Trabzon'da basın mensupları ile kahvaltıda buluşan Milletvekili Salih Cora, şehire ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, basın mensuplarıyla toplantıda bir araya geldi. Şehre ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Milletvekili Cora, şehir hastanesini alan yüklenici firma ile Sağlık Bakanlığının yaptığı görüşme sonucu tasfiye kararı alındığını ve şehir hastanesinin yeniden ihale edileceğini açıkladı. Kanuni Bulvarı, Yatırım Adası ve Güney Çevre Yolu gibi mega projeler hakkında da açıklamalarda bulunan Cora, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. 

Trabzon'da yaşanan korkunç kazada 3'ü çocuk 6 kişi yaralandı Trabzon'da yaşanan korkunç kazada 3'ü çocuk 6 kişi yaralandı

Milletvekili Cora, “Yaz ayların çok yoğun bir programımız olacak. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla diyalog halindeyiz. Her hemşehrimizin sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza dokunabileceğiniz çalışmalar ortaya koymamız lazım. 7 yıldır milletvekiliyim. 7 yıl önce 3 yıl önce konuştuğumuz birçok şeyi bugün konuşmuyoruz. Tedarik zincirlerinin koptuğu bir süreçten geçiyoruz. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı devam ediyor. Enerji fiyatları bizi iki türlü etkiliyor. Ancak hiçbir yatırımdan geri durmadık. Türk ekonomisi ciddi bir sarsıntı içindedir. Tedbirler almalıyız. Çözümler üretmeliyiz. Buna rağmen birçok yatırımımız sekteye uğramadı. Daha çok teşviklerle üreticimizin çiftçimizin yanında yer alacağız. Maliyetler arttı ama maliyetlerle birlikte fiyatlarda artmış olacak. Dünya, oluşan enflasyonist ortamın zararlı olduğunu anlayınca durulma olacaktır. Devletin sürekli müdahale ile piyasa ekonomisini düzene sokmak mümkün olmaz. Hiçbir yatırımdan geri durmadık. 250 milyar dolara yakın ihracat söz konusu. Ancak dar gelirlerinin etkilendiği ekonomik bir krizin içindeyiz. Çözüm yollarını biz biliyoruz. Acele kararlar alıp bu krizi derinleştirmemeliyiz.” dedi.

BAKAN VARANK MÜJDELERLE GELECEK

Şehre yönelik de açıklama yapan Cora, “Trabzon’la ilgili yatırımlarla ilgili çalışmalar sürüyor. Trabzon’a yakın bir ilgi söz konusu. İnşallah yakın bir zamanda güzel açıklamalar yapacağız. Sanayi Bakanımızı ziyaret ettiğimizde Trabzon’a yakın ilgisi olduğunu gördük. Bayramda Trabzon’u ziyaret edecek. Müjdeler verecek biz bunun işaretini aldık. Şehirdeki yatırımlarda hiçbir kesinti olmayacak. Şehir Hastanesi önce yavaşladı ve sonra yüklenici firma ile Sağlık Bakanlığı arasında fiyat konusunda anlaşma sağlanamadı. Sağlık Bakanlığı tasfiye yolunu seçti ve tasfiye oluru imzalandı. 40-45 gün içinde yeniden ihale edilecek. Sorun aşılınca yeniden devam edecek. 2023’ün sonlarına doğru şehir hastanesi açılacak.” diye konuştu. Diğer çalışmalar hakkında da bilgi veren Cora, “KTÜ’ye Maliye bakanlığı ile görüşüp ek kaynaklar gönderdik. İnşallah çocuk hastanesini de bitireceğiz.  Kırsalda elektrik yoktu. Toplu aboneliklerin bireysel aboneliklere dönüştürülmesi için genelge yayınlattık. Toplu aboneliklerin bireysel aboneliğe dönüştürülmesinin önüne geçtik. Yaylalarda hayvancılığın geliştirilmesi için hazırladığımız yasa teklifinin lobisini yapıyoruz. Her alanda dokunuşlarımız var.” diye konuştu.

