Gümrükçüoğlu 3. yılı değerlendiriyor

banner4
02 Mayıs 2017 Salı 08:12

banner38

61MEDYA/HABER SERVİSİ-Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu bugün Büyükşehirdeki 3. yılı değerlendiriyor.

Gümrükçüoğlu 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Trabzonlu isimleri okuyarak “Biz çalışmalarımızı sizlere arz edeceğiz. Karşılıklı olarak Trabzon’u konuşacağız. Bizim şehrimizden 15 Temmuz Darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden evlatlarımızı ve bütün şehitlerimi anıyorum” dedi.

BİRLİKTE DÜNYA ŞEHRİ OLUŞTURUYORUZ

“Bu toplantının dışarıdaki afişlerde yazılmayan sloganımızı sizinle paylaşıyorum ‘Birlikte bir dünya şehri oluşturuyoruz.’ üçüncü yılı değerlendireceğiz. Biz daha önce bahsettiğimiz Gülcemal projesini sürdürüyoruz. Büyük maliyeti oluyor. Asıl gaye halkın denizle buluşturulması. Önemli sosyal tesis oluşturulabil irmektir. Maliyetler münasebetiyle epeye zorlandığımız bu projeden görmektesiniz. Ana kara ile dolgu oluşturan projenin kenarında deniz bağlantısı bulunmaktadır. Halkın oralardan köprülerle denizlerle karşı karşıya geçmesini  karşılamaktadır. Kısa süre zamanında tamalanan birinci etap için şuanda denklasyon projesini talep ettiğimiz akademisyenlerle görüşeceğiz”

TRAMVAY SENE SONU BAŞLIYOR

“Trabzon Botanik, şehirler dünyalara tanıtır düşüncesini yaşatmakta. Trabzon’a katılım projesini sürdürdüğümüz önemli bir proje. Orayı devralmamızla birlikte dünyadan ses getirebilecek olan şehir botaniği çalışmalarımız 8 milyon 10 milyon TL’ye var olacak projemiz devam ediyor. Raylı sistemin eğimin düşük olduğu yerlede sürdürülmesi ihale edilmiş sürdürebilmektedir. Bunun da bu sene sonunda sonuçlanacağını bildirmekteyim. 2018 ve 2019 da devam edecektir.”

KARAGÖZ MEYDANI BU SENE İÇİNDE BAŞLIYOR

“Karagöz meydanı var bugün Trabzon’un en önemli yeri olan Karagöz Meydanı var. Karagöz meydanını tekrar Trabzon’a katmak için büyük bir hazırlık sürdürdük. Biz MEB ile Maliye Bakanlığıyla görüşmelerimizin sonucunda Cudi Bey okulu satın aldığımız yanına taşıyarak ve öğretmen evini taşıdık. Bununla birlikte proje oluşturduk. Bu dev projenin yürütülmekte olduğunu ve önümüzde ki aylarda başlayacağını paylaşmak istiyorum.”

ÜÇÜNCÜ ETAP GELİYOR

“Meydan Parkını Birinci etabı 2014 yılına kadar tamamlanarak ele alınmış idi. Orada büyük meşaketlerle Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak alanın tekrar Trabzon’a kazandırılması, alanın İskenderpaşa camisiyle birleştirilmesi çalışması bitirilmiş durumdadır.  Üçüncü etabın planlama çalışmasını yapmakta olduğumuz, limana bakan balkonu ilede Trabzon’a gelecek olan yerli yabancı turistlere kazandırmak için planlamaya başlamış olduğumuzu duyuruyorum.”

KIŞIN CAN KAYBI YAŞANMADI

“Sadece 2016 yılında biz 310 km Asalf 191 KM beton yol imal ettik. Bu yolun uzunluğunu samsundan başlatacak olsak Sarp’a kadar devam eder. Önemli maliyet olsada Trabzon’a feda olsun düşüncedeyiz. İlçe insan ayrımı gözetmeksizin öncelik düşüncesi yapmak üzere yol bakım çalışmalarımıza devam ettik. Yolumuza devam ettik. Büyükşehir Belediyesinin en önemli çalışmalarından birisi  kar mücadelesi için yoğun çalışmalar olumlu sonuçlar öne çıkardı. Koordineli sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda devamlı hizmetler sonucunda ortaya çıkarabildik. Ana halterlerden yollara açılma konusunda devam ettirdik. 112’nin bizi araması sonucunda gittik aldık en uç noktada da olsa. Aynı şey itfaiye içinde geçerliydi. Hiç can kaybı yaşanamadı. Bu seviyede lastik zincir bakım onarım akaryakıt olmak üzere şehre ilçelerimize yardıma devam ettik. 3 Milyon liralık bir yatırım oluşturduk bu kış ayı.”

