Partiden atılacak iş yapmadım

Trabzon ziyaretinde Eski Bakan Koray Aydın’a “sorulmayanları” sorduk…

banner4
31 Mart 2017 Cuma 14:33
Partiden atılacak iş yapmadım
banner38

Söyleşi: Berkant Parlak

Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın’la 16 Nisan sürecini konuştuk. Türk milletine ve Trabzonlulara “birey olun” çağrısında bulunan Aydın, “Bu bir parti seçimi değil, oyunuzu ona göre kullanın.” dedi. Koray Aydın’la MHP Genel Merkezinin neden evet dediğini, diğer genel başkan adayları ihraç edilirken kendisinin neden ihraç edilmediğini ve Akşener’le ilgili daha önceden ileri sürdüğü “FETÖ’cüler destekliyor” iddiasını konuştuk.

Hayır çıkarsa ne olur? Evet çıkarsa ne olur?

Hayır oyu çıkarsa Türkiye’de bir şey değişmiyor. Cumhurbaşkanı, başbakan, hükûmet görevine devam ediyor. Ama evet çıkması hâlinde Türkiye yeni bir sürece evrilmiş oluyor. Türkiye gibi bir ülkede tek adamlığa dayalı bir sistemi Meksika’da olduğu gibi uzun süreli biçime dönüştürmek ve parti devleti modelinden muhalefete şans vermeden imkân vermeyen yapının ortaya çıkması Türkiye’de gerilimlere neden olur. Gönlümden geçen Türkiye’nin bir üçüncü dünya ülkesi olması değil gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kuvvetler ayrılığının dengeleyeceği olduğu düzene kavuşmasıdır. Parlamenter sistemlerde birçok kişiye bir şeyi kabul ettirmek zordur ama tek adamlığın olduğu yerde tek adamın kabul etmesi daha kolaydır. Şu anki fiilî durumda başbakanı bir günde alıp kenara atmadık mı? Bu fiilî durum yasallaşıp ileri taşınabilir.

Sizce neden MHP Genel Merkezi evetten yana tavır sergiledi?

Ben o konuda herhangi bir yorum yapmam. Bu karar onlara aittir. Kararlarının nedenini de onlar açıklamalıdır. Şu ana kadar tatmin edici bir neden ortaya koymadılar. Ortaya koyulan nedenler de MHP tabanını tatmin etmedi. Bu bir parti seçimi değil. 18 maddelik anayasa oylaması. Burada herkes bireydir. Bunu parti şemsiyesi altına bu konu hapsedilemez. Ben vatandaşların birey olarak oy kullanmasını isterim. Zaten anketler de bunu doğruluyor. Anketlerde hayırın öne çıkması vatandaşların birey olarak kararları ön plana çıkıyor.

Diğer genel başkan adayları ihraç edildi. Siz neden ihraç edilmediniz?

Ben ihraç edilecek iş ve eylemde bugüne kadar hiç bulunmadım. Ben parti kültürü içinde yetişmiş biriyim. Birçokları gibi bu partiye sonradan gelen biri değilim. Ben bu partinin kuruluşundan beri görev yapıyorum. İyi gününde kötü gününde elimi taşın altına koymuş biriyim. Siyaset yapma üslûbum da muhalifliğim de parti ilkelerine ve tüzüğüne bağlı biçimde. Böyle bir çabanın içerisindeyim. Bu çabamın da kamuoyu tarafından takdir gördüğünü düşünüyorum. Ben partiden atılmayı gerektirecek işten özenle kaçınıyorum. Kimseyi kötülemeden, aykırı bir söz söylemeden parti disiplinine bağlı olarak düşüncelerimi ifade ediyorum. Ben de çizgiyi aşan bir söz söylersem bana aynı uygulamanın yapılacağını biliyorum.

Bu söylemlerinizden diğer isimlerin çizgiyi aştığını anlayabilir miyiz?

Ben başkasıyla ilgili bir şey söylemiyorum. Kendimle ilgili söylüyorum.

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız daha önceden size destek veriyordu. Şimdi eveti destekliyor.

Ben her şeye bireysel bakıyorum. Bu makamlarda bulunan insanların sorumlu bulundukları insanlara bakarak bu tür girişimlerde bulunabildiklerine rast geliyorum. Bu onların kişisel kanaatidir. Ama sandığa girdiklerinde onların da hayır oyu vereceğini düşünüyorum.

