Rus Turizmini Harcadık, Arap Turizmini de Harcamayalım.

TTSO’ya girdiğinden bu yana yönetim kurulu üyeliği yapan Erkut Çelebi ; medya, enerji, cam ve inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor.

Başarıda en önemli kriterin işini isteyerek ve severek yapmak olduğunu belirten Çelebi’ye göre Trabzon son yıllarda rekabet içinde olduğu illerin gerisinde kaldı. Çevre duyarlılığı ile de dikkat çeken bir isim olan Çelebi, Trabzon’un kazanımının doğal güzelliği olduğuna vurgu yaparak bu konuda özellikle belediyelerin ve devletin çevre hassasiyetine çok önem vermesi gerektiğini belirtiyor. Trabzon’un en hareketli sektörü olan medya dünyasının içinde yer alan Erkut Çelebi, hem iş dünyasındaki çeşitli faaliyetleri hem de medya dünyasında spor yazarlığı yaparak TTSO’da son dönemlerin en uzun süreli yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Erkut ÇELEBİ TTSO Başkanı seçildi

erkut celebi-1

Çağa açık, yeniliklere uyumlu ve kendini teknik olarak iyi yetiştirmiş olan Çelebi; Almanya’da ihtisasını yapmış genç bir girişimci. Doğan Medya Grubu’nun Trabzon’da baskı tesislerinin CEO’luğunu yapan Erkut Çelebi, medyanın da sıkıntılarını, beklentilerini bilen, bu doğrultuda TTSO’da gündem yapan bir isim.

Trabzon Valiliğinden sürücülere uyarı! Nisan 2023'e kadar zorunlu olacak Trabzon Valiliğinden sürücülere uyarı! Nisan 2023'e kadar zorunlu olacak

TTSO başkanlarından Şadan Eren ve Suat Hacısalihoğlu ile birlikte çalışan ve yönetimlerin aranan ismi olan Erkut Çelebi, proje bazında danışmanlık şirketi ile Trabzon özelinde bu alanda en başarılı iş adamlarından biriDoğan Medya Grubu’nun bölgedeki baskı işletmelerinden de sorumlu olan Çelebi, medya grubunun en önemli baskı tesislerinden sorumlu kişi. Doğan Medya Grubu’ndaki bu kritik görevini de uzun yıllar istikrarlı şekilde sürdüren Çelebi’nin bu alanda da yeni teknolojileri yakından takip ederek dünyaya açılan bir yapısı var. Araştırmacı, sorgulayıcı ve de hedefe odaklı bir yaşam anlayışı olan Erkut Çelebi, TTSO’nun genç yöneticileri kuşağının temsilcisi olarak da önemli bir misyon üstlenmiş durumda. Çelebi, ticarette üretici olmak, fi kir üretmek ve taklitten kaçınmak gerektiğini belirterek; yeni fikirlere sıcak yaklaşımı ile de dikkat çeken bir iş adamı ve girişimci.

RUS TURİZMİNİ HARCADIK, ARAP TURİZMİNİ DE HARCAMAYALIM

Arap turizminde vur-kaç-kaldır mantığı var mı, ne diyorsunuz?

Bakın ben size ilginç bir şey söyleyeyim. Bunu ilk kez ben seslendiriyorum. Bir kere, bu konuda bir deneyimimiz var. Rus turizmi ve nasıl harcadığımız belli. Bunu bile bile Arap turizmi konusunda aynı hatalara düşüyoruz. Biz TTSO olarak kendimize üye işletmelerle konuşuyoruz, hassasiyetlerimizi iletiyoruz. Onlara da hassas olmaları gerektiğini söylüyoruz. Ancak ilginçtir benim duyduğum şu; bize deniyor ki garsonlar bunu yapıyor.

Garsonlar fiyatı şişiriyor. Bu da ilginç. O zaman garson eğitimi gerekiyor, kontrolü de…

Erkut ÇELEBİ kimdir ?

