Rize-Artvin Havalimanı açılalı henüz bir ay bile dolmamışken, ASKON Rize İl Başkanı Recep Ali Karakayonlu’nun ardından RESOB Başkanı Güven Aksoy da Trabzon Havalimanı’nın sefer sayılarından duyduğu rahatsızlığı ortaya koydu.

Rize-Artvin Havalimanı açılalı henüz bir ay bile dolmamışken, Rize’de Trabzon Havalimanı ile ilgili rahatsızlıklar her geçen gün daha gür bir sesle dillendiriliyor. ASKON Rize Şube Başkanı Recep Ali Karakoyunlu’nun ardından Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (RESOB) Başkanı Güven Aksoy da 50 yılı aşkın bir geçmişi olan Trabzon Havalimanı ile bir ayı bile dolmamış Rize-Artvin Havalimanı’nı kıyaslamaya başladı. Rize-Artvin Havalimanı yolcularının Trabzon Havalimanı’na itildiğine işaret eden Başkan Aksoy, “Geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Rize Artvin Havalimanı ile ilgili beklentiler yerine getirilmezken Rizeli ve Artvinli yolcular ve bu illere seyahat planlayan turistler daha uzak bir havalimanına gitmeye itiliyor.” iddialarında bulundu.

CHP’li meclis üyesi Zorlu sordu! Şehir Hastanesinin hakedişi yapıldı mı? CHP’li meclis üyesi Zorlu sordu! Şehir Hastanesinin hakedişi yapıldı mı?

SORUNLARININ TEMELİNİ TRABZON HAVALİMANI GÖRÜYORLAR

Rize- Artvin Havalimanı ile ilgili çözüm bekleyen sorunların temeline de Trabzon Havalimanı’nı oturtan Aksoy, şunları kaydetti: Rize- Artvin Havalimanı ile ilgili çözüm bekleyen sorunlar…

-Trabzon İstanbul havalimanları arasında her gün ortalama gidiş dönüş 40 seferin konulması buna rağmen Rize için 8 seferle sınırlı kalması.

- Trabzon İstanbul arasında bu sefer sayılarının ilk kez bu yıl bu derece çoğalması konusunda turizm acenteleri şaşkın olduklarını ve anlam veremediklerini belirtiyor.

- İleri tarihli grup planları yapan acentelere Rize – Artvin Havalimanı İstanbul Havalimanları arasında sadece 5 seçenek sunuluyor. Oysaki Trabzon havalimanında bu rakamlar 20’lere çıkıyor. 

- Rize Artvin Havalimanı’ndan her gün ilk uçak seferi 08:50 olması daha öncesinde sefer olmaması

- İstanbul Havalimanından her gün son uçak seferinin 17:35’te olması. 1 Haziran’da 21.10’da bir sefer ekleniyor. Rize’den İstanbul’a giden bir kişi aynı gün içinde işini bitirip dönme şansı yok.

- Rize Günleri’ne giden kamu kurumları temsilcileri ve turizmciler Pazar günü Rize’ye gelen uçağın 17.35 olması nedeniyle biletleri Trabzon Havalimanı’ndan alınmıştır.

- Pegasus seferlerinin bir an önce başlamasını sağlanmalı (Fiyat rekabeti ve sefer sayısı çoğalacak)

- Ankara uçuşları tek gidiş dönüş olması sabah saatlerinde ve akşam geç saatlerde uçuş olmaması (Ankara’ya sabah saatlerinde gidilememesi ve dönülememesi)

- THY’nin Trabzon’a bağlı şeflik olmaktan çıkarılıp ayrı bir müdürlük olmasını sağlamak

- Bölgenin en hareketli olduğu mayıs, haziran, temmuz, ağustos eylül ve ekim aylarında uçuş sayılarının artırılmaması.”

YETKİLİLERDEN ÇÖZÜM İSTEDİ

Taleplerine çözüm beklediklerini de vurgulayan Aksoy, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Seçeneklerin çok olması nedeniyle halen Trabzon’dan Havaş ile Rize’ye gelenlerin sayılarının çokluğu gözleniyor.  Antalya ve İzmir’e seferleri başlayarak yolculara alternatif gün sunulmalı. Bu konuda özellikle Artvinli yolcuların talepleri oldukça fazla. Bizim bu haklı taleplerimize yetkililerin cevap bekliyoruz.”