Sanayi esnafının umudu yaz sezonu

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış ve dalgalanmaların ardından, sanayi esnafı zor günler yaşıyor. İşlerinde ciddi bir düşüş yaşayan esnaf yaz sezonunu bekliyor.

Pandemi süreci ile birlikte tüm dünyadaki piyasalarda ciddi düşüşler yaşandı. Küresel pandeminin yanına bir de teknoloji sektöründe yaşanan çip krizi de eklenenince, otomobil piyasaları adeta altüst oldu. Böyle olunca da sıfır araç ve ikinci el oto alım satımlarında ciddi bir gerileme yaşandı. Bu gerilemenin ardından sanayi esnafları ciddi problemler yaşıyor. Bu konuyla alakalı esnafların dile getirdikleri şu şekilde:

Sanayide esnaf olan Cem Özdündar genel durumu değerlendirerek şu ifadeleri kullandı: "Geçen yıla kıyasla baktığımız zaman ekonomik durum zaten belli. İnsanların çektiği sıkıntılar belli. Yarı yarıdan da fazla bir düşüş var. Belki ürünlerin fiyatları yükselmiş, dışarıdan bakıldığı zaman da insanlar bu kadar para olur mu diyor. Ne kadar para kazanıyorsunuz diyorlar. Ancak böyle bir şey kalmadı artık.

Eskiden biz arabamızla gittiğimiz yolu 100 TL'ye halledebiliyorduk. Ancak şu an 300 TL gibi bir paraya mal ediyoruz fakat kazandığımız para aynı. Karımız artmadı. Fiyatların artması buna yansımadı. Büyük ödeme güçlükleri yaşıyoruz. Kazancımızda ciddi düşüşler var. Pandemi süreci zaten bize büyük bir darbe vurdu. İşlerin durumu geçen seneye oranla %100 düştü. Buralara bile gelmeye gerek yok, markete pazara gidince de anlaşılıyor bu. Yedek parçayı bırakalım zaten, bizim işimiz lüks oldu. Düzelecek mi bunu zaman gösterecek. Yaz sezonundan umudum var. Ancak fiyat artışları böyle mi devam edecek yoksa aynı yerde mi kalacak bunu bilemiyorum. Ama şuna inanın ki gelen gideni karşılamıyor.

Zamların Etkisi Oldu
Akaryakıt zamlarında da bunun etkisi oldu. Kimse aracını kullanmak istemiyor. Toplu taşıma araçlarına ciddi bir yönelme oldu. Yakın arkadaşlarımızdan bunu duyuyoruz artık araç kullanmıyorlar. Eskiden Arsin'de çalışan adam özel aracı ile gidiyordu. Kurtarıyor mu diye soruyorduk, 2-3 kişi toplanıp gidiyoruz diyordular. Şimdi ise bunu yapan kimse kalmadı neredeyse. Bunlar da işlerin ciddi seviyede düşmesine sebep olan etkenlerden biri. Şu an insanlar asıl ihtiyaçlarını karşılamak için yakıt fiyatlarından dolayı araçlarını sürmüyorlar. Bunu biz bile aynı şekilde düşünüyoruz. İftara gitmek için bir arabaya toplanıp gidiyoruz. İnsanlar artık kemer sıkmaya başladılar." 

İkinci El Oto Satışı %80 düştü

Her şeyin yakıta endeksli olduğunu belirten Hasan Usta, "Ciddi bir düşüş var. Her yıl ileri gideceğimize geri gidiyoruz. Sanayi esnafının sıkıntısı yakıt ve malzeme pahalılığından dolayı müşteriye derdini anlatamaması. Her şey bundan ileri geliyor. Parça fiyatları arttı. Her şey yakıta endeksli olduğu için böyle sıkıntılarımız oluyor. İkinci el oto piyasasında düşüş %80 diyebiliriz. Bundan dolayı esnaf da olumsuz etkilendi, işlerde düşüşün bir sebebi de bu." dedi.

Salih Cora Kanun görüşmeleri sırasında açıklamalarda bulundu Salih Cora Kanun görüşmeleri sırasında açıklamalarda bulundu

Fahiş Artışlar Oluyor

Fiyatlardaki fahiş artışa değinen Burak Günnar, "İşlerde haddinden fazla bir düşüş var. Dalgalanmalar çok fazla. Ancak bunda Türk halkının da biraz kendi ayağına sıkması durumu var. Stokçuluk, doların artmasının bahane edilmesi gibi sebepleri sayabiliriz. Dolar 1.5 kat artsa bile fiyatlar 3.5-4 kat artıyor. Sanayi esnafının en büyük sıkıntılarından biri de yer sıkıntısı. Yerleşkede esnafın bir türlü kafası rahat olamıyor. Şehir merkezine yakın olmasının etkisi var. Her sene yıkılacak dedikodularının ortaya çıkması. Kiralar da ciddi manada yükseldi, bu da en büyük sıkıntılarımızdan birisi." şeklinde konuştu.

Yazdan Umutluyuz

Yaz sezonundan beklentilerinin olumlu olduğunu söyleyen Umut Uzun, "Korona herkesi etkiledi, işlerde o dönemden dolayı düştü. Ama bundan sonra umutluyuz, işlerin yükselmesini bekliyoruz. Akaryakıt fiyatları etkiledi bizi. İkinci el piyasasında da araç bulamıyoruz. Nakit var ama araç bulamıyoruz." dedi.