Adnan Günnar'ın Meclisteki konuşması...

banner4
10 Aralık 2016 Cumartesi 09:34
Adnan Günnar'ın Meclisteki konuşması...
banner38

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,                                                               

2017 yılı Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde Sahil Güvenlik Komutanlığı bütçesi üzerinde AK Parti Grubu adına söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle ekranları başında bizleri izleyen Aziz milletimizi ve yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Konuşmama başlarken terörle mücadele kapsamında gerek yurt dışında yürütülen Fırat Kalkanı operasyonu, gerekse yurt içinde yürütülen çeşitli operasyonlarda hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, ailelerine ve milletimize de başsağlığı diliyorum.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

1982 yılında yeniden yapılandırılarak kurulanSahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün sahilleri ile iç suları olan Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında, liman ve körfezlerindeolmak üzere 8.484 km uzunluğundaki kıyı şeridimizin, kara sularımızın ve ülkemiz yüz ölçümünün yaklaşık yarısı büyüklüğündeki 378 bin kilometrekarelik Mavi Vatan” olarak adlandırdığımız deniz yetki alanlarımızın güvenliğinden sorumludur.

Ülkemizin jeo-stratejik konumu, uluslararası ticaretimizin önemli bir kısmının denizlerden yapılması ve özellikle son yıllarda Ortadoğu da sınır komşularımız olan ülkelerde yaşanan savaş ve istikrarsızlık sonucunda düzensiz göç hareketleri ortaya çıkmıştır. Denizlerimizde yaşanan hareketliliğin her geçen gün artması ve AylanBebek’lerin ölmemesi için gece-gündüz demeden çalışmalarına devam eden, sadece bu yıl içerisinde 36.000 civarında kaçak insanın kurtarılarak yeniden hayata tutunmasını sağlayan Sahil Güvenlik Komutanlığımızın yapmakta olduğu görevlerin ne kadar önemli olduğu çok daha iyi anlaşılmaktadır.

Tüm bu çalışmalar yapılırken; insani değerlerden vazgeçmeden, denizlerimizin ve sahillerimizin güvenliği hususunda asla taviz verilmemektedir.

2002 yılı bütçesi 91.701.000 TL iken 2016 yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın bütçesi 6 kat artarak 576.812.000 TL olmuştur.2017 yılında ise 2002 yılına göre bütçesi yaklaşık 7 kat artarak649.761.000 TL olacaktır.  Anlaşılacağı üzere Hükümetimizin Güçlü Türkiye! Vizyonu Sahil Güvenlik Komutanlığına yapılan yatırımlarla da kendini göstermektedir.

            Sahil Güvenlik Komutanlığı 2016 Yılı içerisindeinsan kaçakçılığı, akaryakıt kaçakçılığı, uyuşturucu, sigara ve içki kaçakçılığı, kaçak avlanma gibi yasadışı eylem ve organizasyonları önlemede Dünya çapında başarılı operasyonlara imza atmıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığımilli çıkarlarımızın korunmasında en büyük güvencemiz olmaya ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gücünü artırmaya devam edecektir.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Önümüzdeki 7 yıl içinde, milli gelirimizi bugüne göre en az 3 kat artırarak, inşallah 2023 yılında 2 trilyon dolar seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz.

Hepinizin bildiği gibi kendi istihbarat uydumuzu Türk mühendislerince tasarladık veimal ettik. GÖKTÜRK uydumuzu uzaya gönderdik. Yeni uydularla yola devam ediyoruz.Şu anda kendi piyade tüfeğimizi, tankımızı, helikopterimiziyapıyoruz. Kendi tersanelerimizde uçak gemilerimizi yapıyoruz. Türkiye yapmış olduğu bu atılımlarla mazlumların yanında, dosta güven vermekte ve düşmana korku salmaktadır.

Ak Parti olarak Türkiye’nin 2023’lere 2071’lere kayıpsız olarak ilerleyebilmesi içinde gece-gündüz demeyerek durmadan-yılmadan çalışmaya, Türkiye’yi geliştirmeye ve büyütmeye İnşallah devam edeceğiz. Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’IN dediği gibi “  Durmak YOK! Yola DEVAM!

Görüşülmekte olan 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, Gazi meclisimizi saygıyla selamlıyorum.

Son Güncelleme: 10.12.2016 09:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.