BİRLİKTELİKLE OLDU

“Trabzonspor’umuzun stadı oldu. Bu stat büyük birlikteliğin eseri.Trabzon Belediyesi iken biz Akyazı’nın planlamasını yapmışız. Biz bir çok sorunu biz Trabzon Belediyesi olarak yapmışız. Biz bu yaptığımız mütevazi çalışmaları Trabzon’a fayda sağladı. Bu tarz birliktelikler birlikte dünya şehirim oluşturuyoruz projesine yatırımdır.”

TRABZON’UN CANLI SEVGİSİNİ GÖSTERDİK

“Trabzon Şehir Müzesini açtık. 2000 yılında baktığım gazetelerde Trabzon’a Şehir Müzesi açılıyor haberleri 2017 yılında mümkün oldu. Bir büyük adım ise hayvan dostu bakım merkezi yapıldı. Sizlere orayı bir zaman ziyaret etmenizi isterim. Sadece hayvan dostlarımızın değil, tabiatta serbest olan hayvanlarında bakımının yapılacağı bir yer oldu. Trabzon’un insan sevgisi medeniyetin yanında canlı sevgisinindi yaşandığı bir şehir olduğunu gösterdik.”

DİKEY DEĞİL YATAY YAŞAYALIM

Büyükşehir demek imar demektir. Ben kazanacağım sen kazanacaksın diye değil toplum kazanacak diye düşünelim. Dikey değil yatay yaşayalım. Cumhurbaşkanımızın 7-8-10 katların katliam olmasını söylemesiydi. Büyükşehir demek imar demektir. Kamuoyunu oluşturan STK’lar basın beraber bir tavır ortaya koyalım, bu tavrı koymak bizzat belediyenin, imarda bir projenin onayını veren ilçe belediyeleri sorumludur. Benim veya senin ya da onun menfaatini değil toplumun menfaatini düşünmek zorunda olduğunu bildirmek zorundayım.

SAHİLDEKİ EMEĞİN ÜRÜNÜ

“Büyükşehir Belediyesi yeşil alan miktarını arttırmak için ağaçlandırma çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.  Büyükşehir Belediyesi son 3 yılda 73 bin 759 adet ağaç ve ağaççık dikimi gerçekleştirdik. Ayrıca 2009-2014 döneminde 12 bin 544’ü yetişkin ağaç olmak üzere 129 bin 640 ağaç ve çalı türü bitki dikildi.”

KALDIRIMI İŞGAL ETMEKLE BİR ŞEY KAZANAMAZSIN

“Bir seyyar problemi vardı. Bu seyyar probleminin nasıl kaldırıldığını göstermek istiyorum. Yeni seyyarların oluşmasını beraber önlememiz lazım. Kaldırım işgallerini bilmek lazım. Şehirde yayaların hakkıdır kaldırım. Kaldırımı işgal etmekle bir şey kazanabileceğini hiçbir esnaf gözetmesin.”

KIZLAR MANASTIRI NADİR BİR ÖRNEK

“Projesi ve ihalesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen tarihi Kızlar Manastırı’nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Boztepe’de bulunan Kızlar Manastırı içerisindeki kaya kilisesi ve örneğine nadir rastlanan freskler gün yüzüne çıkartılıyor.”

BU ŞEHRE HAKKETTİĞİNDEN AZ

“23,8 km’lik Kanuni Bulvarı’nın yapım çalışmaları devam ediyor. Üç şerit gidiş üç şetir geliş olarak devam ediyor. 14 köprü kavşağı, 8 hemzemin geçidi ve 8’i çift tüp 9 tüneli bulnan Kanuni Bulvarı tamamlandığında ulaşıma çok önemli katkılar sağlayacaktır. Kanuni Bulvarına yapılan masraf bu şehre hakkettiğine azdır.”