Hayırcılar FETÖ ve PKK ile yan yana getirilmeye çalışılıyor.

Bu çok trajikomik bir durum. Aslında siyasetin nereden nereye evrildiğini de göstermesi bakımından ilginç. PKK ve FETÖ ile el ele olanlar belli. El ele Türkiye’yi getirdikleri ortam da belli. Ayrıca Ankara’da yaşıyorum ve biliyorum: Öcalan’la el altından flört peşindeler. Öcalan’ı ikna ettiklerini, şimdi de aşağıdakileri ikna etmeye çalıştıklarını biliyorum. HDP’nin kardeş partisi DBP evet diyeceğini açıkladı. Barzani’nin Türkiye’deki Kürtçü partisi de evet oyu vereceğini duyurdu. Diyarbakır sokaklarına Şeyh Sait’in resmi asıldı. Trabzon’da milliyetçi Diyarbakır’da bölücü bir mantığa sahip iktidar anlayışı vardır.

Bir taraftan iktidarın milliyetçi söylemleri de var ama…

İktidar evet çıkmayacağını gördüğü için yoğun bir şekilde bölücü oylar üzerinde pazarlık yapıyor. Bu pazarlığın sonucunu göreceğiz. İşaretini gördük. Birçok yerden evet oyu verileceği açıklandı. Bütün milliyetçi duyarlılığı olan seçmenleri bu konuda uyarıyorum.

Sayın Akşener’le ilgili daha önceki olağanüstü kurultay sürecinde bir söylemde bulundunuz. FETÖ’cü yapının Akşener’i desteklediğini iddia ettiniz. Ancak şimdi halk oylamasına karşı ortak platformda buluştunuz. Bu bir çelişki midir?

Hayır. Ben siyasî hayatım boyunca çelişki oluşacak hiçbir eylemin içinde bulunmadım. Benim orada söylediğim Fetullahçı yapının adaylık olarak onlara destek olduğunu söyledim. Bu da bir gerçektir. O sözlerin arkasındayım. Ama bir yerin bir kişiyi desteklemesinin de o kişisinin de o gruptan olmayacağını televizyonda söyledim. Yine söylüyorum: Bir grubun bir kişiyi desteklemesi, o kişinin o gruptan olacağı manasına gelmez. Desteğin neden orada yoğunlaştığını ilgili muhataplar yanıtlamalıdır. Ben bir durum tespiti yaptım. O tespitim de çok yerinde ve doğrudur. Kendisi o gruplarla ilişkisi olmadığını beyan ediyor. Biz de aksi ispat edilmedikçe beyanlarını doğru kabul ederim.

Trabzon’a mesajınız nedir?

Ben vatandaşlarımızı özellikle şu konuda uyarmak istiyorum: 18 maddelik anayasa değişikliği tek bir kişiye inanılmaz yetkiler veriyor. Devletin bütün bürokratlarını atayabiliyor. Devletin bütün bakanlıklarını organize edebiliyor, taşra teşkilâtlarını gözden geçirebiliyor. Herhangi bir grup, yapı veya örgütün kendini gizlemiş olan birisi bu yetkilerle cumhurbaşkanı seçilirse Türkiye’nin hâli ne olur? Herkes bu soruyu kendine sorsun ve oyunu ona göre kullansın. Olur mu öyle demesinler. Bakın 15 Temmuz’a. Bu ülkeyi yöneten cumhurbaşkanının özel kalem müdürü, yanında gezdirdiği emir subayı Fetullahçı çıktı. Genelkurmay Başkanı, bütün kuvvet komutanlarının özel kalem müdürleri, emir subayları Fetullahçı çıktı. Demek ki oluyormuş. Bu kadar yetkinin bir kişinin eline geçmesi durumunda ne olacağını vatandaşlarımızın düşünerek oy kullanmasını diliyorum. Bu bir genel seçim değil. Genel seçimde herkes partisine oy verebilir. Herkes birey, vatandaş olarak görevini yerine getirsin. Hemşehrilerimden beklentim bu.

Son Güncelleme: 31.03.2017 14:45
Anahtar Kelimeler:
Koray AydınMhpSöyleşi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.