Güne erken başlamanın sağladığı faydaları öğrenmek erken kalkmanıza yardımcı olacaktır. Hayatınız Düzene Girer: Erken kalkmak uykusuzluğun gün içinde yol açtığı yorgunluk hissini önler. Düzenli ve disiplinli bir hayatın ilk adımı erken kalkmaktır:

Verimlilik Artar: Güne erken başladığınız için bitirmeniz gereken işleri de erkenden tamamlamış olursunuz. Artık telaşa kapılıp acele etmenize gerek yoktur. Zamanınızı verimli bir şekilde kullanmış olduğunuz için gün içinde “işler yetişecek mi ?” Sorusunun neden olduğu stresten uzaklaşmış olacaksınız.

Egzersize Zaman Kalır: Spora gitmek için belli bir düzen oluşturamıyorsanız sabahın erken saatlerinde uyanıp egzersize vakit ayırmak size iyi gelecektir. Güne daha enerjik başladığınızı göreceksiniz.

Mutluluğun Sırlarından Bir Tanesi de Erken Kalkmak: Araştırmalar  erken uyanan insanların kendilerini daha mutlu hissettiğini söylüyor. Güne erken başlayıp yapacakları işleri erkenden planlayan kişiler kendilerini daha rahat hissediyor.

Randevulara Zaman Ayırmanızı Sağlar: Genellikle erken kalkılması gerektiği için gitmeyi ertelediğimiz diş muayenesi vb. hastane randevusu ya da kamu kurumlarında yapılması gereken ama bir türlü zaman bulamadığınız işler (postane, kargo, nüfus dairesi… gibi) için sabah vakit ayırıp gününüzün kalan kısmını ise kendi istediğiniz şekilde geçirmeye devam edebilirsiniz. 

Kendinizi Dinleyebilirsiniz: Tüm gün iş çevresi, aile, arkadaşlar ile vakit geçiriyorsanız sabahları erken kalkıp kendinize bir bardak çay, kahve ya da ılık süt hazırlayarak sakin ve düşüncelerinizle baş başa kaldığınız bir boşluk yaratabilirsiniz.

Motivasyonunuzu Arttırabilirsiniz: Hedeflerinize ne kadar çok odaklanırsanız motivasyonunuz da o kadar artacaktır. Belli bir amacınızın olmaması motive olmanızın önündeki en büyük engeldir.

Siz de sabahları erken kalkmanın yararlarını yaşamınıza kazandırabilirsiniz. Yeter ki isteyin ve bir an önce ilk adımı atın. Sağlıklı günler diliyorum.