AKÇAABAT’A DOĞALGAZ GELİYOR

“Trabzon Ortahisar’daki Zağnos ve Tabakhane surları arasındaki bölgeyi medeniyete tarihe saygımızla geleceğe saygımızla sahip çıkıp kazandırmalı hummalı bir gayret göstermeliyiz. Bu konuda herkes vazifelidir. Bu şehrin en büyük dünyanın yoğun ilgi göstereceği alanı kazacağımızın göstergesidir. Bu arada Trabzon’da 74 Bin 302 işyeri ve konuta doğalgaz getirilmiştir. Bu arada Akçaabat’a doğalgazın Yıldızlıdan itibaren gelmek durumdadır.”

KATLI OTOPARK’TA SON AYLAR

“Tanjant Yolu üzerinde yapılacak olan katlı otopark için kamuşlaştırma tamamlanmış proje hazırlanmıştır. Katlı Otopark için 25 milyon TL kamulaştırma yapılmıştır ve önümüzdeki aylar içerisinde başlayacaktır.Ayrıca Sümela Manastırı turistik amaçlı teleferik kurulması planlanmaya başlanmıştı.”,

ŞEHİR CAMİSİ AÇILIYOR

“Pazarkapı’nın bulunduğu mevkide büyük bir Cami gerçekleştirilecektir. Yakın alanlarımızda cenazesi olan birisi zahmet çekeceğine burada kılacaktır. Burada otopark olacak ve rahatça olacak. Büyük bir şehir camisi olacak. Ayasofya’da ki döner kavşak gibi bir kavşak yapılacak.”

KART61 BİRLİKTE TRABZON OLABİLMEK İÇİN VAR

“Trabzon’da, dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlamak amacıyla uygulanmaya başlanan mikrokredi projesi kapsamında 4 bin 45 kadına, 4 milyon 709 bin TL ödeme yapıldı. Aynı zamanda ‘Kart61’ kimseyi mahcup etmeden kimseyi mahcup etmeden kuru ve gıda hizmeti verilmekle desteklenmeye devam edildi. İlçelerde de hizmet verilmeye devam ediliyor. Birlikte Trabzon olabilmek kol kola olabilmek.”

SUYU BEDAVA KULLANIYORLAR

“TİSKİ bütün kanalizasyon ve su işlerinin sahibi ve borçlusu olmuştur. Burada mükemmelliklere meydan vermemek amacıyla bir vatandaş memnuniyeti verebilmektedir. 2017 yatırım programına aldığı 714 projenin maliyeti 1.45 katrilyonu aşmış durumdadır. Artık su faturaları PTT şubelerinde masrafsız şekilde ödeme yapabiliyor. Gazilere, engellilere ve ihtiyaç sahiplerine su tarfesini yüzde 50 indirilimli olarak uygulanıyor, bu grupların içerisinde muhtaçlığı belirlenenlerin su tarifelerinin kalan  yüzde 50’sinide  Büyükşehir Belediyesi karşılıyor. Böyle söz konusu vatandaşlar suyu bedava kullanıyor.”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Gümrükçüoğlu;

TRAFİK SORUNU İÇİN B PLANI

Şehir içe trafiğe dikkat edilmediği konusuna ve bunla ilgili herhangi bir çalışma olduğunu sorusuna cevap veren Gümrükçüoğlu “Sorumluluk ve görev alanı itibari ile görev yürütme fonksiyonu olmayan ve öneri veya fikir beyanının dışanda icrat yapmış veya yapacakmış gibi düşünce ifa edenlerin açıklamalarda bulunmaları sebebiyle ilgilerinden inceliklerinden ötürü teşekkür ederim. Ama bu dediğim ölçekte bu şekilde devam etmek lazım. Ulaşım büyükşehirin vazifesi. Maraş Caddesinden tarfiği kapattım. Bu evlere şenlik bir öneri. Onlarca aracı oradan kapattığımızda bir gün sonra onca araç belediyenin önüne dökülür. Onca aracı atıyoruz. Bunları söyleyenler bunlara hiç bakmaz mı? Aynı araçları sahile attığımıza sayalım. Moloz ne Moloz’u mumhane önü orası. Moloz diye bir isim yok. Yani kısacası akla ziyan bu öneriye gerek yok. Ben buna çalıştım. Alttan gireyim diye. Buna da maliyet yönünü kaldıramayacağımı gördüm. Havaray çalıştım. Havadan getirmek için. Buda ev genişliği olarak mümkün olmadı. Bunda da maliyet etkinlik var. Ne yapacağız. EDS.

