AK PARTİ Trabzon Milletvekili Salih Cora, ekonomiden şehre, Trabzonspor’dan gündeme dair birçok konuda sorulara yanıt verdi. ekonomideki sorunların fakında olduklarını vurgulayan Cora, “Bütün pürüzleri ortadan kaldıracağımız süreci yaşayacak ve 6 ay sonra ekonomi konuşmayacağız.” dedi. 

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, ekonomiden şehre, Trabzonspor’dan gündeme dair birçok konuda sorulara yanıt verdi. ekonomideki sorunların fakında olduklarını vurgulayan Cora, “Bütün pürüzleri ortadan kaldıracağımız süreci yaşayacağız.” dedi. Milletvekili Cora’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 

Trabzon’da gezdiğiniz yerlerde nelerle karşılaştınız?

Milletvekili Cora: Trabzon’u her fırsatta ziyaret ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın bize talimatı sürekli olarak milletimizle iç içe olmaktır. Milletle gönül bağını hiçbir zaman koparmamaktır. Hakikaten AK Parti’nin alameti farikası milletin üzerine titreyen bir hareket olmasıdır. Zor bir sürecin ardından sokağa indik. Kovid-19 sürecinde herkesin evlere kapandığı bir süreci yaşadık. Maske, mesafe ve hijyen diyere 1-2 yılı bitirdik. Sürekli aşı ve testlerle, hastalığın teşhisiyle geçen bir süreç yaşadık. Bu tabii ekonomiyi etkiledi. Dünya ekonomisini etkiledi. Arz talep dengesini bozdu. Üretim çarkları tahrip edildi. Seyahat kısıtlamalarının olduğu, tedarik zincirinin koptuğu bir süreci yaşadık. Bütün dünya bundan etkilendiği gibi Türkiye’de bundan etkilendi. Enflasyonist bir ortam oluştu. Özellikle Türkiye gibi bazı ülkelerin emtia ürünlerini dışardan alması ve doğal gazda ve akaryakıtta dışarıya bağımlı olmamız enerji maliyetlerini ciddi bir şekilde etkiledi. Bu bütün sektörleri doğal olarak etkiledi. Bunun sıkıntılarını, sorunlarını görüyoruz. Tarım ürünlerinde fiyatlar bir nebze oturmuş olsa daha her alanda bunun gerçekleştiğini söylemek mümkün değil. Vatandaşımız böyle zor zamanlarda yine bizi yanında görmek istiyor. Bu sorunları yine AK Parti’nin, Cumhurbaşkanımızın çözeceğine inanıyor. 
Ciddi bir ekonomik sorun var.

Hayat pahalılığı var. Bunları yine çözerse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti çöze gibi bir durum mu var? 

Milletvekili Cora: Bu konuda vatandaşımızda bir hemfikir olma durumu var. Cumhurbaşkanımıza inanılmaz bir güven var. Aralarında sarsılmaz bir bağ var. Bunu hissediyoruz. Zaman zaman bazen bizleri eleştirse dahi vatandaşımız Cumhurbaşkanımıza toz kondurmuyor. Sebebi böyle sorunlu zamanlarda Cumhurbaşkanımızın ortaya koyacağı bir iradenin her şeyi düzeltebileceğine yürekten inanmaktır. Biz krizleri tecrübe etmiş bir ülkeyiz. AK Parti döneminde de birçok kriz savuşturulmuştur. Bu da güven vermektedir. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde bugün konuşulanlar yarın konuşulmayacaktır. Biz hep şunu söylüyoruz: AK Parti ilk iktidara geldiğinde dünün sorunları konuşuluyordu, 40 yıl öncesinin sorunları konuşuluyordu. Artık dünün sorunları değil, bugünün sorunları konuşuluyor. Dövizdeki oynaklık, faizdeki yükseliş, gıda fiyatlarındaki yükselişle oluşan hayat pahalılığı konuşuluyor. Bir 6 ay sonra bunları konuşmayacağız. Farklı şeyleri konuşacağız. 

6 ay sonra Türkiye hayat pahalılığını konuşmayacak mı?

Milletvekili Cora: Fiyattaki dalgalanmaların piyasanın kuralları gereği uzun süreli olması zaten mümkün değildir. Piyasa kuralları içerisinde fiyatlar bir süre sonra stabil hale gelecektir. Durağanlık oluşacaktır. Bu durağanlık anında hükümet kendi ekonomik programlarını uygulamaya koyduğunda yeniden piyasa canlanmış olacaktır. Fiyatlarda bir nevi stabil hale gelecektir.

