Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden AK Parti’ye dönüyor. Muhteşem Dönüş hiç şüphesiz aynı zamanda Türkiye’deki dönüşümü de ifade ediyor.

Türkiye, tarihinin en demokratik ve baş döndürücü hızdaki devrimlerini bu 15 yılda gerçekleştirdi.

Hem siyasal hem hukuksal yetkileri elinden bulunduran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işi eskiye göre daha zor. Zira referandumda gördük ki bloklaşan bir karşıt kitle var. Dahası o kitleyi sürekli kışkırtacak FETÖ gibi bir örgüt var. FETÖ ilk kez sandıkta kendini hissettirdi. Bize göre 1 Kasım’a göre %4 civarında yani 1 milyon 600 bin civarında AK Parti oyu ‘Hayır’a gitti. Hapiste ve işinden olan FETÖ’cü sayısı 200 bin civarında… Eşleriyle beraber 400 bin… Her iki eşin anne babası ve ortalama iki kardeşle 8 kişi ediyor. 1 FETÖ’cü 1. Derece 8 kişi etkileyince 200 bin FETÖCÜ’nün 1 milyon 600 bin oyu (%4) etkilediği söylenebilir. Türkiye’nin önünde en büyük sorun bu kitledir. FETÖ bu ülke ve millet için kemiyet bağlamında değil, keyfiyet bağlamında tehdittir. Sonuç olarak dememiz o ki, AK Parti Genel Başkanlığını da üstlenecek olan Tayyip Erdoğan parti içinde yeni küskünler yaratmamalıdır.

1- Yeterince karşıtı varken… 2- FETÖ gibi bir örgüt fırsat kollarken 3- Kürtler hala umutla beklerken 4- Meral Akşener azda olsa bir gruba kapı aralarken… 5- Yeni küskünleri domino etkisi yapabilir.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar ‘değişmeyecek’ dese de Bakanlar Kurulu’nda değişim toplumsal beklenti halini aldı. Kimi bakanlar başarılı grafik çizerken kimileri cepten yedi!..

Bu süreçte kabinenin en başarılı bakanı bize göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmuştur. Başbakan ve Cumhurbaşkanı da dahil, referandumda en çok yol Soylu kat etmiştir. En fazla mitingi Soylu yapmıştır.

İçişleri Bakanı Soylu, bakanlık bağlamında yeni bir ekol oluşturdu. Bakanlığı Ankara’dan değil, sahadan yönetti… Yediden yetmişe tüm insanların takdirini bu yüzden kiminin yüreğine korku, kimininkine güven saldı. Türkler duygu ve düşüncelerini takdirle ve dua ile ifade ederken, Kürtler güven duydu. O güven duygusudur ki, yeni bir oy artışıyla tercüman olmuştur. Dahası… Güneydoğu’dan gelen bu güven oyları olmasaydı referandum geçmeyebilirdi. Demek ki referandum başarısı bir anlamda Soylu’nun bakanlığına borçludur.

***

Biz muhtemel bir kabine değişikliğinde Bakan Soylu’nun aynı bakanlıkta devam edeceğine ve 2019 seçiminden sonra da 1. Yardımcılık görevine taşınacağına inanıyoruz.

Tayyip Bey, 28 Şubat sürecinden sonra özellikle 3 arkadaşıyla yola çıktı. Abdullah Gül, Abdüllatif Şener ve Bülent Arınç… AK Parti’yi kuran iradede bugün yalnız Tayyip Bey kaldı. Dikkat edilirse taban da liderin arkasında durdu. Süleyman Soylu bütün bu sürecin deneyimlerini özümsemiş ve liderin 1. Derece yol arkadaşı mesabesine gelmiştir. Diğerlerinin yaşadıklarını birer örnek olarak değerlendirilmiş ve siyasi tecrübesi içinde eritmiştir.

Liderle yol yürümek lider vasfı gerektirir. Soylu bunun için başarılı bir yol arkadaşıdır. 16 Nisan bu gerçeği ortaya çıkarmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.