Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yaşayan fotoğraf sanatçısı Metin Öztürk (57) bugüne kadar 52 ünite kan verdi. 

Kızılay tarafından altın madalya ile ödüllendirilen, arkadaşlarının kan bankası diye adlandırdığı Öztürk, “Her üç ayda bir kan bağışında bulunurum. Bugüne kadar 49’nu Kızılay’a 3 ünite kanıda acil hastalar için hastanede bağışta bulundum. Ömrüm yettiğince, kan bağışında bulunacağım son ana kadar bu görevi yerine getireceğim." dedi. 

WhatsApp Image 2022-07-05 at 12.12.03 (1)

Trabzon Meydan Parkı içerisindeki Kızılay kan alım noktasında düzenlenen kan bağışı kampanyasına katılan Metin Öztürk 52’inci bağışında bulundu. 

Trabzon İl Jandarma Komutanı Adem Şen terfi aldı Trabzon İl Jandarma Komutanı Adem Şen terfi aldı

WhatsApp Image 2022-07-05 at 12.12.02

2003 yılından itibaren düzenli kan vermeye başlayan Öztürk, 15 ünite kan bağışından sonra bronz madalya, 25 ünite kan bağışından sonra gümüş madalya, 35 ünite kan bağışından sonra altın madalya ve 45 ünite kan bağışından sonra da plaket ile ödüllendirildi. 

WhatsApp Image 2022-07-05 at 12.12.03

20 yılda 52 kan kardeşi

Kan vermenin sağlık olduğunu, yaklaşık 20 yıldır kan verdiğini söyleyen Öztürk, “Ben sağlığımı kan vermeye borçluyum. Yiyip içtiklerime çok fazla dikkat etmesem de, şekerim, kolesterolüm hepsi normal seviyelerde. Kan verilince vücuttaki eski kan çıkıyor, yerine yeni kan üretiliyor. Kan vererek, bilmediğim hiç tanımadığım insanların canını kurtarmış oluyorum. Hiçbirini tanımasam da şu anda 52 tane kan kardeşim var. Peygamber efendimizin de dediği gibi ‘bir insanı kurtaran, bütün insanlığı kurtarmış gibidir.” Hiç tanımadığın bir insana kan vererek onun hayatını kurtarmanın manevi boyutu çok farklıdır. Sağlıklı ve imkânı olduğu halde hiç kan vermeyen kişilerin yarın ihtiyacı olunca düşünmeleri gerekiyor. Bugün sana, yarın bana ve herkesin kana ihtiyacı olacağı bir günün geleceği düşüncesiyle düzenli kan bağışı kültürünün yerleşmesi gerekir.” diye konuştu. Bugüne kadar bana hiç kan lazım olmadı, buna rağmen bağışta bulunmaya devam ediyorum diyen Öztürk, “Kan verirken hem hayat kurtarıyoruz hem de sağlıklı ve daha güçlü olmamızı sağlıyoruz. Çok güzel bir duygu. Herkese tavsiye ederim. Kan veren arkadaşlar çok büyük sevaba giriyor. Bu yüzden insanları teşvik etmek gerekiyor. Ömrüm yettiğince, kan bağışında bulunacağım son ana kadar bu görevi yerine getireceğim." ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2022-07-05 at 12.12.01 (1)