görevli buraya geldi. Sonrasın da Karadeniz Bölgesinde Trabzon başta olmak üzere bütün illerimizde korona virüs vakaları patladı. Türkiye’nin en kırmızı illerinden birisi Trabzon oldu. Bende bunun üzerine meclise bir soru önergesi verdim. Soru önergemde bu yapılan kongrelerin Sayın Cumhurbaşkanının o övündüğü lebaleb kongrelerin pandeminin yayılmasına etkilerinin olup olmadığını ve bu konuda ki düşüncelerini almak üzere Sağlık Bakanına bir önerge verdim. Fakat Sağlık Bakanına verdiğimiz önerge Sayın Meclis Başkanının filtresine takıldı. Sayın Meclis Başkanı, Sağlık Bakanına iletilmek üzere Meclis Başkanına verdiğimiz soru önergesini Sağlık Bakanlığına ulaştırmadı.” dedi.

“BÖYLE BİR DEMOKRASİ, BÖYLE BİR ADALET OLAMAZ”

Kongrelerin vaka artışına neden olup olmadığı yönündeki soru önergesinin reddedilmesi üzerine tepki gösteren Kaya, “Lebaleb dolu kongrelerin pandeminin yayılmasına etkisi olup olmadığı yönündeki sorularımız, esnaflar kapalıyken bu kadar sıkıntı varken lebaleb dolu kongrelerin yapılmasının toplum vicdanını yaralayıp yaralamadığı, bu konuda vicdanlarının rahat olup olmadığı yönündeki sorularımız Meclis Başkanlığı tarafından Sağlık Bakanlığına iletilmedi. Soru önergemiz geri iade edildi. Şimdi şunu ifade ediyorum. Onlara labaleb kongreleri yapmak serbest, fakat bize bunu sormak yasak. Böyle bir demokrasi, böyle bir adalet olamaz.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Anahtar Kelimeler:
Ahmet KayaCHP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.