ŞEHİR HASTANESİ 45  GÜN İÇİNDE İHALEYE ÇIKAR

“Türkiye’deki en önemli sorun ekonomik kriz. Nüfus az boz bir nüfus değil. Çözüm yolları nedir?”  şeklindeki soru üzerine Milletvekili Cora, “Bütün çalışma takvimimiz bu sorunu gidermeye yönelik. Sağlıkçılar için önemli bir adım attık. Önümüzdeki süreçte yine çalışan kesime yönelik olarak 3600 ek göstergelerde değişiklik gösteren bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Ek göstergelerde değişikliğe gideceğiz. Biz milletin parasını milletten kıskanan bir yaklaşım içinde olmadık. Bu krizin en az zararla atlatılacağı şekilde çalışıyoruz. Her bir ekonomik kesimler için adımlarımızı atıyoruz. Kamuda tasarrufları öncelememiz gerekiyor. Seçime 11 aylık süre kaldığı için çok daha ağır tedbirleri uygulamakta zorlanıyoruz bu bir gerçek. Hepsini plan dahilinde hayata geçirmeye çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı şehir hastanesi için de 45 gün sonra ihale ilanına çıkar.” diye konuştu.

YENİ HAVALİMANI İÇİN TRABZONSPOR’UN TESİSLERİ KAMULAŞTIRILACAK MI?

Yatırımlarla ilgili de süreci anlatan Milletvekili Cora, “Mega projelerimiz Güney Çevre Yolu, Gümüşhane Trabzon arası yeni yol, demiryolu, şehir hastanesi, ikinci üniversite... Hepsinde bir somut adım atıldı. Trabzon Gümüşhane arası Zigana Yolu bu yıl sonunda bitecektir. Yatırım Adası yatırım sürecindedir. Öyle firmalar var ki bize ‘Bize bırakın’ diyor. Yabancı yerli bunu diyen var. Büyüklerimizle istişare edip karar vereceğiz. Yeni havalimanı yatırım programına dahil edildi. Mehmet Ali Yılmaz tesislerinin önünde sondaj çalışmalarına başladı. Yap işlet devret sistemiyle de yeni havalimanı yapılabilir. Yeni havalimanını bu dönem içinde yapmamız lazım. Trabzonspor tesislerini Trabzonspor’un rızası dışında kamulaştırmamız olmaz. Ancak her seçenek hala masada. Deniz dolgusu da öngörülüyor. Rantabılsa yapılabilir. Mehmet Ali Yılmaz Tesislerini kapsayacak mı zaman içinde ortaya çıkacak. Trabzonspor’un bu konudaki tepkisini üzüntüyle karşıladık.  Trabzon Üniversitesinde yeni fakültelere ihtiyacımız var. Tıp Fakültesi olmasının gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

DEMİRYOLU BİR ZARURİYETTİR

Demiryolu ile ilgili de açıklama yapan Milletvekili Cora, “Demiryolu ile ilgili bir adım attık. Projesini ihale ettik. Projesi tamamlandı bitti. Yatırım programına alıp yapım süreci başlayacak. Erzincan’a bağlanacak. Demiryolu diğer hatlara bağlanınca Güneydoğu’yu Karadeniz’e, Karadeniz’i Kafkaslara bağlayacak bir proje. Bölgeye ekonomik seviye atlatacak. Rabtabl olmadığınla kanaatinde değilim. Demiryolu bir zaruriyettir. Türkiye Avrupa’nın ciddi bir tedarik zinciridir. Demiryolu da önemlidir. Demir yolunu sürekli gündemde tutmalıyız. Cumhurbaşkanımız Trabzon’a söz verdi. Verdiği her sözü tutan bir liderdir.” şeklinde konuştu.

AKÇAABAT GEÇİŞ YOLU BU YIL İÇİNDE BAŞLAYACAK

Güney Çevre Yolu’na dair de açıklamalarda bulunan Milletvekili Cora, Türkiye’de en büyük trafik yoğunluğu olduğu yerlerden biri Akçaabat. Bu bilimsel olarak takip ediliyor. Sorunu çözmek için Akçaabat Geçiş yolu adı altında ihalesini gerçekleştireceğiz. Aslında Güney Çevre Yolu’nun birinci etabı olacak. Onun da bu yıl içinde yapımına başlanacak. Projesi tamamlandı.  Mega projeleri biz bir seçim döneminde başlanacak tamamlanacak şekilde ifade etmedik. Bu şehrin bir vizyonudur. Bu bize verilmiş bir ödevdir.” açıklamalarında bulundu