KTÜ’nün 67. kuruluş yıldönümü törenlerine katılan Milletvekilleri Hüseyin Örs ve Bahar Ayvazoğlu, KTÜ’nün yaşadığı demokrasi süreçlerini anlattı. Öğrenci hoca ilişkisinin yanı sıra birlikte demokrasi mücadelesinin örneklerini sergileyen iki milletvekili yaşanan antidemokratik sürece karşı zor günlere karşı verilen mücadeleyi yad etti.  28 Şubat sürecinde KTÜ’den uzaklaştırılan Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’nın rektör olarak döndüğü üniversitede bu kez başörtüsü yasağı mağduru Milletvekili Bahar Ayvazoğlu ve başörtülü öğrencisine destek veren Milletvekili Hüseyin Örs konuştu.

ktü (1)

28 ŞUBAT SÜRECİNDE VERİLEN DESTEĞİ UNUTMADI

Ayvazoğlu, “Benim için çok manidar bir gün. Mezuniyet törenine bile alınmayan bir öğrenci olarak bugün size buradan bir milletvekili olarak sesleniyorum. Bunun gururunu ve onurunu yaşıyorum. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs Hoca benim hocamdır. Farklı siyasi kulvarlarda mücadele ediyor olsak da ona olan saygımdan sevgimde hiçbir zaman eksilme olmadı. O zorlu süreçlerde de bizim yanımızda olduğu için de ayrıca ona ayrıca huzurlarınızda bir teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

bahar-1

Trabzon'da dikkat çeken nikah sayısı! Trabzon'da dikkat çeken nikah sayısı!

TBMM’DE HOCA-ÖĞRENCİ MESAİ YAPIYORLAR

Milletvekili Ayvazoğlu’nu duygulanarak dinleyen Milletvekili Örs de programına ardından, “Ben Sayın Milletvekilimizin Hocasıyım, bunu ifade etti. Beni çok mutlu etti. Bizim böyle günlerde, özel günlerde bir arada olmamız, birbirimizle dayanışma içinde olmamız güzel bir şey. Zor günler dediği süreçler 28 Şubat süreciydi. Onu ifade etti. Şimdi Allah’ımıza şükürler olsun, parlamentoda hoca öğrenci olarak vazife yapıyoruz.” dedi. KTÜ, 67. kuruluş yıldönümde TBMM’deki iki vekiliyle ne kadar nitelikli insanlar yetiştirdiğini de bir kez daha ortaya koydu.

ktü (9)

KTÜ, Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği törenle kuruluşunun 67. yılını kutladı. Törene KTÜ mezunu AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu ile Muhammet Balta, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Akgün, eski Bakanlar Cahit Turhan ile Faruk Özak, İl Jandarma Komutanı Albay Adem Şen, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Piri Resmi Vakfı Başkanı Vehbi Koç, çok sayıda siyasetçi, akademisyen ve STK temsilcisi katılım gösterdi.

ktü (8)

28 Şubat sürecinde üniversiteden uzaklaştıran ancak hukuk mücadelesi vererek üniversiteye dönmeyi başaran Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, üniversitenin gelişimYoğun katılımın olduğu törende konuşan Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, araştırma üniversiteleri arasına girmeyi başaran KTÜ’nün yıllar içinde büyük bir gelişme yaşadığını kaydetti.  Rektör Çuvalcı 67 yılda kocaman bir çınar haline gelen KTÜ'de 12 fakülte, 6 enstitü, 8 meslek yüksek okulu, 1 yüksekokul, 20 araştırma ve uygulama merkezi bulunduğunu, bugüne kadar 245 bin civarında öğrenci mezun ettiklerini de söyledi. Üniversitelerin sadece eğitim-öğretim yeri değil, bilginin üretildiği ve topluma faydalı olacak bir biçimde paylaşıldığı kurumlar olduğun aktaran Çuvalcı, "Toplumsal sorunlara çözüm üretmek amacıyla AR-GE çalışmalarının yapıldığı ve sektöre nitelikli insan kaynaklarının yetiştirildiği yerlerdir. Nitelikli insan yetiştirmenin yanında devletimizin başlatmış olduğu milli teknoloji hamlesine katkı sunacak en önemli yerlerden birisi üniversitelerdir. Bu bağlamda üniversitede yapılacak her türlü çalışmada toplumsal faydayı öncelememiz gerekmektedir." şeklinde konuştu.

