Rize-Artvin Havalimanı için ilk test uçuşu gerçekleştirildi.

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra Türkiye'nin deniz dolgusu üzerindeki ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı için bugün ilk test uçuşu gerçekleştirildi.

3 Nisan 2017 tarihinde temeli atılan ve 100 milyon ton taş kullanılarak 2 milyon 800 bin metrekare alanda deniz dolgusunun tamamlanmasının ardından bölgesel mimariye sahip terminal binaları, çaydanlık kulesi ve çay yaprağı şeklindeki giriş süsü tamamlanarak havalimanı test uçuşlarına hazır hale getirildi. Altyapı inşaatı tamamlanan, pist ve taksi yollarının imalatı tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı'nda, pist ve apron hatları çizilirken, şerit alanı düzeltmelerine devam edildi.

Bölgemizde feci kaza! Dekan hayatını kaybetti 19 kişi yaralandı Bölgemizde feci kaza! Dekan hayatını kaybetti 19 kişi yaralandı

14 Mayıs 2022 Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak olan havalimanının ilk test uçuşu bugün yapılırken, Ankara'dan hareket eden özel bir uçak ilk olarak havalimanı üzerinden uçarak piste iniş yaptı. Ancak piste inmek üzereyken havalandı ve yükseldi. ILS test uçağının da gün içinde ve önümüzdeki günlerde aynısını yapması bekleniyor.