Doğu Karadeniz Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biri olma yolundayken sürekli kirlilikle gündeme gelen Sera Gölü’nün çökeltim havuzu ile eski güzel günlerine dönmesi planlanıyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Yıldızlı Mahallesi'nde 1950 yılında yaşanan heyelan sonucu Derecik Deresi’nin önünü yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadinin tabanını kapatmasıyla oluşan Sera Gölü, kirlilikle gündemden düşmüyor. Uzungöl’den ve Sümela Manastırı’ndan sonra en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Sera Gölü, hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktası oluyor. Buna rağmen Sera Gölü’nde kirlilik sorunu bir türlü çözüme kavuşturulamazken, DSİ 22. Bölge  Müdürlüğü çökeltim havuzu ile sorunu çözmeyi planlıyor.

YUKARI HAVZALARA BENTLER İNŞA EDİLECEK

Akçaabat Söğütlü Vadisi Islahı 2.Kısım inşaatı kapsamında, önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Sera Gölü için bir çökeltim havuzu inşa ediliyor. Bu proje ile birlikte, yukarı havzalara inşa edilecek bentlerin de desteği ile rüsubat tutularak, Sera Gölü’ne inmesinin engellenmesini hedefleniyor.  Çökeltim havuzu, Akçaabat Söğütlü Vadisi Islahı 2.Kısım inşaatı kapsamında yapılırken söz konusu için 2024 yılında tamamlanması planlanıyor. Ancak çökeltim havuzunun ıslah projesinin sadece bir parçası olduğu için daha erken sürede tamamlanıp Sera Gölü’ndeki sorunun daha kısa sürede çözülmesi planlanıyor. Islah projesi kapsamında aynı zamanda taşkın duvarları ve menfezler gibi işler de yapılacak.

Fransa'da yaşayan Havva Reis enflasyonu konuştu Fransa'da yaşayan Havva Reis enflasyonu konuştu

Songül MAZLUM