1964 yılında Sürmene’de doğdu. İlkokulu Araklı’da okudu, sonra Trabzon’a geldi. Cumhuriyet Ortaokulundan mezun oldu. Daha sonra Trabzon Lisesinden mezun oldu ve KTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Buradan makine mühendisi olarak mezun oldu ve Almanya’ya gitti. Almanya’da Karlsruhe Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. Böylelikle yurt dışı deneyimi kazandı. 1993’te medya dünyasına girdi. O tarihte Sabah Grubu, Trabzon’da baskı tesisleri kurdu ve beni bu tesislerin başına getirdi. Aynı yıl bağımsız olarak inşaat işine de girdi. Daha sonra 1996’da, Doğan Medya Grubu’ndan teklif aldı. O tarihte Doğan Grubu da Trabzon’a baskı tesisleri kurma kararı aldı. Doğan Medya Grubu’nun tesislerini Trabzon’da kurdum. Hâlen daha bu tesislerin tek yetkili amiri pozisyonunda. Ayrıca inşaat, cam, züccaciye, madencilik ve enerji iş kollarında da faaliyet yürütüyor. Evli ve iki çocuk babası.

TTSO HAYATIMIZIN İÇİNDEYDİ TTSO ile ilk temasınız nasıl oldu? Kayınpederim Coşkun Erkuloğlu, TTSO’nun başkanlarındandı. Onun başkanlığı döneminde TTSO’nun adını duydum. Zaman zaman da yanına giderdim. Böyle kitle örgütlerinde görev yapmamla ilgili olarak Sayın Erkuloğlu beni teşvik etmişti. Onun teşviki ile TTSO’ya ilgi gösterdim. Yani TTSO, içinde olmadığım zaman da hayatımızın içindeydi. Sayın Erkuloğlu ile hep TTSO’yu tartışır, Trabzon’un meseleleri hakkında fi kir alış verişinde bulunurduk. Sizin şöyle bir özelliğiniz var, TTSO ile ilk temasınızdan bu yana icranın içindesiniz.

Yönetim kurulu üyesisiniz… Evet, ilk TTSO meclis üyeliğimde Şadan Bey ile yönetim kurulu üyesi oldum ve 4 yıl Şadan Bey’le devam ettim. Sonra Suat Bey başkan oldu. 4 yıl da Suat Bey’le birlikteydim. Şimdi de iki yıldır Suat Bey’leyim. Bu, TTSO’da çok kimseye nasip olmaz. Bize nasip oldu. Öyle uygun görüldü. Biz de bu anlamda sorumluluktan kaçmadık.

TTSO’YU ELEŞTİRENLER ÖNCE KENDİLERİNİ ELEŞTİRMELİ Peki, o zaman soralım; TTSO Trabzon’un ihtiyaçlarını seslendirebiliyor mu? Şimdi hem öz eleştiri yapacağız hem de eleştiri. İkisi birden olmaz ise insan ön yargılı olur. TTSO’nun icraatlarını eleştirenler eyvallah eleştirsin ama kendilerinin de öz eleştirisini yapmalı. Ben nerede duruyorum, TTSO nerede duruyor diye. TTSO, bölgedeki en iyi odalardan biri. Bunu kabul edelim. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde hangi TSO bizden önde? Biz proje üretiyoruz, bölgesel talepleri seslendiriyoruz.

Bölgesel faaliyetlere ağabeylik yapıyoruz. Hep Trabzon demiyoruz, bölge diyoruz. Bölgeye yatırımlarda mikro milliyetçilik yapmıyoruz. Bölgedeki TSO’ların bu anlamda yardım talebi oluyor mu? Oluyor ama bazı odalar bunu gurur meselesi yapmıyor değil. Ancak bazen biz Trabzon odaklı projeler ve ufuklar oluştururken bunun bölgeye katkısını da dikkate alarak bölgesel projelere öncelik veriyoruz.

Olay şu; Trabzon kalkınırsa yanındaki komşu iller de kalkınır, bölge kalkınırsa hepimiz kalkınırız. O nedenle ortak çalışmanın faydası var.

BİR KONUNUN BİLİNMESİ GEREK; BİZ DE AMATÖRÜZ TTSO yöneticilerinden sanki üyeler ve Trabzon aşırı bir beklenti içinde mi? Beklenti içinde olmaları doğal çünkü en iyi biz yapacağız diye seçimle işbaşına geldik. Ancak bir konunun bilinmesi gerek; biz de amatörüz. Yani ben ve TTSO yönetimindeki hiçbir arkadaşımız TTSO’dan ücret almaz.

Yani kendi işlerimiz var, bu arada da TTSO ile ilgileniriz. O nedenle bütün üyeleri zaman zaman ziyaret edemiyoruz. Ama sık sık bilgilendirme ve ufuk açıcı projelerin tanıtım toplantısı yapıyoruz. Üyelerimize bu duyuruluyor. Bu toplantılara gelip dertlerini anlatmalı, yeni gelişmeleri öğrenmeli. Siz birden fazla sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Kendinizi hangi sektöre mâlediyorsunuz?

