İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, DKİB Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan’ı ziyaret etti.

Trabzon İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, DKİB Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan’ı ziyaret etti. İkilinin sohbetinde Trabzon’un sorunları gündeme geldi. Milletvekili Örs, istihdam açısından Trabzon’un zor durumda olduğunu ve bu çerçevede tekstilKENTİ önemsediklerini söyledi. Örs, “Mecliste gündeme getirdim. Bakan Mustafa Varank’ın sıcak baktığını hissetim.” dedi. Bakan Varank’a teşekkür eden DKİB Başkan Vekili Gürdoğan ise, Trabzon’un model fabrika yapılacak 8 il arasına alındığını söyledi. Gürdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Sanayi Bakanlığında dün toplantıya girdik. Trabzon’u model fabrika kapsamına aldılar. Trabzon’da akıllı fabrika yapılacak 8 il arasına girdi. Yenilikçi, teknolojik üretimi içeriyor. Teknokent’te 25 dönümlük yer aldık. Orayı Bilişim Vadisi yapmak istedik. Bununla ilgili de bazı sorunlar çıktı. Bunu yapabilmek için ayağa kalkmak gerekir. İranlılar yatırım için bizden proje istiyor. Onlar bize ‘projeyi bulun biz yatırım yapalım’ diyor. Çok fırsatlar var.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün, DKİB Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan’ı ziyaretinde Trabzon’un sorunları konuştu.

AK PARTİ’NİN TRABZON’DA İSTİHDAMA YÖNELİK YATIRIMI YOK

Trabzon’da istihdama yönelik yatırım olmadığını kaydeden Örs, “Şehrin en büyük sıkıntısı istihdam. AK Parti’nin mantalitesinde bölgemizde istihdama yönelik Trabzon’da yatırım yok. Baktığımızda betona yatırım var ama istihdama yönelik yatırım yok. İşsizlik almış başını gidiyor. Üniversite şehri burası. Üniversite mezunumuz çok var. Ancak işsizlik öyle hale gelmiş ki üniversite mezunları TYP (Toplum Yararına Proje) çerçevesinde 8-9 aylık asgari ücretli işlerde çalışabiliyor. Trabzon’a istihdam yaratacak bir tane proje, icraat yok. Siz STK olarak istihdam yaratacak proje sunuyorsunuz. Burada da mevzuata takılıyorsunuz. Becerip Trabzon’u cazibe merkezi haline getiremedik.” diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

İstanbul’u Karadenizliler betonlaştırdı İstanbul’u Karadenizliler betonlaştırdı

TEKSTİLKENT  PROJESİ ÖNEMLİ

Örs, “İstihdam açısından Tekstilkent projesini önemsedik. Bu konuyu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a bütçe görüşmelerinde dile getirdim. Bakanın Tekstilkente sıcak baktığını hissettim.” dedi.

TRABZON TURİZMLE DEĞİL TİCARETLE GELİŞİR

Gürdoğan, ihracat rakamlarının turizmden daha fazla girdi sağladığını belirterek “En büyük girdimiz Trabzon’da ihracat. 1 milyon 180 milyon dolar ihracat var. Bunun çoğunu Samsun’da gemilerle yapıyoruz. Herkes turizm diyor. Turizmden ihracat kadar girdi sağlayan var mı? 108 ülkeye ihracat gerçekleşiyor. Karadeniz somonunda 5 yıl önce 5-10 milyon dolardaydık. Japonlar balığın renginden dolayı bizi tercih etti. Şimdi denizlerde yer yok. 10 milyona ihalelerle kafes satılmaya başlandı. Balık ihracatı 108 milyon dolara çıktı. Şimdi biz bunu 1 milyar dolara nasıl çıkarırızı düşünmemiz lazım.

Trabzon’da turizmi ön planda tutuyorlar. Trabzon ticaretle gelişir. İhracat rakamlarımıza baktığımızda bundan büyük rakam var mı? Yok. Turizmde şehre giren somut rakam var mı? Yok. İhracattaki para gerçek para. Turizmdeki para hava.. Vergiye dayalı değil.” şeklinde belirtti.

TRABZON MODEL FABRİKA YAPILACAK 8 İL ARASINDA

Gürdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Sanayi Bakanlığında dün toplantıya girdik. Trabzon’u model fabrika kapsamına aldılar. Trabzon’da akıllı fabrika yapılacak 8 il arasına girdi. Yenilikçi, teknolojik üretimi içeriyor. Teknokent’te 25 dönümlük yer aldık. Orayı Bilişim Vadisi yapmak istedik. Bununla ilgili de bazı sorunlar çıktı. Bunu yapabilmek için ayağa kalkmak gerekir. İranlılar yatırım için bizden proje istiyor. Onlar bize ‘projeyi bulun biz yatırım yapalım’ diyor. Çok fırsatlar var.

KANUN OLMADAN LOJİSTİK MERKEZİNİN ANLAMI YOK

Türkiye stratejik açısından önemli bir yerde. Ancak biz ileri değil geri gidiyoruz. En önemli hedef ihracat. İhracatta da lojistik çok önemli. Konteyner maliyetleri 10 milyon dolara çıktı. Çin, dünyanın her tarafını limanlarla donatarak ihracatta yükseldi. Şimdi biz de lojistik merkezini Rize İyidere’de yapıyoruz. Lojistik merkezi Türkiye için iyi bir şey mi? Daha lojistik merkezinin ülkemizde kanunu yok. Lojistik merkezde yabancı yatırımcının yaptığını devlet değil, uluslararası garanti verilmeli. Kanun çıkmadan lojistik merkezi yapmanın anlamı yok.

TRABZON İHRACATTA İLK SIRALARDA

Türkiye yaş sebze ve meyve sektöründe 2 yıl en çok ihracat eden firmalar arasında birinci Trabzonlu firmalardı. Şuan yaş sebze ve meyvede 3. sırada gelen yine Trabzon. Fabrikalarımız Antalya, Mersin, Alaşehir’de. Üretim yerinde seralar kurduk. diye konuştu.

Yatırım Adasının hayata geçmesi gerektiğini kaydeden Örs, “Bakan Varank’a söyledim. Trabzon’un yerel dinamikleri Yatırım Adasına hazır. Projelendirilmiş, bir an önce başlasın. Şimdi başlansın 2024 yılında açılsın.” dedi.

Rabia MOLLAOĞLU