Dünyada nadir görülen hastalıktan Trabzon'da kurtuldu

02 Nisan 2021 Cuma 16:50
Dünyada nadir görülen hastalıktan Trabzon'da kurtuldu

Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi hayat kurtardı. Artvin’de gireceği iş için, sağlık raporu almak amacıyla hastaneye giden 34 yaşındaki B.B.’nin kalbinde kist tespit edildi. Bunun üzerine KTÜ’ye yönlendirilen B.B., Prof. Dr. Ahmet Coşkun Özdemir’in yaptığı başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuştu. Dünyada bu tür vakaların sadece yüzde 1’lik kısmında kistin kalpte görüldüğünü ifade eden Özdemir, kistin hayvandan insana bulaşan “Ekinokok” isimli parazite bağlı geliştiğini söyledi. Özdemir, “Hasta hiç farkında olmadığı halde kalbinde ölümcül bir hastalıkla yaşıyormuş" diye konuştu.

Edinilen bilgiye göre olay geçen yılın Aralık ayında Artvin’de meydana geldi. 
Gireceği iş için kendisinden sağlık raporu istenilen 34 yaşındaki B.B., sağlık mayesinden geçmek için Artvin Devlet Hastanesine gitti. 

Burada çekilen Ekokardiyografide, kalbinde kist tespit edilen B.B. ileri tedavi için Trabzon’a, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine sevk edildi. HAYVANLARDAN, İNSANA BULAŞAN PARAZİT
KTÜ’de Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında tedavi altına alınan B.B.’nin yapılan tetkiklerinde, hastanın kalbinin içine yerleşmiş olan kistin, hayvanlardan insana bulaşan “ekinokok” isimli parazite bağlı geliştiği tespit edildi. 

Tetkiklerin ardından, kalbin içinde oldukça büyümüş olduğu gözlenen ve kalp boşluğunu neredeyse tamamen dolduran kistin, hayati tehlike yaratması nedeniyle açık kalp ameliyatı ile alınmasına karar verildi. 

KTÜ’de yapılan başarılı operasyonun ardından, B.B.’nin kalbindeki kist alındı. Yaklaşık 4 gün daha hastanede tedavi gören B.B. taburcu edilerek evine gönderildi. B.B. aradan geçen sürede yapılan kontrollerinde ise kalbindeki problemin tamamen çözüldüğü kaydedildi. SADECE YÜZDE 1’LİK KISIMINDA KİST KALPTE GÖRÜLÜYOR
Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ahmet Coşkun Özdemir, hayvanlardan insanlara bazı parazitler yoluyla bulaşan kistin nadir olmadığını belirtti. Ancak bu kistlerin, genelde karaciğer ve akciğere yerleştiğini belirten, Prof. Dr. Özdemir hastaların sadece % 1’lik kısmında, bu kistlerin kalpte görüldüğünü ifade etti. 

DÜNYADA NADİR GÖRÜLÜYOR
Prof. Dr. Ahmet Coşkun Özdemir, “bu hastada kistin kalbin sağ karıncığına yerleşti ve bu nedenle bu vaka dünyada çok ender görülen bir durum” dedi. 

KİSTİN PATLAMAMASI, HASTA İÇİN BÜYÜK ŞANS

Ameliyat sonrasında hastanın sıkıntılarının tamamen düzeldiğini ve 4 gün sonra taburcu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özdemir “Hasta hiç farkında olmadığı halde kalbinde ölümcül bir hastalıkla yaşıyormuş. Bugüne kadar kistin patlamaması hasta için büyük şans olmuş. Biz de ameliyatla kendisini sağlığına kavuşturduk.” diyerek özellikle hayvancılıkla uğraşan insanların, kist hidatik açısından dikkatli olmaları gerektiğini sözlerine ekledi. 

Son Güncelleme: 02.04.2021 17:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.