Flaş Haber
Kapat

Kırsal mahalle kararına destek

03 Şubat 2021 Çarşamba 10:11
Kırsal mahalle kararına destek

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, 13 şehirde büyükşehir belediyesine geçilmeden önce köy statüsünde olan mahallelerin yeniden kırsal mahalle statüsüne girebilecek olmasına yönelik açıklamada bulundu. Milletvekili Örs, alınan kararın doğru atılmış bir adım olduğunu söyleyerek mahalle muhtarlarının halkı bilgilendirerek münacatlarını yapması gerektiğini söyledi.

Milletvekili Örs Büyükşehir Belediyesi olmadan önce köy statüsünde olan yerleşim yerlerinin yeniden kırsal mahalleye dönüştürülmesinin burada yaşayan vatandaşları beli konular bazında rahatlatacağını dile getirdi. Örs, “Kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu ile ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında çıkan kanunun büyükşehir belediyesi kanununda yapılan değişiklik gereği köy iken mahalleye dönüşen büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyoekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı belediye hizmetlerine erişebilirliği ve mevcut yapılaşama durumu dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararıyla ve teklif üzerine Büyükşehir Belediyesi’nin en geç 90 gün içerisinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özeliği taşıdığı tespit edilen mahalleler kırsal mahalle olarak görülecektir hükmü karar altına alındı.  Bu kanun gereği ilçe belediyelerinin meclis kararı ile bu şartlara uyan mahallelerle ilgili kararları alıp Büyükşehir Belediyesine göndermeleri gerekir. Bu çalışma yapılması durumunda kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alanlarda gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından iş yeri olarak kullanılan bina, arsa ve arazilerle birlikte mesken amaçlı kullanılan binalar, zirai amaçla kullanılan bina, arsa, arazi ve araçlar emlak vergisinden muaf olacaktır. Ticari, zirai ve turistik faaliyetler amacı ile kullanılan bina arsa ve araziler için emlak vergisinde indirim uygulanacak içme suyu ve kullanma amaçlı sulardan alınacak ücret iş yerleri için yerleri için yüzde elli konutlar için yüzde yirmi beşi geçmeyecek şekilde belirlenecektir.” şeklinde konuştu.

VATANDAŞIN YARARINA BİR KARAR

Alınan kararların vatandaşın yararına olduğunu kaydeden Örs, bu konu hakkında vatandaşın ve muhtarların bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Örs, “Bu değişikliğin yapılması vatandaşımız için emlak vergisini daha az ödeyeceği anlamına gelmektedir. Vatandaş vergilerin birçoğundan imar izni gibi izinlerden belediyede yapılması gereken birçok iş ve işlemlerde gerekli harçlardan muaf tutulacaktır. Su parası ödemesi gibi işlemlerde indirime tabi tutulacaktır. Bu da vatandaşımızın yararına uyacaktır. Bu noktada ilgili mahalle muhtarlarımızdan, belediye meclislerimizden ve belediye başkanlarımızdan vatandaşın lehine bir çalışma bekliyoruz. Bu durum daha önce çıkan kanundaki eksiklikleri gösteriyor. Alınan bu karar o eksiklerin düzenlenmesi neticesinde çıkmıştır. Bu uygulama olursa bundan faydalanacak vatandaşlarımızın rahatlamalarına yönelik bir takım tedbirler alınmış olacaktır. Tarımsal anlamda da çıkan bu kararla vatandaş ekonomik açıdan rahatlamış hale gelecek.  Kullandığı suyun parası yarıya inecek ve azalacak. Buralarda yaşan insanları şuan ki zor ekonomik koşular altında biri nebze olsun rahatlatır.  Bu noktada muhtarlarımızın başvuru yapmaları ve vatandaşları bilgilendirmeleri gerekmektedir.” ifadelerini değişikliğin kullanarak vatandaşa nasıl katkı sağlayacağını anlattı. 

HABER: Fatoş BATMAN

Anahtar Kelimeler:
Hüseyin ÖrsİYİ Parti
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.