Özel araçlar sağa sola park etmek gibi bir şey yok. Ben Gazipaşa caddesine parkmetreyi düzenli  bir park yeri olarak yaptım. Aklın yolu bir yapılacak iş bir düzenlemeyi kurallara uyulacak şekilde yapmak lazım. Bunu yapması gereken kimse Emniyet Müdürlüğü ve Trafik Şube Müdürlüğü… İkincisi kargo araçları, bu araçlar belirli saatlerde indirip bindirsinler. Bunu yapabilmek için biz yönetmeliğe uygun olarak EDS yaptık. Yönetmelik değişti, benim projem Emniyet Genel Müdürlüğünde benim projem beklemektedir. Ben İçişleri Bakanına geçen hafta ilettim. B Planı şuanda biz Maraş Caddesinde Meydan Parkının altında tek şeritli bir araç geçişi veriyoruz. Aynı usulü Maraş Caddesinde Doğu’dan batıya olarak uygulamanın milimetre olarak çalışmalarını yapıyoruz. Bunu B planı olarak bu şehire getirme mecburiyeti içerisin

İMAR KRİZİ

İmar uygulamaları konusunda ilçe belediyelerinin bazılarından şikâyetçi olduğu hatırlatılıp farkındalık oluşturduğunuzu düşünüyor musunuz sorusuna “Asıl olan kamunun vatandaşın işini kolaylaştırmak. Bu konuyu bilmediklerinin düşüncesindeyim. Eğer bilip de yapıyorlarsa büyük sorun var. Bu konuyu İçişleri Bakanlığına yazdık. Bunların neticesinden oralardan gelen cevaplar mesela bir yerde geçildiği zaman 20-30 katlı bina görüyorsanız bu Cumhubaşkanı, Başbakanan tarafından bana soruluyor. Buna hesap vereceğim ama kaç kat olacağına karar vermeyeceğim. Mecliste görüşmemiş bir hususun yapılması serbest olacak. Bir yerde bir binanın yüksekliği kanunen imar değişikliği olduğu gerektir. Kanun diyor ki bu büyükşehir meclisinden geçmelidir. Ben bunu dinlememeye çalışırsam ben yaptık diyorsan benim ne yapmam lazım. Bu Ahmet Mehmet için değil herkes için geçerli. Gidelim Beşirli’nin sırtlarına bakalım. Şehircilik kongresinde bu kod alma işine dikkat edin. Bodrum dediğiniz yer diyor görünmüyen yerdir. Bizde maşallah 3-4 kat bodrumlar. Güya bunlar İçişleri Bakanlığıyla görüşmeye gittiler bu belediyeler. Ben sen o’nun menfaatş değil. Şehrin geleceği neyi gerektiriyorsa ona göre davranalım. Benim bütün yapmış olduğum işleri gelsin herkes incelesin. Eğer haksız ve yanılma olduysa hemen düzelteyim. Ama objektif olalım.”

BEN İLK KEZ DUYDUM

Bir basın mensubunun yetki karmaşası yaşıyorsunuz deyip Ortahisar Belediyesinin projelerini sorması üstüne Gümrükçüoğlu “Yetki karmaşası değil yasa ne derse onu yaparız. Bizim yetki alanımızda olan bir alanı ya tutarız ya da her hangi bir ilçe belediyesine teslim ederiz. Bilmemek var. Kadınlar yüzme havuzu için belirlediğim için bir yer var orası duruyor. Bir finansman olursa yaparız. Eğer ilçe belediyesinin bir alansa buyursun. Tünel Akvaryum. Bu konuyu doğru dürüst ben bilmiyorum. Akvaryum eğer surların altından geçecekse kararı tabiat varlıkları kuruluşunca görüşüldüğünü duydum. Neyi uygun gördü bilmiyorum. Bizim tasarrufumuzda bir alan söylenecek olsa buyur yap deriz. Uygun görmesek yapmayın deriz. Normal her gün ki işleyiş. Boztepe’nin kendisi bir seyir terası önünü yeter ki güzel aç. Boztepe şuandaki Ahi Evran Camisine giden bir alan var orası kimin benim tapulu yerim. Üstündeki yer var ora benim yanında bir yeri var orada benim tapulu yerim anlamadım. Ne seyir terası. Oraya karşı bir kule yapsan ne olur ne yapmasan ne olur. Bana sorulsa uygun görmem. Bu çerçevede ne yapmışız. Orada bir rekrasyon projesi yapmışız. Kızlar manastırı ortaya çıkıyor. Avni Aker için toplu konut idaresi Gençlik Spor Genel Müdürlüğü şehirde siyasilerimiz burada bir proje yapılın. Öbürü atlıyor bir şey istiyor. Diğer bir şey istiyor. Boztepe biraz tuhaf. Gençlik bilim merkezi ha bir yaşıma giriyorum. İlk kez duydum. Biz daha önce çalıştık. Biz projeyi bakanlığıyla görüştük.

