Bıraktığı izler kalıcı oluyor

İstanbul Tıp Fakültesi tarafından açılan COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi'nin, 1 yıllık çalışmalarının sonuçları açıklandı.

02 Haziran 2021 Çarşamba 12:19
Bıraktığı izler kalıcı oluyor

Koronavirüs erkeklerde unutkanlık, kadınlarda saç dökülmesi yapıyor

28 Nisan 2020'de İstanbul Tıp Fakültesi'nde Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi açılmıştı.

1 yılda koronavirüse yakalanmış ve atlatmış 5 bin hasta üzerinde araştırma yapıldı.

İncelemeye alınan hastalar 1'inci, 3'üncü, 6'ncı, 9'uncu ve 12'nci aylarda gün gün izlendi.

"BU MERKEZ TÜRKİYE'DE BİR İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR"

5 bin hastayı takip ettiklerini söyleyen COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi Sorumlusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köse," Bu merkez, Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi'nin açılmasının nedeni ise, Koronavirüsün tutmadığı organ ya da sistemin neredeyse olmaması. Yine koronavirüs geçiren hastaların, hastalığı atlattıktan sonra birçok sıkıntı yaşayacağını düşündük. Merkez açıldıktan bu yana 5 bin hastayı takip ettik. Hastaları hastaneden çıktıktan sonra bir, üç, altı, dokuz ve 12'nci aylarında takip ettik. Bir seneyi tamamlayan hastalarımız oldu. Hastaları göğüs, enfeksiyon, psikiyatri ve beslenme uzmanları ile değerlendirdik." diye konuştu.

Dr. Köse, sözlerine şu şekilde devam etti: "COVID-19 geçiren hastalarda fiziksel ve psikolojik semptomlar vardı. İlk zamanlarda halsizlik, nefes darlığı, göğüste konforsuzluk ve öksürük gibi şikayetleri görüyorduk. Ancak artık eklem, kas ve baş ağrıları, sersemlik hissi, saç dökülmesi, anksiyete, depresyon, post travmatik stres bozukluğu ve bellekte zayıflama gibi semptomları görüyoruz."

Koronavirüs erkeklerde unutkanlık, kadınlarda saç dökülmesi yapıyor #1

 

"KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ, ERKEKLERDE İSE UNUTKANLIK GÖRÜLÜYOR"

12'nci ayın sonunda kadınlarda ve erkeklerde farklı semptomlar görüldüğünü belirten Dr. Köse, "Birinci yılın sonunda orta yaşlı erkeklerde bellekte zayıflama ve konsantrasyon güçlüğünün ön plana çıktığını görüyoruz. Durum hastaların yaşam konforu ve iş hayatını oldukça etkiliyor. Yine onikinci ayın sonunda orta yaş üstü kadınlarda saç dökülmesinin giderek arttığını tespit ettik. Kadınlar için saç dökülmesi üçüncü aydan sonra başlayıp, yüzde bir ya da iki oranında görüyoruz. Erkeklerde ise bellekte zayıflama ve konsantrasyon güçlüğünü görülme oranı yüzde 10'a kadar çıkabiliyor." diye konuştu.

Koronavirüs erkeklerde unutkanlık, kadınlarda saç dökülmesi yapıyor #2

"PSİKOLOJİK SEMPTOMLAR FİZİKSEL SEMPTOMLARA GÖRE DAHA ÖN PLANDA"

12'nci aydan sonra koronavirüs geçiren hastalarda psikolojik etkilerin devam ettiğini vurgulayan Dr. Köse, "Bu süreçte hastalara hatrı sayılır düzeyde antidepresan başladık. Antidepresanı kestiğimiz zaman hastaların ev ve iş hayatlarında ciddi etkilenmeler oluyor. Psikolojik semptomlar fiziksel semptomlara göre daha ön planda." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs erkeklerde unutkanlık, kadınlarda saç dökülmesi yapıyor #3

"12'NCİ AYIN SONUNDA HASTALARI BRANŞLARA DAĞITTIK"

Koronavirüs'ün en çok kalbi tuttuğunu söyleyen Dr. Köse, "Bizlerin koronavirüs hastalarında en çok gördüğü kalp enzimi ve kalp yetmezliğiydi. Yine bu süreçte koronavirüsün pankreası tutup diyabeti bozduğunu gözlemledik. Yine kilo kaybı yaşayan ve beslenmesi bozulan hastalar oldukça oldu. Hal bu olunca bizler de birinci yılın sonunda hastaları branşlara dağıtık. Aynı zamanda koronavirüs sonrası ortaya çıkan bu ısrarcı semptomlar, koronavirüsü şiddetli geçiren hastalarda daha çok görüldüğünü fark etik. Mesela diyabet hastalarında koronavirüs sonrası daha ısrarcı semptomlar görmeye başladık. Koronavirüsün tutmadığı organ ve sistem yok, onlardan biri koronavirüs ürogenital sistemi de tutuyor. Bu durum ilerleyen dönemlerde bir kısırlığa neden olabilir mi? diye bizleri şüphelendiriyor. İleride daha fazla tüp bebek merkezleri artacak mı? sorusu bizler için merak konusu" dedi.

Koronavirüs erkeklerde unutkanlık, kadınlarda saç dökülmesi yapıyor #4

"ESKİDEN SAÇLARIM ÇOK GÜRDÜ ANCAK ŞU AN AZALDI"

Koronavirüs sonrası saç dökülme şikayetinin olduğunu belirten Emel Böhürler, "Koronavirüs geçirdikten sonra aşırı bir saç dökülmesi yaşamaya başladım. Normal bir mevsimsel saç dökülmesine benzer bir şey değil. Kanser hastalarında olan gibi bir saç dökülmesi söz konusu. Eskiden saçlarım çok gürdü ancak şu an azaldı. Üç ayda bir kontrole geliyorum. Koronavirüsü çok ağır geçirdim. Aşırı baş ağrısı ve mide bulantım vardı." diye konuştu.

Koronavirüs erkeklerde unutkanlık, kadınlarda saç dökülmesi yapıyor #5

"ZİHİN KARIŞIKLIĞI YAŞAMAYA BAŞLADIM"

Zihin karışıklığı şikâyeti olduğunu söyleyen Fatma Zora da "Koronavirüs sonrasında aşırı yorgunluk, bitkinlik, baş ağrıları ve zihin karışıklığı yaşamaya başladım. Yine çok fazla saç dökülmesi yaşamaya başladım. Tutam tutam saçlarım dökülüyor." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs erkeklerde unutkanlık, kadınlarda saç dökülmesi yapıyor #6

"UNUTKANLIK YAŞAMAYA BAŞLADIM"

Reşat Kunusluoğlu ise "Hastalık sonrası halsizlik, yorgunluk bitkinlik devam ediyor. Eskisi gibi sağlıklı değilim. Aynı zamanda iştahsızlık ve kilo kaybı da yaşamaya başladım. Yine unutkanlık yaşamaya başladım. Mesela ilacımı içip içmediğimi bile unutuyorum." dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.