Rize İl Sağlık Müdürlüğü, omicron varyantının etkisiyle kentte vakaların hızlı bir artış sürecine girdiğini açıkladı. Müdürlük, “Her zamankinden çok daha fazla tedbirli olmak zorundayız” çağrısı yaptı.

omicron varyantı-2

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, omicron varyantının etkisiyle kentte vakaların hızlı bir artış sürecine girdiğini bildirdi. Çift maske kullanılması yönünde çağrıda bulunan İl Sağlık Müdürlüğü, “İlimizde özellikle son günlerde vaka sayılarında omicron varyantının da etkisiyle hızlı bir artış sürecine girilmiştir. İçinde bulunduğumuz mevsim gereği hava şartları ve yeni varyantın çok daha hızlı bulaşma özellikleri göz önüne alındığında bugünlerde her zamankinden çok daha fazla tedbirli olmak zorundayız. Toplu taşıma araçlarında, kalabalık ve kapalı ortamlardaki her türlü birliktelikte artık mümkün mertebe çift maske kullanımına dikkat edelim. İki yıla yakın süredir hepimizin çok iyi bildiği mesafe, temizlik kuralları gibi diğer tüm tedbirleri de bugünlerde fazlasıyla uygulamak zorundayız.” denildi.

omicron virüsü

HASTANEDE OLANLARIN YÜZDE 90’INDAN FAZLASI AŞISIZ YA DA EKSİK AŞILI

Karantina için de uyarılarda bulunan ve hastanede tedavi gören hastalara ilişkin açıklamalara yer veren Müdürlük, “Pozitif vakalarda ve bunların temaslılarında karantina süresi 7 gündür. Ayrıca son 3 ay içerisinde hatırlatma dozunu olmayan kişiler de önceden aşılarını olmuş olsalar dahi 7 günlük karantina süresine tabi tutulacaklardır. Kovid hastalığını ağır geçirip, bu yüzden hastanelerimizde yatarak tedavi olmak zorunda kalan hastalarımızın %90’ndan fazlası ya tamamen aşısız ya da aşılarını tamamlamayan eksik aşılı kimselerdir.” ifadelerine yer verildi.

son dakika omicron varyantı haber

RANDEVUSUZ DA AŞILAR YAPTIRILABİLİR

Randevu alınmadan da Kovid-19 aşılarının vurulduğunu duyuran Müdürlük, “ Yine aynı şekilde aşılarını olmuş kişilere kovid hastalığı bulaşsa dahi hastalığı oldukça hafif geçirdikleri de net bir gerçektir. Bu sebeplerle tekraren ve önemle tüm vatandaşlarımızdan zaman kaybetmeksizin hiç aşı olmayanların aşı olmalarını, öncesinde aşı olup 3 ay üzerinden geçmiş kişilerin de hatırlatma dozlarını bir an evvel yaptırmaları gerekmektedir. İlimiz genelinde aile hekimlikleri, toplum sağlığı merkezleri, hastanelerimiz ve sağlık müdürlüğümüzün giriş katında aşı uygulaması yapılmakta olup, vatandaşlarımız randevulu veya kolaylık olması adına randevusuz da aşılarını yaptırabilirler. Yerli aşımız olan Türkovac henüz ilimize gelmemiş olup, geldiği an derhal vatandaşlarımıza duyurulacaktır.” açıklamalarında bulundu.