Karabağ savaşında yıldızı parlayan ve Ukrayna'da Rusya'ya karşı savunma anlamında önemli çalışmalar yapan Bayraktar TB2 SİHA'lar dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Azerbaycan'ın Karabağ'ı geri alma sürecinde yıldızı parlayan Bayraktar, Ukrayna savunmasında gündemde olmaya devam ediyor. Yapımcılığını Baykar'ın yaptığı ve adına şarkılar yazdığı Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), başka bir ülkenin hava filosuna katılıyor.

TÜRKİYE'DEN RESMİ TALEP

Kremlin'e yakınlığıyla bilinen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bayraktar'ı Türkiye'den resmen istedi. Sırp Ordusu'nun Pasuljanski Livadi'de düzenlediği "Ateş Kalkanı 2022 Tatbikatı"nın ardından basına konuşan Vucic, ülkesinin Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA teslim alacağını söyledi.

VUCIC AÇIKLADI: ERDOĞAN'DAN BİR SÖZ ALDIK

Vucic, "İki gün önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığım görüşmede Bayraktar'ı Türkiye'den almak istediğimizi söyledim" dedi. "Erdoğan bana bunları alabileceğimize dair söz verdi. Bu silahları Sırp Ordusu'nun envanterine dahil edeceğiz."

"ÇİN SAVAŞINDAN DAHA YIKICI"

Vucic'e göre, Sırp Ordusu'nun daha az yıkıcı, ancak daha büyük yıkıcı güce sahip "Sparrow" insansız hava araçları ve CH95 uçakları tedarik etmesi gerekecek. Vucic, 2010 yılında ilk kez Türk yapımı insansız hava aracı Bayraktar TB2 SİHA ile ilgilendiklerini duyurdu.

Dev pitonun midesinden bakın ne çıktı ? İki çocuk annesi... Dev pitonun midesinden bakın ne çıktı ? İki çocuk annesi...

2 yıl önce yaptığı açıklamada Vucic, "İHA sistemleriyle çok ilgileniyoruz ve gelecekte kesinlikle daha fazlasını alacağız. Türk tarafıyla bir anlaşmaya varıp varamayacağımızı göreceğiz. Her halükarda bunlar çok iyi. İHA'lar, Türk üreticilerini övmek zorundayım."

Sırbistan, Çin yapımı Rainbow CH-92A insansız hava araçlarını 2020 yılında teslim aldı. Belgrad yakınlarındaki Bataitsa Askeri Havalimanı'nda görüntülenen Çin SİHA'sından Sırbistan'ın filosunda 9 ile 15 arasında hava aracı olduğu belirtiliyor. Sırbistan'ın Bayraktar'a talebinin Ukrayna'nın taleplerini etkileyip etkilemeyeceği bilinmiyor. Öte yandan Sırp Yönetimi, Ukrayna'nın işgali sırasında Rusya'nın yanında olduğu mesajını verdi. Bayraktar SİHA'larının Ukrayna Savaşı'ndaki başarılarının artmasıyla Kremlin'in Türkiye'ye tepkisini artırdığı gözlemleniyor.