Rize küçük balıkçılar için kafes balıkçılığına karşı verdiği mücadeleyi kazanırken, Trabzon kaybetti.

Songül MAZLUM - Trabzon’da yüzlerce küçük balıkçının ekmek için verdiği mücadele sonuçsuz kaldı. Çarşıbaşı-Yalıköy arasına kafesler kurulmaya başlanırken, Rize’nin Fındıklı ilçesi kafes balıkçılığına karşı verdiği mücadeleyi kazandı. Rizeli Av. Remzi Kutanoğlu, “Fındıklı’da yapılması planlanan kafes projesi iptal edilmiştir. Doğamız adına emeği geçen herkese teşekkür ederim... Doğu Karadeniz Bölgesi’nin geleceği turizmdir. Kafesler turizm geleceğimize engel teşkil etmektedir.” ifadelerini kullandı.

ÇARŞIBAŞI’NDA BALIKÇILARI DUYAN OLMADI 5 (2)

ÇARŞIBAŞI’NDA BALIKÇILARI DUYAN OLMADI

Fındıklı’da çeşitli gerekçelerle kafes balıkçılığından vazgeçilirken, Çarşıbaşı-Yalıköy arasında kafes balıkçılığında geri adım atılmaması tepki topladı. Beşikdüzü’nden Çarşıbaşı’na kadar birçok noktada kafesler kurulurken, Çarşıbaşı-Yalıköy arasına kurulan kafeslerle birlikte küçük balıkçılar son avlanma alanlarını da kaybetmeye başladı. Bölgede yaklaşık 600 aile geçimini kafes balıkçılığı ile sağlarken, Beşikdüzü ve Çarşıbaşı arası küçük balıkçılardan alınıp adeta kafes bölgesine çevriliyor. 

ÇARŞIBAŞI’NDA BALIKÇILARI DUYAN OLMADI 5 (1)

Trabzon trafiği artık bu yükü kaldırmıyor Trabzon trafiği artık bu yükü kaldırmıyor

Trabzon’da yüzlerce küçük balıkçının ekmek için verdiği mücadele sonuçsuz kaldı. Çarşıbaşı-Yalıköy arasına kafesler kurulmaya başlanırken, Rize’nin Fındıklı ilçesi kafes balıkçılığına karşı verdiği mücadeleyi kazandı. Rizeli Av. Remzi Kutanoğlu, “Fındıklı’da yapılması planlanan kafes projesi iptal edilmiştir. Doğamız adına emeği geçen herkese teşekkür ederim... Doğu Karadeniz Bölgesi’nin geleceği turizmdir. Kafesler turizm geleceğimize engel teşkil etmektedir. Bölgedeki bütün siyasi aktörleri bu konuda hassasiyete ortak irade göstermelerine davet etmeliyiz.” açıklamalarında bulundu. 

ÇARŞIBAŞI’NDA BALIKÇILARI DUYAN OLMADI 5 (3)

YAPILAN EYLEM DE, TBMM’DEKİ ÇALIŞMA DA SONUÇSUZ KALDI

Fındıklı’da çeşitli gerekçelerle kafes balıkçılığından vazgeçilirken, Çarşıbaşı-Yalıköy arasında kafes balıkçılığında geri adım atılmaması tepki topladı. Balıkçılar bir araya gelip eylem yapsa da verdikleri ekmek mücadelesi sonuçsuz kaldı. CHP’li siyasetçiler, konuyu TBMM gündemine taşıyarak küçük balıkçılara çalışma alanı bırakılmasını talep etse de bu çağrı da karşılıksız kaldı. Beşikdüzü’nden Çarşıbaşı’na kadar birçok noktada kafesler kurulurken, Çarşıbaşı-Yalıköy arasına kurulan kafeslerle birlikte küçük balıkçılar son avlanma alanlarını da kaybetmeye başladı. Bölgede yaklaşık 600 aile geçimini kafes balıkçılığı ile sağlarken, Beşikdüzü ve Çarşıbaşı arası küçük balıkçılardan alınıp adeta kafes bölgesine çevriliyor.