Vaka sayısı 10 bini geçecek

Bayram sonrası vaka sayıları yeniden yükselebilir 

19 Temmuz 2021 Pazartesi 09:41
Vaka sayısı 10 bini geçecek

KTÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın bayram öncesi uyarılarda bulundu. Yükselme seyrinde olan vaka sayılarının bayram sonrasında 10 binin üzerine çıkabileceğini kaydeden Prof. Dr. Faruk Aydın, “Bayram sonrasında şuanda 7 binlerde olan vaka sayılarının böyle devam ederse 10 bini geçeceğini düşünüyorum. Bayramda kesinlikle, sarılmak, öpüşmek, bir araya gelmekten sakınmamız gerekiyor. Aynı ortamda, aynı yerde yiyip içmemek lazım. Kalabalık oluşturmak kesinlikle doğru değil” dedi.

SARILMALAR AZALTILMALI

Prof. Dr. Faruk Aydın Kurban Bayramında insanların bir araya gelmeyi azaltması gerektiğini söyleyerek, nelere dikkat edilmesi gerektiğini, “İnsanlar Cuma gününü izinlerine katarak bayram tatiline çıktı. Müthiş bir hareketlilik var. Dağlarda, şehirlerde, kumsallarda hareketlilikler var. Dolayısıyla insanların kurallara uyma oranı oldukça düştü. Sokağa çıktığımızda insanların yüzde yetmişi maskesiz. Bayram sonrasında şuanda 7 binlerde olan vaka sayılarının böyle devam ederse 10 bini geçeceğini düşünüyorum. Aşılamayı yapamazsak eskisi gibi kuvvetli dalgalar olmasa bile en az onun yarısı kadar bir pik bizi bekliyor. Oysa biz bu yazı iyi geçirerek sonbaharda okullarımızı açmayı, eski normalimize dönmeyi planlıyorduk. Bütün bunlar risk altındadır şuan. İnsanların daha dikkatli davranması gerekiyor. Bayramda kesinlikle, sarılmak, öpüşmek, bir araya gelmekten sakınmamız gerekiyor. İletişim araçlarıyla, dışarıda mesafeyi koruyarak görüşmelerimizi yapmamız lazım. Aynı ortamda, aynı yerde yiyip içmemek lazım. Kalabalık oluşturmak kesinlikle doğru değil. Maskeyi Sağlık Bakanlığı ve DSÖ çıkarın demeden çıkarmamak lazım. Bu bayramı da böyle geçirmek zorundayız. Pandemide ki tutumuz en kötü senaryoya göre yapılması lazım. Önlemler alınmalı ki hiçbir kayıp verilmesin” sözleriyle anlattı.

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMALAR GETİRİLSİN

Bilim kurulunun verdiği aşı olmayan kişiler kapalı alanlarda yapılan toplantı, davet, maçlar gibi ekinliklere katılmasın önerisine katıldığını söyleyen Prof. Dr. Aydın, “ Bilim kurulunun bu önerisine katılıyorum. Aşı olmayan kişiler olan kişiler kapalı alanlara girmesin. Eğer onlar aşı olmamakla özgürlük haklarını kullanıyorlarsa diğer insanların özgürlükleri ne olacak? Aşı olmayanların toplumda bir etkinliğe katılmamaları lazım. Bu hukuki olarak herhangi bir özgürlüğü kısıtlayıcı değil. Bir bulaşıcı hastalık var ve herkesi etkileyip ölüme getirebiliyor. Bilim dışı davranışların yapılmasını ben gayri hukuki buluyorum. Bunun bir özgürlük olarak tanımlanamayacağını düşünüyorum. Bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi aşı olmayan kişilere bazı yaptırımların yapılması gerektiğini doğru bir karar olarak buluyorum. Devletimizin de bu önerinin hukuki altyapısını oluşturmasını bekliyorum. Aşı karşıtlığını şiddetle kınıyorum. Aşı insan vücut bütünlüğüyle ilişkili bir durum değil. Başınız ağrıdığında aldığınız ağrı kesiciden hiçbir farkı yok. Türkiye’de ötenazi yasaktır. Ölümü kimse seçemez. Bu ötenaziyi seçmektir. Belki de bir başkasına vesile oluyorsunuz. Birinin aşı olmamsı, virüsü başkasına bulaştırma şansı olması başkaları için de risk yaratıyor” ifadeleriyle kesinlikle kural koyulması gerektiğini kaydetti.

Haber:Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 19.07.2021 09:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.