DEDİ: Referandum sonuçlandı. %51.4 ‘Evet’ oyu ile yeni sisteme geçildi. Sizce bu doğru mu?

Dedim: Matematik tartışma götürmez. Referandum geçti. Tıpkı İngiltere’deki gibi. Doğru mu demek, halkın tercihini inkar etmektir. Bu demokratik de değildir. Yeni sistem hayırlı olsun.

Dedi: Sizce OHAL  baskı doğurmadı mı?

Dedim: Baskı olduğu için mi Güneydoğu’da hep ‘Hayır’ çıktı. Tunceli’deki, Şırnak’taki, Hakkari’deki rakamları oku.

Dedi: Yüksek Seçim Kurulu’nun maç devam ederken aldığı karar seçimi şaibeli hale taşımadı mı?

Dedim: 1- YSK aynı kararı her seçimde aldı. 2- YSK’nın kararının altında CHP ve HDP’nin YSK üyelerinin de imzası vardı. 3- Oy pusulaları özel baskılı ve tutanakların altında tüm parti müşahitlerinin imzası var. 4- İmzasız pusulalar seçmenin hatası değil. Sandık kurullarının hatası. Bedelini seçmene ödetmek daha demokratik ve etik mi olurdu? Sonuç: Şaibe iddiası aradaki farkın 1.5 puan olmasından ötürü konuşuluyor. Asla inandırıcı değil.

Dedi: Evet ve Hayır açısından bir analiz yapalım. Referandum, 18 maddeyi anlatmak yerine ağır iddiaların gölgesinde geçti. ‘Evet’leri hangi nedenler artırdı?

Dedim: Dört şey ‘Evet’leri artırdı. Birincisi Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz için ‘Kontrollü darbe’ söylemi… AK Parti tabanını kenetledi. ‘Hayır’ çıkarsa 15 Temmuz darbesinin bile tartışılacağından endişe edildi. İkincisi Deniz Baykal’ın, ‘Peygambere bile bu kadar yetki verilmedi’ sözü. Üçüncüsü CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un ‘İzmir’den denize dökme’ söylemi… Dördüncüsü olarak Avrupa’nın tutumu. Özellikle Avrupa’nın tutumu donmuş vaziyetteki ‘Evet’leri yukarıya doğru çevirdi.

Dedi: Hemen her seçimde anket yaptırırsınız. Bu sistemde de yaptırdınız. Açıkladınız… Ama yanıldınız.

Dedim: Evet… 8-10 anket firmasından 1-2’si hariç hepsi yanıldı. Aslında bir endişe hep vardı. ‘Hayır’ diyecek olanlar anketöre doğruyu söylemedi’. ‘Hayır’ oyu verecek olan memurlar korkudan anketöre ‘Evet’ dedi. Bu yanılttı.

Dedi: ‘Hayır’lara gelelim. Hayırları hangi nedenler tırmandırdı?

Dedim: Ankara ve İstanbul’a bakmak lazım. Belediyeler ve rant etkili oldu. Onca hizmete rağmen vatandaş ‘Hayır’ dedi. Yolsuzluk iddiaları öylesine dillendirilir oldu ki Opel araba binen teşkilat mensubu, 6 ay sonra Mercedes’le sokağa indi. Bir yapıldıysa 10 eklendi anlatıldı. Hiçbir yerde ranta ve yolsuzluğu neşter vurulmadı.

Memur yerinden endişeye kapıldı. Muhalefetin ‘Evet çıkarsa 300 bin memur yerinden olacak’ söylemi yankı buldu. Diktatör ve baskı yalanları kısmen de olsa inandırdı. Gerçek anlatılmadı veya anlatılamadı.

Son olarak Şükrü Karatepe’nin söyleminin ‘Evet’lerden asgari 2-3 puan götürdüğünü söyleyebiliriz. Belki tam olarak ‘Eyalet’i savunmadı, ama şüyuu vukuundan beter oldu.

Yaklaşık 1 milyon oy da FETÖ olayından etkilendi ve ‘Hayır’a gitti.

Dedi: FETÖ ile mücadele 1 milyon oya etki etti mi?

Dedim: İşinden atılan, hapse atılan bir FETÖ’cü şayet evliyse çift taraflı aileyi etkiledi. Ortalama iki aileden 8 kişi… 150 bin FETÖ’cü ile mücadele 1 milyon oyu etkiledi.

Dedi: Son olarak 2019 ‘da ne olabilir?

Dedim: 2017’nin mesajı 2019’un habercisi… Tayyip Bey seçilir ama AK Parti böyle vekil tercihini sürdürür ve minnetsiz gidişine devam ederse bu rakamları da çok arayabilir.

Dedi: Trabzon’u konuşmayacak mıyız?

Dedim: Yarın konuşalım…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.
Avatar
yaasr 2017-04-18 10:21:04

beni en çok istanbul şaşırttı, bunca hizmete rağmen, bu sonuç kötüydü.

Avatar
yunus 2017-04-19 18:55:10

İkdidarın daha 500bin kişi daha fetocu var demesi bu şerefsizler bir daha evet verirmi500x5 de 2500 oy verilmedi AKP nin kaybı toplam 3'3.5 milyon oy kaybı var beşikdüzün deki oyların da kaybı büyük şehir belediye başkanı ve yönetimi neden diyeceksin burda bir sel felaketi yaşandı bunlara tepki

Avatar
yunus akın 2017-04-19 18:55:59

İkdidarın daha 500bin kişi daha fetocu var demesi bu şerefsizler bir daha evet verirmi500x5 de 2500 oy verilmedi AKP nin kaybı toplam 3'3.5 milyon oy kaybı var beşikdüzün deki oyların da kaybı büyük şehir belediye başkanı ve yönetimi neden diyeceksin burda bir sel felaketi yaşandı bunlara tepki