Adıyaman'daki temaslarına eşlik ettiğimiz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski günlerde olduğu gibi halkın arasına maskesiz girmeye başladı, tokalaşma dönemini başlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Koronavirüsün Türkiye'yi etkisi altına aldığı günden bu yana, tüm Türkiye onu sıkı sıkı takip etti. Kimi zaman sesi titredi kimi zaman gözleri doldu verileri açıklarken. Koronavirüse karşı verilen mücadelede artık yeni bir dönemin kapısı aralanıyor.

ilyasefeunal_4362

Tarihi Bilim Kurulu toplantısı için geri sayım

Gözler 27 Nisan tarihinde yapılacak Bilim Kurulu toplantısında. Bakan Koca'nın deyimiyle; "Fahrettin Koca'yı tanımadığımız günlere dönüyoruz"..

Tarihi toplantı öncesinde Adıyaman'a bir ziyaret gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, Ensonhaber Genel Yayın Yönetmeni İlyas Efe Ünal da eşlik etti. Maske yasağı kaldırılacak mı? Bakan Koca'nın ilk durağı Adıyaman Valiliği oldu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlarken beklenen soru geldi.

Maske yasağı kaldırılacak mı?

Bilim Kurulu toplantısını işaret eden Fahrettin Koca, soru geldiğinde gülümseyerek aslında cevabı belli etti. Net cevap için Bilim Kurulu toplantısını bekleyeceğiz.

Esnaf ziyaretleri

Gözden kaçırmayın

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Çocuklarda Kabızlık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ardından esnaf ziyaretlerine başlayan Fahrettin Koca, tüm dükkanlara girerek esnafla kısa kısa sohbet etti. Maske takmadı, tokalaşmaya başladı. Burada dikkatimizi çeken ayrıntı ise, Koca'nın maskesiz olması ve herkesle tokalaşmasıydı.

fahrettin-koca_7576

Evet, korona günlerinde maskesini hiç çıkartmayan Fahrettin Koca da artık maskesiz insanların arasına katılıyor ve herkesle tokalaşıyordu. Sağlık Bakanı Koca ile esnaf ziyaretlerinin ardından sohbet imkanı buldum. Kısıtlamaların olmadığı kişisel tedbirlerin olduğu bir dönem..

"Kısıtlamaların olmadığı kişisel tedbirlerin olduğu bir döneme giriyoruz." diyen Sağlık Bakanı Koca, yeni döneme ilişkin "Eski günlerimize döneceğiz, artık kısıtlamaların gündemde olmadığı ama riskli olan biraz ileri yaşta olan kronik yaşta olan kişilerin daha çok korunması gereken bir dönem olacak." dedi.

"Bayramı, bayram gibi kutlayacağız"

Ramazan Bayramı öncesinde tarihi Bilim Kurulu toplantısından çıkacak kararı sorduğumuzda Bakan Koca, güzel haberi verdi: "Bayramı, bayram gibi kutlayacağız."

Fahrettin Koca en çok neyi özlemişti

Korona günlerinde uzak kaldığımız, yapamadığımız en çok özlediğimiz birçok şey var.

Bakan Koca da böylesine özlem duyduğu bir şeyin olup olmadığını sorduğumuzda şöyle cevap verdi: "Vatandaşın arasına katılıyorum, gençlerin arasına katılıyoruz. Hem de maskesiz.. Bu normali yaşamak çok önemli bir duygu..." Türkiye'yi koronavirüsün pençesinden kurtaran en önemli etkenlerden biri de aşı mücadelesi oldu.

fahrettin-koca_7659

"Vatandaşlarımız güvenle Turkovac aşısı yaptırmalı"

Sağlık Bakanı son olarak aşıyla ilgili hatırlatmalarını da ekledi: "Turkovac aşısını önemsiyoruz, Omicron'a etkisinin önemli olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımız güvenle Turkovac aşısını yaptırmalılar. Ben önce Sinovac aşısı yaptırdım ama Turkovac çıkınca Turkovac aşısı yaptırdım."

Tıp öğrencilerinin sorularını cevapladı, isteklerini geri çevirmedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile sohbetimizin ardından Adıyaman Tıp Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldik. Tıp öğrencileri sordu, Bakan Koca tüm soruları samimi bir şekilde cevapladı. Fahrettin Koca, soruları almadan önce önemli bir konuşma yaptı.