ktü (7)

ÜNİVERSİTEMİZ, BÖLGEMİZİN BAŞAT ÜNİVERSİTESİDİR

Törende eski bir KTÜ hocası olarak kürsüye çıkan Milletvekili Örs, “Bugün burada eski bir KTÜ öğrencisi, KTÜ Hocası olarak sizin içinizden çıkan bir milletvekili olarak konuşuyorum. Bunun için çok heyecanlıyım. Heyecanımı mazur görün. Artvin’den Samsun’a kadar yayılan üniversitemiz, bölgemizin başat üniversitesidir. Biz Sayın Rektörümle aynı dönemin çocuklarıyız. Çok eski arkadaşız. Hepsine başarılar diliyorum. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

MEZUNİYET TÖRENİNE ALINMADIĞI ÜNİVERSİTEDE MİLLETVEKİLİ OLARAK KONUŞTU

Eski bir KTÜ öğrencisi olarak kürsüye çıkan Milletvekili Ayvazoğlu ise, “Benim için çok manidar bir gün. Şöyle ki mezuniyet törenine bile alınmayan bir öğrenci olarak bugün size buradan bir milletvekili olarak sesleniyorum. Bunun gururunu ve onurunu yaşıyorum. Bu salonu dolduran fikri hür, vicdanı hür hocalarıma muhabbetle selamlıyorum. Ben hep üniversitemi hep güzel anılarla anarım. Mesela biraz önce İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs Hoca benim hocamdır. Farklı siyasi kulvarlarda mücadele ediyor olsak da ona olan saygımdan sevgimde hiçbir zaman eksilme olmadı. Çünkü o benim gözümde her zaman Hocam olarak kalmıştır. O zorlu süreçlerde de bizim yanımızda olduğu için de ayrıca ona ayrıca huzurlarınızda bir öğrencisi olarak, bir milletvekili kardeşi olarak teşekkür etmek istiyorum. Biz  Sayın Rektörümüzle üniversitemizin, bu bilim yuvasının çok daha ileriye taşınması amacıyla birçok projeye öncülük etmeye, yatırımları şehrimize taşımaya, dolayısıyla altyapı çalışmalarını birlikte yapmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla hocamızın bizimle olan iletişimi istişare kültürü takdir etmeye değer. Buradan kendisine de teşekkür ediyorum. KTÜ bugünden çok daha iyi bir seviyeye gelecek. Ben bu vesileyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

ktü (5)

DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAMIZ GÜZEL BİR ŞEY

Milletvekili Örs, “Bugün çok anlamlı bir gün. KTÜ’nün kuruluşunun 67. yıldönümündeyiz. Bu üniversitenin hem öğrencisi oldum, hem hocası oldum. Çok özel bir yer burası. Çok güzel bir tören oldu. Milletvekili arkadaşlarımızla katıldık. Bugün burada üniversitenin mezunu olarak iki milletvekili vardı. Ben vardım, Bahar Ayvazoğlu vardı. Önce ben konuşma yaptım. Ardından Bahar Ayvazoğlu Milletvekilimiz konuşma yaptım. İkimizde KTÜ’lüyüz. Ben Sayın Milletvekilimizin Hocasıyım, bunu ifade etti. Beni çok mutlu etti. Bizim böyle günlerde, özel günlerde bir arada olmamız, birbirimizle dayanışma içinde olmamız güzel bir şey. Zor günler dediği süreçler 28 Şubat süreciydi. Onu ifade etti. Şimdi Allah’ımıza şükürler olsun, parlamentoda hoca öğrenci olarak vazife yapıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Songül MAZLUM