1)Hayır Demeyi Öğrenin

Baskı altındayken bile doğru karar vermelisiniz. Yani iradeniz güçlü olmalı. Unutmayın karşınızdaki insana değil, onun sizden istediği şeye hayır diyorsunuz. Önemli olan sizsiniz. Bunu sık sık aklınıza getirmeye çalışın. Siz iyi hissetmezseniz etrafınızdakilere iyi gelmeniz de zorlaşacaktır.

2)Küçük Şeylerden Mutlu Olun

Ruh sağlığınızı korumak basit eylemlerden geçer. Gülümseyin, yürüyüşe çıkın, tatile gidin, sevdiklerinizle buluşup birlikte vakit geçirin, daha önce görmediğiniz yeni bir mekanı keşfedin… 

3)Kendinizi Tanıyın

Güçlü ve güçsüz yönlerinizi bilip kabullendiğiniz zaman kendinizi tanıyıp sevmiş olursunuz. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Değiştiremeyeceğiniz özelliklerinizi kabullenip kendinizle barışın. Sınırlarınızı bilmek bakış açınızı olumlu hale getirecektir.

4)Üretken Olun

Doğru plan program yaparak ve zamanı verimli kullanarak yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz. Bunun için kendinizi gereğinden fazla çalıştırmayın. Uykunuzdan verim almayı ihmal etmeyin.

5)Nefes Alın

Sakinleşmeye ihtiyaç duyuyorsanız derin bir nefes alın ve zihninizi boşaltın. Bunu uygulamak için sakin bir yer bulmayı ihmal etmeyin.

6)Kendinize Bir Amaç Belirleyin

Sabah uyandığınızda güne başlamak için kendinize bir amaç belirleyin. Belirlediğiniz amaç doğrultusunda plan program yapın. Amacınızın gerçekçi ve ulaşılabilir olmasına dikkat edin. Kimsenin sizi kullanmasına izin vermeyin. Gerçekten ne yapmak istediğinize karar verin. Amacınız doğrultusunda çalışmanın harika bir his olduğunu göreceksiniz. Hayattaki amacınız için sahip olduğunuz yeteneği sonuna kadar kullanın. Hayatınızın ipleri sadece sizin elinizde olsun. Amacınızın sizin bir parçanız olduğunu kendinize sık sık hatırlatın.

7)Hobi Edinin

Haftanın en az bir gününü kendinize ait sevdiğiniz bir şeyleri yapmakla geçirebilirsiniz. Bu sayede hem kendinizi farklı bir alanda geliştirmiş hem de size iyi gelen bir aktiviteye vakit ayırmış olacaksınız.