Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi ve Girişimsel Radyoloji birimleri, ülkede çok az merkezde uygulanan “Karaciğer tümörünün mikrodalga ile tedavisi” işlemini gerçekleştirdi.

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi ve Girişimsel Radyoloji birimleri, ülkede çok az merkezde uygulanan “Karaciğer tümörünün mikrodalga ile tedavisi” işlemini gerçekleştirmeyi başardı.

Konu ile açıklamalarda bulunan Girişimsel Radyoloji Ünitesi sorumlusu Doç. Dr. Tümay Bekci, “Mikrodalga ablasyon, günlük yaşamda mutfakta kullanmış olduğumuz mikrodalga ısıtıcıların çalışma yöntemiyle benzer mekanizmaya sahip olup yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalarının doku içinde yer alan su moleküllerini harekete geçirmesi sonucunda ısı üreterek, tümörü tahrip etmeye yarar. Bu yöntem yumuşak dokular, karaciğer, akciğer gibi vücut dokularındaki tümörlerin yok edilmesinde kullanılan başarılı bir yöntemdir. Ablasyon uygulamasının gerçekleşebilmesi için 80-100 derecede ısı uygulanması gerekir. İğneler yardımı ile oluşturulmuş olan dalgaların, dokularda yer alan su moleküllerini dalgalar şeklinde hareket ettirilmesiyle gerçekleştirilir. Elde edilen ısı sonucunda iğne çevresine 3-4 cm çap alanı ile kanserli dokuların ölmesi sağlanmış olur. İşlemin en büyük avantajı iğne deliğinden girilerek işlemin tamamlanması olup, komplikasyonlarının cerrahiye göre az oluşu ve hasta konforunun yüksek oluşu diğer faydalarıdır.” dedi.

GİRESUN’DFA İLK KEZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Karadeniz'de dehşet verici olay! Yaşlı adamın cesedi Sadak Barajı'nda bulundu Karadeniz'de dehşet verici olay! Yaşlı adamın cesedi Sadak Barajı'nda bulundu

Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Aktekin ise Giresun’da Cerrahi Kliniği olarak tüm cerrahi işlemlerin başarıyla sürdürüldüğünü vurgulayarak, “Multidisipliner yaklaşım gerektiren başta onkolojik vakalar olmak üzere komplike cerrahi hastalarının yönetimini merkezimizde sağlayabiliyoruz. Hastanemizde ve Giresun’da ilk defa gerçekleştirilen yüksek teknolojili bu işlemin yapılmasına katkıda bulunan tüm ekibe teşekkür ederim.” diye konuştu.