Rize’de Gezilecek Yerler – Rize’de Mutlaka Gitmeniz Gereken 5 Yer : Karadeniz bölgesinin en nefes alan şehirlerinden birisi olan Rize, yeşilin farklı tonlarını bize sunmasıyla adeta gözlerimizi yeşile doyuracak bir kenttir. Yaylaların, derelerin onlarca akarsuyun serinliğini hissedeceğimiz, yeşille mavinin buluştuğu Rizede gezilecek yerleri sizlerle paylaşacağız. Rize gezi turları na katılarak bu doğal güzellikleri gezebilirsiniz.

Akarsuların Karadeniz ile buluştuğu nadir konumlardan birisi olan Rize, kültür bakımından da Karadeniz’i misafirlerine tam manasıyla aktarmaktadır.

Rize Ayder Yaylası ;

ayder yaylası rize

Ayder, Karadeniz’in en çok ziyaretçi alan yaylarından birisidir. Rize’de esasen çok farklı ve birbirinden güzel yaylalar bulunmaktadır. Ayder Yaylası coğrafi olarak, Çamlıhemşin bölgesinin 19 km güneydoğusunda yer alan 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır. Yerli ve yabancı turistlerin en sıklıkla ziyaret ettiği bir yayladır.

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir ?

Öncelikle, Rize'nin Pazar ilçesine sefer düzenleyen otobüs seferlerini kullanarak Pazar ilçesine gelin. Ardından buradan Ayder yaylasına direkt olarak giden dolmuşlar bulunmaktadır. Bu dolmuşlar aracılığı ile Ayder yaylasına ulaşım sağlamak oldukça kolaydır.

Ayder Yaylası Ne Zaman Kurulmuştur?

Karadeniz bölgesinin en popüler yaylalarından birisi olan Ayder Yaylası ne zaman kurulmuştur? Ayder yaylası tahmini olarak 1300'lü yıllarda kurulmuş bir yayladır. Rizede gezilecek yerler listesinin içinde bulunmaktadır.

Kaçkar Dağı ;

kaçkar dağı

Kaçkar Dağı, Türkiye’nin 3.937 m yüksekliğindeki en yüksek doruğu konumundadır. Ülkemizde ki sınırlar içerisinde yer alan dört büyük doruktan birincisi ve en büyüğüdür.

Kaçkar Dağı, Rize sınırları içerisinde yer almaktadır. Fakat dağın bitiş zirvesi Artvin sınırları içerisindedir. Doğu Karadeniz bölgesinin en büyük dağı unvanına sahip olan Kaçkar Dağı, her sene yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Kaçkar Dağı, Rize’nin Çamlıhemşin bölgesinde bulunmaktadır.

Kaçkar Dağı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Doğal manzarasıyla görenlerin adeta âşık olduğu bu dağa girişler ücretsizdir.

Rize Fırtına Deresi;

rize fırtına deresi

FIRTINA DERESİ NEREDE ?

Karadeniz’in derelerinin denizle buluştuğu derelerden birisi olan Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları'nın Karadeniz'e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile meydana gelmiştir. Eşsiz güzelliğiyle ve berraklığıyla Karadeniz bölgesinin su zenginliğini yansıtan bir deredir.

Fırtına Deresi Kaç km büyüklüğündedir?

Rize Ardeşen'in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz'e akan Fırtına Deresi, 68 km uzunluğundadır.

Rize Polovit Şelalesi;

rize şelale

Serinliği, suyun asiliğini adeta doruklarınıza kadar hissedeceğiniz bir konum: Polovit Şelalesi..

Şelale şahsi fikrimce Doğu Karadeniz’in en güzel şelalelerinden birisidir. Gürül gürül akan muhteşem şelaleyi arkanıza alarak çekeceğiniz manzara niteliğinde fotoğraflar adeta görenlerin hayran kalacağı kareler olacaktır.

Çamlıhemşin ilçesinde yer alan bir şelaledir. Şelale 15 metre yüksekten dökülmektedir. Rize’nin Kaçkar Dağları Milli Parkında yer alan şelalesine ulaşım genelde servis araçları ve özel araçlardadır. Büyük otobüslerin çıkması mümkün değildir. Çünkü Polovit Şelalesi'ne çıkış yolları oldukça dar ve engelebilidir. Ki büyük yolcu otobüsler de izne tabi değildir.

Polovit Şelalesine çıkış ücretli mi?

Palovit Şelalesi'ne girişte şu an için bir giriş ücreti talep edilmemektedir. Bu durumda haftanın her günü ziyaretçiler şelaleyi ziyaret ücretsiz olarak ziyaret edebilirler.

Rize Zilkale;

 rize zilkale

Palovit Şelalesine çıkarken göreceğiniz zirvede yükseklikte yer alan Zilkale, tarihi açıdan önem arz ettiği gibi, sunduğu manzara ile harika kadrajları yakalamanız için Rize’de tercih edeceğiniz konumlardan birisi olacaktır.

Zilkale Hangi Tarihte Yapılmıştır?

Oldukça görkemli görünümüyle göz aşırı bile kendini gösteren Zil Kale, Fırtına Deresi'nden ortalama 100 metre yükseklikteki bir dik kayalığın üzerinde bulunmaktadır. İnşa edildiği tarih net olarak bilinmemektedir. Fakat 14. asırda inşa edildiği tahmin edilir.