Rize’de gençler arasında çıkan kavga mahkemeye taşındı.

Songül MAZLUM - Rize şehir merkezinde kız arkadaşı ile yürüyüş yapan 19 yaşındaki A.S. ile 18 yaşındaki M.E.S. arasında “Ne bakıyorsun?” tartışması çıktı. Gençlerin arasını düzeltmek için M.E.S.’nin bir arkadaşları devreye girerek konuşmalarını istedi. A.S. ile M.E.S. telefonla mesajlaşarak Ziraat yokuşunda buluşmak için sözleşti. 5 Şubat 2021’de A.S. buluşmaya kalabalık bir arkadaş grubu ile gitti. E.C.K., M.E.S.’ye yumruk attı, A.S. ise üstünü aradıktan sonra M.E.S. ile kavgaya tutuştu. M.E.S.’nin telefonu da alındı.

3 SUÇTAN CEZA ALMALARI İÇİN DAVA

Gençlerin “Ne bakıyorsun?” tartışmasının kavgaya dönüşmesi sonucu devreye önce Rize İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü girdi. İfadelerin alınmasının ardından Rize Cumhuriyet Savcılığınca A.S. ve E.C.K.’nin birden fazla kişiyle birlikte yağma, silahla yağma ve kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama suçlarından cezalandırılması istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamenin kabul edilmesiyle 2 genç hakkında Rize Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Rize şehir merkezinde kız arkadaşı ile yürüyüş yapan 19 yaşındaki A.S. ile 18 yaşındaki M.E.S. arasında “Ne bakıyorsun?” tartışması çıktı. Gençlerin arasını düzeltmek için M.E.S.’nin bir arkadaşları devreye girerek konuşmalarını istedi. A.S. ile M.E.S. telefonla mesajlaşarak Ziraat yokuşunda buluşmak için sözleşti. 5 Şubat 2021’de A.S. buluşmaya kalabalık bir arkadaş grubu ile gitti. E.C.K., M.E.S.’ye yumruk attı, A.S. ise üstünü aradıktan sonra M.E.S. ile kavgaya tutuştu. M.E.S.’nin kavga sırasında telefonu da alındı. Gençlerin “Ne bakıyorsun?” tartışmasının kavgaya dönüşmesi sonucu devreye önce Rize İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü girdi. İfadelerin alınmasının ardından Rize Cumhuriyet Savcılığınca A.S. ve E.C.K.’nin birden fazla kişiyle birlikte yağma, silahla yağma ve kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama suçlarından cezalandırılması istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamenin kabul edilmesiyle 2 genç hakkında Rize Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

ZARARINI GİDERDİĞİNİ SAVUNDU

Mahkemede hakim karşısına çıkan A.S., “Olay tarihinden önceki bir tarihte kız arkadaşımla birlikte Rize il merkezinde yürüdüğümüz esnada mağdur M. E. ile tesadüfen karşılaştık, kendisiyle birbirimize ‘Ne bakıyorsun?’ şeklinde laf attığımız için bir tartışma yaşanmıştı ancak bu kavgaya dönmemişti. Daha sonra mağdurun bir arkadaşı var, ikimize de bu meseleyi konuşun dedi. Ben de mağdur ile telefonla mesajlaştım, Ziraat yokuşundaki bir fırının yakınlarında buluşma ve söz konusu konuyu konuşmak amacıyla karar verdik. Olay tarihinde benim yanımda arkadaşım İ. T. vardı, o diğer sanık E. C. K. ile birkaç kişiyi daha çağırdı, ben o güne kadar K.'yı tanımıyordum. Hep birlikte mağdurun bulunduğu yere gittik. Sanık E. C. ‘Geldiysem kavga ederim.’ Kafasındaydı. Bu şekilde mağdur ile kavga etmeye gelmiş, E. C. ile bir ilgisi yoktur. Bir ara E. C. eline bir sopa aldı, birlikte yanına gittik. Mağdurla konuştuğumuz esnada E. C. sopayı yere bıraktı, mağdura yumruk attı. Ben de mağdurun üzerinde herhangi bir kesici alet var mı diye üzerini aramaya başladım, ancak üzerinde herhangi bir kesici alet yoktu. Ben mağdurun üzerinden herhangi bir şey almadım, telefon da almadım, herhangi bir şey de bulamadım. Karşılıklı olarak kavga ettik, ikimiz de birbirimize yumruk attık. Bu şekilde mağduru yaraladığımı kabul ediyorum ancak yağmalama iddiası doğru değildir. Daha sonra olay yerinden hep birlikte ayrıldık.” şeklinde ifade etti.  A.S., mağdura yeni bir telefon ve hat alarak zararını giderdiğini de savundu.

MAĞDUR ŞİKAYETİNDEN MAHKEMEDE VAZGEÇTİ

Milletvekili Cora ihalesi yapıldı dedi ve açıkladı! Milletvekili Cora ihalesi yapıldı dedi ve açıkladı!

Mağdur M.E.S. ise, “Olaydan dolayı şikayetçi değilim. Herhangi bir zararım kalmadı. Sanık A.S. tarafından zararım tamamen giderilmiştir.”  İfadelerini kullandı. M.E.S. ayrıca telefonunu alan kişinin E.C.K. olduğu yönünde de ifade verdi. Mahkeme A.S. hakkında yurt dışına çıkmama yönünde verilen adli kontrolün devamına karar verirken, E.C.K.’nın savunmasının alınması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.