Trabzonspor’un şike davasında Fenerbahçe spor kulübü dönemin Başkanı Aziz Yıldırım hakkında Yargıtay’ın verdiği beraat kararı Trabzon’da tepkiyle karşılandı. Kararın yargısal facia olduğu, vicdanları rahatsız ettiği ve Şampiyonlar Ligi’ne gidemeyen Fenerbahçe’nin UEFA’ya dava açması gerektiği kazanırlarsa helalleşeceklerini dile getiren Trabzon siyasi camiası bir kez daha 2010-11 sezonu şampiyonunun Trabzonspor olduğunu haykırdı.

Şike kararı faciadır4

YARGITAYIN KARARI ÇELİŞKİLİDİR

Yargıtay kararını kendi içerisinde çeliştiğini bir hukukçu olarak analiz eden AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, “Şike davasında her şeyden evvel ikrar vardır. İkrarın hukuka uygun şekilde dile getirilmediğine karar vermek abesle iştigaldir. Yargıtay’ın verdiği karar önceki kararlarıyla çelişkilidir. Hukukun temel ilkeleriyle bağdaşmayan bir yargısal facia olarak nitelendirebileceğimiz bir karar olmuştur. Vicdanları rahatsız eden bir karar olmuştur. Bizim için 2010-2011 sezonu şampiyonu Trabzonspor’dur.” ifadelerini kullandı.

Şike kararı faciadır2

“FETÖ’NÜN ŞEFAATİNE SIĞINMAYIN”

ORTAHİSAR Belediye Başkanı A. Metin Genç bu konuda yaptığı açıklamada 2010-11 şampiyonunun kıyamete kadar Trabzonspor olduğunu açıkladı. Genç, “Şikeci Fenerbahçe FETÖ’nün şefaatine sığınmaya kalkmasın. Yargıtay, ‘şike yapılmadı’ demiyor, siz de kıyamete kadar şikeyle anılmaya devam edeceksiniz. 8. şampiyonluk da bizim inşallah.” ifadelerine yer verdi.  

Şike kararı faciadır6

“TAPESİZ BERAAT ETTİRİLDİ”

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, “UEFA, CAS’tan onaylı mağduriyeti olan Trabzonspor’un sadece dinleme tapelerin usulsüzlüğüyle alakalı davada birilerinin beraat ettirilmiş olması Trabzonspor’un 2010-11 sezonundaki şampiyonluğunun üzerine gölge düşürmez. Dolayısıyla bugün Ali Koç’un ne deyip ne demediğinin önemi yok. UEFA’dan CAS onaylı şampiyon Trabzonspor’dur. Geçen haftada brifing vermişti Cumhurbaşkanına. Bunu da kamuoyunun takdirine sunuyorum. Koç, UEFA’ya dava açsın.

UEFA, ‘Bu iş şikedir ama bunun cezasını verecek olan Türkiye’nin yerel mahkemeleridir’ demişti. Trabzonspor’un haklı davasında her zaman yanındayız. Trabzonspor’un ve Trabzon’daki bir takım bileşenlerin bunun öncülüğünü yapması lazım. Sadece siyasilerin üzerine yıkılmasını doğru bulmuyorum. Olayı siyasallaştırır bu durum. Başta Trabzonspor’un STK’ların şike davasında bir takımlar adımlar atılabilmeliydi. 10 yıllık süreç bu. Parti ayrımı yapmaksızın bugün tüm partiler Trabzonspor’un yanında olur.” diye konuştu.

“UEFA’YA DAVA AÇSINLAR KAZANSINLAR SONRA HELALLEŞELİM”

Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, “Önce Ali Koç, UEFA’ya hakkını helal etsin Şampiyonlar Ligine o sene almadıkları için ondan sonra biz de hakkımızı helal ederiz ona. Bu karar Türkiye’de hukukun olmadığının bir göstergesidir. Birkaç gün önce Cumhurbaşkanının yanına gitmesi (Ali Koç), ondan sonra böyle bir kararın açıklanıyor olması Türkiye’deki hukuk sisteminin çöktüğünün tescili olmuştur. Bizim camiaya seslenmesinin bir manası yok. Bizim bu konuda muhatabımız da değildir. Hukuka taşınmış bir meseledir. Cumhurbaşkanının müdahalesiyle alınan bir karardır.

Bu karara o kadar güveniyorsa gitsin UEFA’ya dava açsın. Orada kazansın. Sonra gelelim ‘kupa sizin hakkınızmış’ deyip tebrik edelim. Bu olmadığı sürece Türkiye’de müdahaleyle alınan kararlara göre bize haktan hukuktan bahsetmesini bir Trabzonsporlu olarak kabul etmiyorum.” açıklamasında bulundu.

KONU TRABZONSPOR İSE DÖRT PARTİ BİRLEŞİRİZ

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu ise, “Konu Trabzonspor’un haklı davası olunca CHP, İYİ Parti, AKP ve MHP’li ortak ses veririz. Kumpas dediğiniz şey UEFA tarafından onaylanmış. Gelinen noktada Fenerbahçe’yi kurtarmak adına FETÖ ile ilişkilendirip tarla ekenler yargıda aklanmış. Bizim vicdanımızda suçlu hala Fenerbahçe ve tertemiz şampiyonluğu elinden alınmış Trabzonspor var. Yargı eliyle kişiler de, kurumlar da aklandı. Biz buna katılmıyor ve en üst düzeyde bir kurtarma çalışması olduğunu biliyoruz. O yüzden hangi yayın organı olursa olsun TS’den bahsederken dikkat edecek.” şeklinde belirtti.

Şike kararı faciadır3

“FB TEMİZLENMEYE ÇALIŞILDI”

Öte yandan, Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, 2010-11 sezonunda şike yapan Fenerbahçe kulübü dönem Başkanı Aziz Yıldırım’ın Yargıtay’ca beraat kararı verilmesine sert tepki gösterdi. Sürmen, “43 yıldır hakim ve avukat olarak bu mesleğe hizmet vermiş bir hukukçu olarak diyorum ki; Yazık. FB’yi temizlemeye çalışırken yargı dünyası ve hukuk devleti anlayışı alt üst edildi.” şeklinde veryansın etti.

Sürmen yaptığı açıklamada, “2010/11 sezonunda FB’nin yaptığı şikeden, İstanbul 13.Ağır C.M.’nin verdiği beraat kararı, Yargıtay’ca onanmış. Ben de 43 yıldır hakim ve avukat olarak bu mesleğe hizmet vermiş bir hukukçu olarak diyorum ki; Yazık. FB’yi temizlemeye çalışırken yargı dünyası ve hukuk devleti anlayışı alt üst edildi. Neden mi?

1-Bu tape kayıtları inkâr edilmiş kayıtlar değildir. Sadece konuşma içeriklerinin nedeni komik şekilde uydurularak değiştirilmiştir.

2-Mahkemenin, dinleme ve izlemeleri geçerli saymamasının nedeni, soruşturmacı kolluk ve savcılar ile kovuşturmacı hakimlerin çoğunun FETÖ’den yargılanmış olması. Bu hukukta soyut değerlendirmedir.

3-Soruşturmacı ve kovuşturmacısı Fetöcü olup da aleyhine karar verilen milyonlarca insan var. Şimdi bu insanlar bu kararı gerekçe gösterip kendi davalarında da yeniden yargılama isterse, yargı sistemi felç olmaz mı?” diye sordu.

Rabia MOLLAOĞLU