Fiyatları birden düşürmemiz mümkün değil. Bu gerçeği kabul etmemiz gerekir. Çünkü fiyatlar sadece Türkiye’de yükselmedi, fiyatlar dünyada yükseldi. Bizim burada yapmamız gereken hükümet olarak vatandaşın alım gücünü yükseltmektir. Buna yönelik hamleler yapacağız. Enflasyona vatandaşımızı hiçbir şekilde ezdirmeyeceğiz. Bununla beraber belirli alanlarda, belirli sektörlerde, teşviklerimizi, desteklerimizi artırtmış olacağız. 6 ay sonra ya da 1 yıl sonra şunun hesabını yapmış olmalıyız. Seçime yaklaştığımızda vatandaşımız aldığı asgari ücretle Kovid-19 öncesinde kaç litre yakıt alıyordu, aynı şekilde şu anda ne kadar yakıt alıyordu? O dönemde ne kadar çeyrek altın alabiliyordu, şimdi ne kadar çeyrek altın alabiliyor? Bunları karşılaştırdığımızda birbirine yakın değerler varsa, düzelme başladı diyebiliriz.

Vakfıkebir'e değer katacak alışveriş ve yaşam merkezi MY MALL hizmete açıldı Vakfıkebir'e değer katacak alışveriş ve yaşam merkezi MY MALL hizmete açıldı

Alım gücünü artıran adımlar atmalıyız. Önümüzde 5 adım var. Bu 5 adımı tekraren yapmamız gerekiyor. Çalışma hayatında vatandaşımızın beklentilerini ortaya koyacak çözümler önereceğiz. Çözümler hayata geçireceğiz. Planlarımız vardır. Bunları da çok kısa sürede adım adım, etap etap gerçekleştireceğiz. Seçime doğru önümüzde bir yıllık süreç var. Güzel bir süreçtir. Bu süreçte sahadaki problemli alanların her birini not alıyoruz. Yukarıya iletiyoruz. Sokaktaki çalışmalarımızın bir özeti de budur. Sahaya seçim sathı mahallinde sorunsuz bir şekilde gireceğimiz, bütün pürüzleri ortadan kaldıracağımız bir süreci yaşayacağız. 2022-2023 arası böyle olacak.

Biraz Trabzonspor’u konuşalım. Trabzonspor’a hassasiyetinizi biliyoruz. Zaman zaman Trabzonspor’un karşı karşıya kaldığı çeşitli saldırılar karşısında çok dinamik bir duruş sergilediniz. Hatta bir ara Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da uyarıldığınızı biliyoruz.  Sonunda o sene bu sene oldu, Trabzonspor şampiyon oldu. Bunun yansımalarını nasıl karşıladınız?

Milletvekili Cora: O sene bu sene, bundan sonra her sene. Hakikaten Trabzon şehrinin, Trabzonspor taraftarlarının yıllardır hasretle özlemle beklediği şampiyonluğa kavuştuk. Çok büyük bir özlem. Çok büyük bir heyecan, çok büyük bir mutluluk yaşadık. Ama en önemlisi şehir şampiyonluk sevincini namına, şanına, asaletine yakışır bir vakur duruşla kutladı.

Bunu bu şekilde yaşadı. Yüzbinlerce kişinin şampiyonluk kutlamalarına katıldığı, aynı anda bir arada bulunup hiçbir olay yaşanmadan, hiçbir şiddet olayı, hiçbir taciz olayı yaşanmadan, hiçbir kavga gürültü yaşamadan bir süreç tamamladık. Bu da Türkiye’ye sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da örnek bir kutlama oldu. Bu yönüyle de taraflı-tarafsız her spor camiasından birçok kişinin takdir ettiğini görmekteyiz.

Meclise gittiğimizde birçok ilin milletvekilinden tebrik ve takdir almaktayız. Şampiyonluktan çok kutlamalar konuşuluyor. İnşallah bu coşkumuz, bu heyecanımız sona ermez. Devamı gelir. Şehirde çok güzel bir hareketlilik görüyorum. İnsanların yüzünün güldüğünü görüyorum. Ne kadar büyük bir kazanım olduğunu görüyorum. Ben şu duyguya kapıldım.

96 yılındaki travmanın ortadan kalktığını gördüm. 2010-2011 sezonu daha çok bir öfke patlamasıydı. 96’sı da şampiyonluğun kaçması daha çok travmaydı. Telafi ettiğimiz bir yol oldu. 2010-2011 bir öfkedir, o bir farklı hissiyattır ama 96 bir travmaydı. Herkesin ‘Tamam bu akşam bu iş bitiyor’ dediği zaman hayallerin yıkıldığı bir andı. Aynı hazırlıkların Antalya maçında da yapıldığı, tarihin tekerrür etmediği ve mutlu sona ulaştığımız bir gün oldu.