TRABZON’A DİSNEYLAND

“Hazine arazisi olarak yerimiz çok. Ama rezerve alanımız yok. Üniversite için rezerve alanımız yok. Vardı imar yapıldı. Ben yapmak istiyorum.Trabzon’a Disney Land planlayıp yapacağım. Dolgu alanı için bir madde koyacağım. Şehir Hastanesi için bir cümle eklemeye çalışacağım, bir üniversite içinde madde eklemeye çalışacağım.”

KATI ATIK TESİSİ OLACAK MI?

“Çöp toplama merkezleri ile ilgili gelen soruya cevap veren Gümrükçüoğlu “Yeni çöp depolama alanımızdan enerji elde edip satıyoruz. Para kazanıyoruz. 70 trilyonluk iş makinesi almışız. Biz katı atık enerji tesisi olarak Araklı’da tesisimizi planlıyoruz. Bütün süreçler neredeyse halledildi. Burası tursitik alanla bağlantılı bir yere değildir. Sadece kapalı bir alan değil 100 tonluk çöpten kalacak atık yüzde 10’dur. Bu böyle olsa bile 40 yıl 50 yıl her hangi bir yan tesiri olamdan katı atık enerji tesisi yapılacaktır. Şu çok iyi bilinsin ki bir yer olacak. Tesisimde enerji tesisi yerinde olacak.”

İLÇELER İTFAİYE MERKEZLERİ

İtfaiye merkezlerinin ilçelerde kurulması sorusuna cevap veren Gümrükçüoğlu “Bu seninin içerisinde İtfaiye Merkezlerini İlçelerde gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız.”

SANAYİ’DEKİ OTOGARDAN KURTULUYORUZ

Otogar’ın yeri ile ilgili gelen soruya cevap veren Gümrükçüoğlu “Mumhane önünün kuzeyindeki bölgede üst geçit var doğu tarafına doğru büyük bir cep girişi olacak. Diğer şehirlerden olan mini otogar gibi bir yer olacak. Aynı cep karşı tarafa da yerleştirilecek. İki bölgede olmak üzere proje şekillendiriliyor. Sanayi içindeki otogardan kurtulmuş olacak.”

EROĞLU GÜMRÜKÇÜOĞLU’NU ARADI

Turizmi ticaretmi sorusuna cevap veren Gümrükçüoğlu “Turizm dünyadaki, ülkemiz ve şehrimizdeki yükselişi nedeniyle en önemli çalışma alanı çeşitlenmesi konusuna hak veriyorum. Bir disneyland yapmaya çalışacağız dediğimizde de buda turizm açısından bu hedefi gözetiyor. Hedef alanları çalışma alanları olması gerekiyor. Destinasyon arttırmak gerekiyor. Dubai herkesin bir tarif ettiği bir yer. Gidin Dubai’de 3-4 gün içerisinde her şey biter. Bu tabii güzellikler, nerede var Doğu Karadeniz’de var. Siz bir çeşitliliği getirdiğiniz zaman bölge olarak düşünmemiz lazım. Orman Su İşleri Bakanımız beni 3 gün önce aramıştır. Nerede istemişseniz tahsis edeyim orayı turistik olan yapayım. Benim düşündüğüm yerler var. Bakın turizm destinasyonları.”

Ayrıntılar geliyor.

Son Güncelleme: 02.05.2017 13:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.