En kolay ulaştığınız aşıyı vurulun

22 Nisan 2021 Perşembe 10:31
En kolay ulaştığınız aşıyı vurulun

Trabzon Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Uzun, aşılama ile ilgili açıklamalarda bulundu. İnsanlardan en kolay ulaşabildikleri aşıyı mutlaka vurulmalarını söyleyen Uzun, Ramazan da aşılamada düşüşün olduğunu kaydetti.    

Trabzon Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Uzun, aşılama ile ilgili açıklamalarda bulundu. İnsanlardan en kolay ulaşabildikleri aşıyı mutlaka vurulmalarını söyleyen Uzun, Ramazan da aşılamada düşüşün olduğunu kaydetti. Aşı vurulan kişilerin eşlerine aşı hakkı çıktığını fakat bunun sağlık çalışanlarının yakınları için geçerli olmadığını belirten Uzun, bu uygulamanın sağlık çalışanlarının yakınları içinde geçerli olmasını vurguladı. Uzun ayrıca alerji belirtilerinin Koronavirüs belirtileriyle karıştırılması durumunda aile hekimlerine başvurulmasını aktardı.

“EN KOLAY HANGİ AŞIYA ULAŞABİLİYORLARSA MUTLAKA O AŞIYI VURULSUNLAR”

İnsanların ulaşabildikleri aşıyı vurulmalarını gerektiğini kaydeden Uzun şu ifadelere yer verdi: “65 yaş üzerinde yaklaşık olarak yüzde 82 oranında aşılama oranımız var. Geri kalan yüzde 18-20 civarında aşılamayı kabul etmeyen ya da aşı olmayan bir grubumuz var. Aşı tercih aşamasına gelindi. Fakat Sinovac aşısına tüm aile hekimliği birimlerinde ve tüm hastanelerde insanlar daha kolay ulaşıp vurulabiliyorlar. Biontech aşısı ise Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi, Vakfıkebir Hastanesin de vuruluyor. Aynı anda her yerde iki aşıda bulunmuyor. Bu yüzden en çok tercih edilen Sinovac aşısı oluyor. Vatandaşlarımıza çağrımız en kolay hangi aşıya ulaşabiliyorlarsa mutlaka o aşıyı vurulmaları.”  

“YAKINLARININ DA ÖNCELİKLİ AŞI GRUBUNA ALINMASI LAZIM”

Aşı vurulan bireylerin eşlerine aşı hakkının çıktığını fakat bunun sağlık çalışanlarının yakınları için geçerli olmadığına dikkat çekti. Bu uygulamanın sağlık çalışanlarının yakınları içinde geçerli olması gerektiğini söyleyen Uzun, “Sağlık çalışanları en ön cephede savaşıyorlar. Biz aile sağlığı çalışanları, hekimler, ebeler, hemşireler gibi sağlık çalışanları aşılarını olduk. Fakat 65 yaş ve 55 yaş üstü olan vatandaşların hepsi aynı evde yaşayan eşleri aşı olabiliyor. Yani aynı evde yaşayıp evlilik bağı ile bağlı olan kişilere aşı hakkı çıkıyor. Fakat bu durum sağlık çalışanları için geçerli değil. En önde çarpışan sağlık çalışanlarının aynı evde yaşayan yakınlarının da öncelikli aşı grubuna alınması lazım.” açıklamalarında bulundu.

“AŞILAMA SAYISINDA AZALMA VAR”

Ramazan ayında aşılama oranının düştüğünü söyleyen Uzun, “Ramazan’da aşılamada düşüş var. Diyanet İşleri Başkanımız aşı orucu bozmuyor şeklinde fetvası olmasına rağmen yine vatandaşlar Ramazan ayını özel geçirmek istiyorlar. Bu yüzden hem muayene sayılarında da azalma var, hem de aşılama sayısında da azalma var. Daha çok iftardan sonra hastaneler de vurulmak istiyorlar. Ya da Ramazan’dan sonraya randevu isteyenler daha çoğunlukta oluyor.” ifadelerine yer verdi.

“ÖNERİMİZ AİLE HEKİMLERİNE BAŞVURMALARI”

Alerji belirtilerinin Koronavirüs belirtileriyle karıştırılması durumunda aile hekimlerine danışılması gerektiğini söyleyen Uzun, “Alerji belirtileri ve Koronavirüs belirtileri birbirinden ayrılabilir. Alerjide daha çok hapşırık, gözde sulanma ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Koronavirüs de ise bunlar majör belirti değil. Koronavirüs de daha çok ateş, vücut ağrısı, kırgınlık, koku-tat alamama, ishal, nefes darlığı gibi gribi çağrıştıran bulgular ortaya çıkıyor. Bu durumda önerimiz aile hekimlerine başvurmaları. Aile hekimlerine başvurdukları zaman hekimler korona mı mevsimler alerji mi diye çok rahatlıkla ayırabilirler.” dedi.

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Son Güncelleme: 22.04.2021 10:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.