Neci olarak görüyorsunuz kendinizi? Sarı basın kartım var, medya mensubuyum. Makine yüksek mühendisiyim, bu alanda işlerim var. Kendimi hangi işle tanımlıyorum dersem, yaptığım bütün işlerime ait hissediyorum kendimi.

Yani arasından aslında asıl mesleğim budur demiyorum. Ekmek parası kazandığım her iş benim işim diyorum. Ama elbette hobi olarak gazeteciliği daha çok seviyorum. 

BİR İŞ ADAMI, ÜLKESİNDE ELBETTE İSTİKRAR İSTER

Bir iş adamı, ülkesinde ve şehrinde ne bekler? Elbette istikrar. Bakın ben çeşitli sektörlerdeki faaliyetimle en az 200 kişi istihdam ediyorum. Bunların maaşlarını vereceksin, kendi ekmek paranı da kazanacaksın. O hâlde, elbette bir iş adamı önce ülkesinde istikrar ve güven ister. Şehrinde de yatırımcıya zorluk çıkarılmamasını bekler. Hem iş adamı şehre gelsin yatırım yapsın hem de bin bir türlü zorluk çıkar. Bu olmaz. Ben TTSO Üyesi olarak Trabzon’un bütün dinamiklerine, her toplantıda iş adamlarına kolaylık sağlanması gerektiğini söylerim. Hem bireysel olarak hem de Oda yöneticisi olarak... Biz, şirketler olarak akıl sattığımız için çok kazanamıyoruz ama mücadele ediyoruz.

TRABZON, CUMHURİYET TARİHİNDE HAK ETTİĞİ ATILIMI 90’LARDAN SONRA YAPAMADI

Trabzon yeterli düzeyde gelişebildi mi? Bir gazeteci olarak size göre gelişebildi mi? Gelişemedi diyeceksiniz elbette, ben de onu derim. Her dönemin siyasileri Trabzon için ellerinden geleni yaptılar. Bunu biliyorum. Bazıları güçlüydü, bazıları iyi niyetli…

Ama sonuçta gelişemedik. Bakın biz 90’dan önce 80’lerde de birçok ilden çok ilerideydik. Ama bugün Gaziantep, Kayseri, Bursa, Denizli, Aydın, Balıkesir ve Muğla bizi solladı. Bu gerçek var. Yanımızda Samsun var, o bile bizi solladı. O nedenle Trabzon, Cumhuriyet tarihinde hak ettiği o atılımı 90’lardan sonra yapamadı. Bir sebepten ötürü yapamadı. Ya kendimizle çatıştık ya da bir ve beraber olamadık.

Yani küme düştük. Bunun sebebi ne? Unutulduk. Ses veremedik. STK’lar sessiz kaldı. Siyasi iradenin Trabzon temsilcileri çok risk almadı. Merkezi hükümete yaptırımcı olamadı.

TTSO’da bundan sonraki hedefiniz ne? Vallahi zaman neyi gösterir bilemiyorum. Şu ara Suat Bey’le birlikteyiz, onunla gidiyoruz. Yarın ne olur bilemem ki… Medyadan bir soru soralım. Baskılı gazeteler gün gelecek sanal dünyanın gelişmesi ile kalkacak mı? Öyle bir iddia var. Şu önemli; gazeteler okur kaybediyor. Fikir gazeteleri… Bir okur bir biçimi ile öldüğünde onun yerine o fi kir gazetesini alan yok. Takvim yaprakları gibi azalıyor okurlar. Gün gelecek gazete kalkacak mı?

Sanmıyorum. Mesela Japonlar sanal dünyayı en iyi kullananlar ama gazeteleri 10 milyon tiraj yapıyor. Türkiye’de tam tersi. Çocuklarınıza mesleki yönlendirme yapıyor musunuz? Yok, yapmam. Neyi isterlerse, arzularlarsa o mesleği seçsinler. Biri yazılım üzerine okuyor, biri de CEO olacağım diyor. Yani illa benim mesleğimi yapın, benimle çalışın demem. Özgürdürler. İnsan sevdiği işi yapmalı. Erkut Bey teşekkür ederiz. Ben teşekkür ederim.