Selülit diyeti son zamanlarda kadınlar tarafından tercih edilen diyetlerin başında geliyor. Zayıflamak için çeşitli diyetleri deneyenler,

Selülit kadınlar için önemli sorunlardan bir tanesi. Her ne kadar tıbbi yöntemler kullanılarak ortadan kaldırabilmek mümkün görünse de bu yöntem kadınların çok tercih ettikleri bir yöntem değil. Bunun yerine diyet yaparak bu sorundan kurtulmak mümkün. Selülit diyeti son zamanlarda kadınlar tarafından tercih edilen diyetlerin başında geliyor. Zayıflamak için çeşitli diyetleri deneyenler, istedikleri sonuca ulaştıktan sonra selülitlerden kurtulmak için selülit diyetini de ihmal etmiyorlar.

Bacakların üst ve arka taraflarında portakal kabuğu şeklinde olarak görülen selülitler aslında buralarda düzensiz şekilde biriken yağlardır. Düzensiz olduğu için de kötü bir görünüm yaratırlar. Günümüzde her 10 kadından 9'unda selülit görülmekte. Doktorlar tarafından yapılan açıklamada ise selülitten tamamen kurtulmanın mümkün olmadığı belirtiliyor. Ancak selülit oluşumunu geciktirmek ya da bir noktada tutabilmek mümkün.

Evham ve takıntılardan kurtulmak (OKB) Evham ve takıntılardan kurtulmak (OKB)

Hamileliğin ilk haftası belirtileri için tıklayınız.

Sağlık Sayfamız için tıklayınız

Selülit Diyeti Nasıl Uygulanır?

Diğer diyetlerle karşılaştırıldığında bu diyet çok daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Diyetin amacı kişinin az yemek yemesi yerine selüliti engelleyen yiyecekleri yemek üzerine kuruludur. Sabah kahvaltısında tüketilecek gıdalar arasında kepek ekmeği, az yağlı tuzsuz peynir, greyfurt suyu, domates ve salatalık tüketilmelidir. Bunları tüketirken elbette aşırıya kaçmamak gerekiyor. Örneğin her şeyden iki dilim ve bir bardak ölçü alınmalıdır.

selülit diyeti

Öğle menüsünde sadece yoğurt ve meyve tüketmek hem doyurucu olacak hem de selüliti önleyen gıdaları tüketmeye devam etmek anlamına gelecektir. Akşam yemeklerinde ise 100 gram yağsız tavuk ızgara ve limonlu bol yeşil salata tüketilmelidir. Bu döngüde ızgara tavuk yerine bir su bardağından yapılacak olan yağsız makarna yenebilir.

Selülit Diyeti süresi tamamen size bağlıdır. Birkaç hafta düzenli şekilde yaptığınız taktirde selülit ilerlemesinde gözle görülür bir yavaşlama gözlemleyebilirsiniz. Şunu da söylemek gerekir ki bu diyeti yaparken aynı zamanda başka bir diyet uygulamaya kalkışmayın. İki diyeti karıştırıp aynı anda yapmaya kaldığınızda bunun size hiçbir getirisi olmayacaktı. En çok yapılan yanlışlardan bir tanesi 3 gün bir diyete ait menülerin tüketilmesinden sonraki 2 gün başka bir diyete ait menünün tüketilmesidir. Bunun hiçbir yararı yoktur.

Kilo verdiren selülit diyeti

  • Kahvaltı: 2 dilim kepekli tost ekmeği, yağsız beyaz peynir, domates
  • Kuşluk: Bir avuç kuru meyve
  • Öğle: Ispanaklı omlet, bir dilim kepek ekmek
  • İkindi: Muzlu süt
  • Akşam: Ton balıklı salata, bir dilim kepekli ekmek