SAMSUN (AA) - DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Samsun'da yapılan sulu tarımla ülke ekonomisine 618 milyon 200 bin lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini bildirdi.

Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, 2021 yılının Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından "Su ve sulamada hamle yıl" olarak ilan edildiğini, bu kapsamda sulama yatırımlarına devam ettiklerini aktardı.

DSİ olarak yaptıkları yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ettiklerini anlatan Yıldız, Türkiye'nin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması amacıyla projeler ürettiklerini vurguladı.

Yıldız, DSİ olarak modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir. Bu kapsamda Samsun'da 2021 yılı sulama sezonu 25 Nisan'da başladı. Bu yıl sulama sezonunda toplam 450 bin 230 dekar tarım arazisinin sulanması yapılıyor. Yapılan sulu tarım ile 2021 yılı birim fiyatlarıyla ülkemiz ekonomisine 618 milyon 200 bin lira katkı sağlanması hedefleniyor."