Her şey 2011 yılında TBMM'den çıkan 6222 sayılı yasa ile başladı. Yasa diyordu ki : "Karşılaşmalarda olay çıkartan kişiler artık bireysel olarak olaylardan sorumlu olacaklardır, saha kapatma ve para cezasını kulüplere kesmek yerine bireysel olarak müsabakaları seyretmekten men etme yoluna gidilecektir. Bunun sağlanabilmesi için gerekli altyapıyı kurmaktan kulüpler sorumludur".

Sonrasında neler oldu malum. Bir elektronik bilet sistemi geliştirildi. Futbolu seven bir kişinin takımının futbol maçını izlemek için yılda harcadığı para azmış gibi bir de yıllık aidatı olan bir kart çıkartıldı. Bu kartın tribündeki şiddeti azaltacağı düşünüldü ki, maçlara kimse gitmediği için haklı da çıkmış oldular sağ olsunlar.

Şimdi konuyu biraz açalım. Trabzonspor yeni evi MedicalPark Arena’da Gaziantepspor ile ilk maçına çıktı. Resmi rakamlara göre yaklaşık 23 bin kişinin izlediği maçta 11 bin taraftar, yani stadın neredeyse yarısı kötü tezahürat sebebiyle bir sonraki maçta tribüne girememe cezası aldı. Ne için? Şikeden ceza alıp hapis yatmış bir teknik direktöre “şike yapsana” diye bağırıldığı için. Şike yapsana diye bağırmak bu insanlara şike yapmanın ayıbından daha mı ağır geliyor bunu da bir taraftar olarak tam çözemedim de neyse… Şimdi soruyorum. Bir ses sanatçısı sahneye çıktığında kendisine iletilen peçetedeki istek şarkıya aynı tepkiyi veriyor mu ya da istediği şarkıyı dinlemek isteyen o müziksever bir sonraki konsere gitmeme cezası alıyor mu ki “şike yapsana” isteğinde bulunan taraftarı bir sonraki maçta tribüne almama kararına vardınız? Şayet bu, insanın zoruna gidecek bir mesele ise bu ahlaksızlığı neden yaptınız, yapmadıysanız neden üstünüze alınıyorsunuz, yapılmışsa bunu hakaret telakki edecek kadar yüksek ahlaki değerlere sahip bir ülkede neden gerekeni yapmadınız. Yok eğer bu gayet normal bir olaysa bize niye ceza verdiniz?

Gelelim işin özel ve genel kısmına. Tribünde şiddeti önlemek için çıkardığınız bu karttan önce futbol kulüpleri ve taraftarlar ne şekilde ceza alıyordu, şimdi ne şekilde ceza alıyorlar? Önceden tribünler kapanıyordu, kulüp para cezası alıyordu, şayet sahaya müdahil olan bir kişi varsa kim olduğu tespit edilip her maç saatinde karakola gidip imza atıyor ve tribünde olmadığını beyan ediyordu falan filan. Peki bu uyduruk kartın bu olayların önlenmesine katkısı ne oldu? Hiç... Diyelim ki passolig kartım var. Trabzonspor’u tutuyorum. Deplasmanda takımımın maçını takip etmek istiyorum. Deplasman tribünü diye ayrılan küçük bölmede bilet kalmadı. Ev sahibi tarafın tribününde, maçı insan gibi seyretmek istiyorum. Sistem bilet almama izin vermiyor. Nedeni ise kartın benim tuttuğum takıma tanımlı olması. Amaç şiddeti önlemek, futbolu sevdirmek, futbolun güzelliklerini öne çıkarmak değil miydi? Futbolu sevdirme, güzelliklerini ön plana çıkarma çabası bunun neresinde şimdi? Şayet bu kartın güvenliğime katkı sağladığını ve şiddeti önlediğini iddia ediyorsanız ben neden istediğim tribünde istediğim maçı izleyemiyorum? Bana mı güvenmiyorsunuz yoksa uydurduğunuz sisteme mi? Son maçta Trabzonspor taraftarının almış olduğu cezayı neye göre verdiniz? Benim, o yapılmasını değil de bağırılmasını gayri ahlaki bulduğunuz tezahüratı bağırmış olduğumu ya da olmadığımı nasıl tespit ettiniz? Ceza verdiğiniz bloktan biletini almış olup farklı bir blokta maçı izleyen, yani iddianıza göre kötü saydığınız tezahüratı ağzına dahi almamış taraftar bir sonraki maça giremeyecek. Tersten bakacak olursak biletini ceza vermediğiniz bloktan almış olup maç boyu o kötü olduğunu varsaydığınız tezahüratı ağzından düşürmeyen taraftar da bir sonraki maçta yine tribünde olacak. Ne işe yaradı uydurduğunuz sistem, neye yaradı her yıl bana aidat ödettiğiniz cüzdanımdaki gereksiz kart.

İtiraf edeyim, dolu gözüksün diye tribünleri kadınlara ve çocuklara açma bahaneniz bana hiçbir zaman samimi olduğunuzu düşündürmemiş olsa da şu anki saçmalıktan daha sevimliydi. Tek şanssızlığı biletini size göre çirkin tezahüratta bulunan bir bloktan almış olmak olan futbolsever kadın ve çocuk taraftar da hiçbir işe yaramayan o saçma kartınız yüzünden bir sonraki maça gidemiyor artık. Nerede kaldı samimiyetiniz, nerede kaldı futbolu sevdirme çabanız. Şimdi soruyorum. Biz neye ve hangi suça göre ceza aldık? Daha kişiselleştirip öyle sorayım. Ben şimdi niye ceza aldım? Bu cezaya mantıklı bir sebep bulamıyorum çünkü sonuçta iddianıza göre şike sahaya yansımadı. Peki tezahürat hangi gerekçe ile sahaya yansıyor. Şike mi şaka yoksa tezahürat mı?

Saygılar…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.