Flaş Haber
Kapat

HANGİSİNE İNANALIM?

Sağlık Bakanı Koca ile Sağlık İl Müdürü’nün açıklamaları birbirini tutmuyor

21 Aralık 2020 Pazartesi 09:43
HANGİSİNE İNANALIM?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın söylediklerinin aksini söyleyen Sağlık Müdürü Hakan Usta tartışma yarattı.

BAKAN KOCA NELER SÖYLEMİŞTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mersin, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Kocaeli illerinin valileri, sağlık müdürleri ve halk sağlığı müdürleri ile online görüşerek durum değerlendirmesinde bulundu.  Bakan Koca toplantının ardından Trabzon ile ilgili, “Son 2 haftada filyasyon ekipleri 175’den 247’a çıkarıldı. Son hafta içinde günlük vakada yüzde 25 düşüş oldu; yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.” bilgilerini paylaştı. Koronavirüs’le mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesini isteyen Bakan Koca, “El birliğiyle mücadelemizin erken etkisi görülmeye başlandı. Bu etkinin kalıcılığı mücadeledeki ısrarımıza ve gücümüze bağlı. Ara vermeden mücadeleye devam edip, birlikte kazanacağımız günler uzak değil” ifadelerini kullandı.

MÜDÜR HAKAN USTA FARKLI RAKAM VERDİ

Toplantının ardından kentlerin durumunu paylaşan Bakan Koca’nın açıkladığı rakamlarla Trabzon Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta’nın açıkladığı rakamlar arasında farklılık ortaya çıktı. Bir ajansa açıklama yapan Trabzon Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta ise şu anda yoğun bakımlardaki doluluk oranının yüzde 90-95’lerde olduğunu belirterek entübe vakalarının oldukça fazla olduğunu ileri sürdü.

İŞTE HAKAN USTA’NIN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Trabzon’da vaka sayılarının biraz azalmakla birlikte önemli olanın bunun yoğun bakıma, hastane yatışlarına yansıması olduğunu kaydeden Dr. Usta, o yansımaları henüz göremediklerini ifade etti. Yasak sınırlamalarının vakalarda belli bir oranda düşmeyi sağladığını belirten Dr. Usta, “Vakalarda yasaklar, sınırlamalar, uygulamalar belli bir oranda düşmeyi sağlıyor. Ancak düşme olması bir rehavet anlamına gelmemeli. Aynı azimle çalışmaları biz devam ettirdiğimiz gibi halkımız da aynı duyarlılıkla kendini korumasını, maskesini, mesafesini uygun şekilde uygulamasını bekliyoruz. İlimizde vaka sayıları biraz azalmakla birlikte önemli olan bunun yoğun bakıma hastane yatışlarına yansıması. O yansımaları henüz göremedik. Dolayısıyla bizim aynı teyakkuzla aynı kararlılıkla bu işin devamını getirmemiz gerekiyor. Şu anda yoğun bakımlarımız yine yüzde 90-95 oranında doluluk gösteriyor. Entübe vakalarımız oldukça fazla. Bunlar bizim içimizi sızlatan asıl konular. Onun dışında hastanede pandemiyle alakalı yönettiğimiz yataklarımızın da belli bir oranda doluluğu var. Dolayısıyla biz hastane ortamındaki bu kararlılığın devamının yansımasını belki bir hafta ya da 10 gün sonra görebiliriz. İnşallah tekrar vakalar yukarıya doğru tırmanış göstermez” dedi.

"AMBULANSLARDA AKSAMALAR YAŞANIYOR"

Alınan kararlara uyulduğunu kaydeden Dr. Hakan Usta, “Bizim baştan beri söylediğimiz maske, mesafe, temizlikti. Bunun her ortamda olmasını bekliyorduk. Belli zamanlarda bunda eksilmeler olduğunu gördük. Maalesef o da vaka sayıları yansımalarını gösterdi. Ancak son dönemde özellikle evlerde marketlerde, kafelerde, toplu oturulan yerlerde kararlara uyulduğunu, kararlılıkla devam edildiğini gördük. Bu da vakaların yansımasını ortaya koydu. Bundan sonraki süreçte de halkımızdan aynı şekilde aynı kararlılıkla maske, mesafe, temizlik kurallarına harfiyen uyulmasını bekliyoruz.” diye konuştu. Yaşanan artışlar dolayısıyla ambulanslarda aksamalar yaşandığına dikkat çeken Dr. Usta, “Zaman zaman 112 hizmetlerimizde aksamalara varıncaya kadar vakalardaki sayılarda artış görebiliyoruz. Aynı zamanda filyasyon ekiplerinin vakalara yetişmesinde zaman zaman sıkıntılar yaşadığımız oldu. Belki yarın da olacak. Dolayısıyla vakanın bizim gücümüzü aşmayacak şekilde olabilmesi büyük arzumuz. Bu bağlamda hem 112 hizmetleri hem hastane hizmetleri hem filyasyon hizmetleri hepsinin aynı oranda gücünü yürütmeye çalışıyoruz. Ancak halkımızın da duyarlılıkla yanımızda olmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Dr. Hakan Usta, önemli olanın halkın duyarlılığı olduğunu ifade ederek, “Trabzon halkının duyarlılığı devam etmesi gerekir. Bizim beklentimiz bu yönde. Bu devam ettiği sürece de vakalar aşağı gelecek diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN AJANSI YALANLADI

Bu açıklamanın ardından zorda kalan Sağlık Müdürü Hakan Usta röportaj verdiği eleştirdi. Usta, röportajı bir hafta önce verdiğini ileri sürerek, ajansı bayat haber yapmakla suçladı. Ajans yetkilileri sessiz kalmayı tercih ediyor.

Son Güncelleme: 21.12.2020 10:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.