Kıymetli Okurlarım.

Türkiye 2023 yılında yüzyılın belki de en önemli seçimlerinden birisini yaşayacak. AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ile CHP ve İYİ Parti’nin ana omurgasını oluşturduğu Millet İttifakı arasında kıyasıya bir saha mücadelesi var.  Sahalardan gelen bilgiler ve yapılan anket sonuçlarından görebildiğimiz, zorlaşan ekonomik sorunlar, hayat pahalılığı ve adalete olan güvenin kaybolması gibi faktörler İktidar bileşeni Ak Parti ve MHP’nin önemli oranda oy kaybedeceği yönünde. Fakat; seçmen Cumhur İttifakından yüz çevirmiş olsa da Millet İttifakına gönül rahatlığı ile oy vereceğim diyemiyor. Bu açıdan kararsız seçmenin ciddi bir blok oluşturduğu ve seçim sonucunu belirleyeceği gerçeği ortada duruyor.

Türkiye üzerinde seçmen düşünceleri üzerine ciddi veriler elimizde olmamakla birlikte yaşadığımız bölge ve özellikle Trabzon özelinde analiz yapabilecek bilgi ve saha araştırmaları elimizde mevcuttur. Bu haftaki yazımda ittifaklar üzerinden Trabzon seçimini değerlendirmeyi düşündüm.

Cumhur İttifakının ana bileşeni AK Parti ve MHP Trabzon’da önemli ölçüde oy kaybetmiş görünse de yine birinci olacağı kesin gözüyle bakıla bilir. Milletvekili adaylarına bağlı olarak çıkarabileceği milletvekili sayısı en fazla 3 olarak görünüyor. Fakat; sokak “Artık, bizim de sözümüz dinlenecek” diye feryat ediyor. Ankara’da hazırlanmış, teşkilatların ve partiye gönül vermişlerin dikkate alınmayacağı bir liste AK Parti açısından hüsranla sonuçlana bilir. Bu durumda AK Parti 1 milletvekilini kendi eliyle MHP’ye vermiş olabilir. Hatta MHP’den Millet İttifakı’na bile koyabilir.

Cumhur İttifakının ve özellikle AK Parti’nin sahada gezen iki milletvekili var. Bunlardan birincisi Salih CORA diğeri Bahar Ayvazoğlu. Yani geçen dönem ki listenin 3 ve 4. sırada ki adayları. 1. ve 2. sıra adaylarına da Trabzon Teşkilatı program yapıyor olsa da Muhammet Balta ve Adnan Günnar daha çok ilçe kaymakamlıkları ve ilçe belediyeleri başta olmak üzere resmi kurum ziyareti yapıyorlar. Özellikle Muhammet Balta’ya karşı seçmenin olumsuz tavrı, Balta’nın sahaya inmesini engelliyor.  E tabi ki sokakta Balta’nın seçmenle ile girdiği diyaloglarda üsten ve kibirli bir dille konuşmasıyla karşılaşmamak için Sayın Balta’nın programlarına teşkilatlardan da kimse katılmak istemiyor. Adnan Günnar ise hep bildiğimiz gibi kendi ekibi ile çay sohbetlerinde…

AK Parti’nin sahada gezen ve halkın sorunlarını birebir dinleyen milletvekilleri yerel yönetimlerle ilgili ciddi şikayetler alıyor. Bu şikayetlerin başını TİSKİ çekiyor. TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekateş bu seçim AK Parti’nin kırsalda ki en büyük handikabı olarak görünüyor. Mahalle muhtarlarının TİSKİ’de muhatap bulamaması ve taleplerinin karşılanmaması şikayeti sahada ciddi bir sorun olarak milletvekillerin önüne çıkıyor. Bunun yanında özellikle batı ilçelerinden yol şikayetleri çok yoğun. Vatandaşlar, Akçaabat’ın bir mahallesi kadar olan bir ilçeye Akçaabat’ın 4 katı asfalt ve beton serildiğini söyleyerek hizmetin Büyük Şehir Belediyesince adil ve doğru dağıtılmadığından şikayet ediyor. Sahada gezinen milletvekillerinin cevaplaması gereken bir başka sorun ise kamuda yapılan liyakatsiz ve   KPSS puansız atamalar. Özetle AK Parti’yi temsil eden isimler sahada vatandaş tarafından ciddi soru yağmuruna tutuluyor.

AK Parti açısından Trabzon gibi partinin kalelerinden birisi kabul edilen bir ilde sokakta bu kadar şikayet milletvekillerini bile şaşkına çevirmiş diye biliriz. AK Parti Trabzon’da milletvekili sayısını tekrar 4 yapmak istiyorsa mutlaka milletvekilliği listesini şehrin içinden sevilen, liyakatli ve takdir gören isimler bulup listede yer vermesi gerektiği aşikar. Aksi halde Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık oyu ile AK Parti’nin oyu arasında ciddi bir uçurum kaçınılmaz görünüyor.

Haftaya Millet İttifakı ile devam edelim. Sağlıkla kalın.