Türkiye'de ve Trabzon'da en çok tüketilen ürünlerden olan çay için uzmanlardan uyarı geldi.

Ülkemizde çay sabah, öğle ve akşam en çok tüketilen ürünlerden biridir. Durum böyle olunca çayın nasıl içilmesi gerektiği konusunda ciddi soru işaretleri ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar, çay ile ilgili büyük bir tehlikenin bilgisini halka getirdiler.

kafeinsiz çay üretimine başlandı

Sigara ve Alkol alanlar sıcak içmemeli

Yapılan yeni araştırmalar ile özellikle sigara içenler için kötü bir sonuç beklendiği sonucuna ulaşılmıştır. Söz konusu araştırma, her gün sigara içenlerin ve alkol alanların sıcak çay içmemesi gerektiğini ortaya koydu. Çay üzerine önemli araştırmalar tıp dergisi Annals of Internal Medicine'de yayınlandı. Araştırmaya göre; Sıcak veya çok sıcak çay içmek, özellikle sigara içen ve alkol alan kişilerde yemek borusu kanseri riskini beş kat artırarak büyük bir tehlike oluşturur.

Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır" Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır"

çay içmek kilo verdirir mi

Kanser riskini artırıyor

Yemek borusu kanseri dünya çapında sekizinci en sık görülen kanserdir. Ölümcül bir hastalık olarak bilinen özofagus kanseri, her yıl yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır. Çay dışında, diğer çok sıcak içeceklerin yemek borusunu alkol ve duman gibi kansere neden olan ajanlara karşı daha savunmasız hale getirebileceği bilinmektedir. Sıcak sıvı, yemek borusunun astarının tahriş olmasına, iltihaplanmaya ve hücrelerin daha hızlı çoğalmasına neden olabilir. Çay veya başka bir sıcak sıvı içmek, yemek borusunu kaplayan hücrelerin bariyer fonksiyonunu bozabilir ve oradaki dokuya diğer kanserojenlerden daha fazla zarar verebilir.