Uzungöl Platformu, Uzungöl Koruma Amaçlı İmar Planına ilişkin TGC’de ortak basın açıklaması yaptı.

Toplantıya Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mustafa Keleş, Uzungöl Muhtarı Mehmet Öztürk, Uzungöl Birlik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akyüz ve Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Akyüz.

Platforma adına açıklama yapan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mustafa Keleş, 25 yıldır imar çalışması yapıldığı, planların Uzungöl’ün ihtiyaçlarını karşılamadığı, vatandaşların itirazlarıyla hukuki olarak mahkemeler tarafından durdurulduğu ve yürürlüğe geçemediğini açıkladı.

UZUNGÖL’DE YAPILAŞMALAR OLDU

İmar planlarının uygulanamaması sonucu hoş olmayan yapıların ortaya çıktığını kaydeden Keleş, “Bu zamana kadar yapılmış olan planlar merkezden yapılarak, halktan kopuk, ekonomik, kültürel, tarihsel, coğrafik ve sosyal donatılardan uzak bir anlayışla yapıldığından uygulanabilir imar planları yürürlüğe girememiştir. Uzungöl’ümüzün bu güne kadar uygulanabilir bir imar planı olmamasından dolayı halkımızca, kendilerine ait tapulu arazileri üzerinde ve doğayı tahrip etmeden; yaşamlarını sürdürebilmek, şehre göçü önlemek, ekonomik ihtiyacı karşılamak ve bölgedeki turizm talebini karşılamak için yapılaşmaya gidilmiş ancak plan olmamasından dolayı göze hoş gelmeyen yapılaşmalar maalesef olmuştur.” dedi.

RAPOR HAZIRLANDI

Uzungöl’de herkesin talepleri değerlendirilerek oluşturulan rapora ilişkin Keleş, “Yapılan hiçbir yapı kamu arazileri üstünde yapılmamıştır. Tapulu arazilerimiz içerisinde yapılan inşaatlar için hiçbir şekilde ağaç kesilmemiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019 yılında Uzungöl’de başlayan süreç ve akabinde hazırlanan Uzungöl Koruma Amaçlı İmar Planı vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamadığından dolayı, Uzungöl’ün en büyük sorunlarından biri olan imar planının aynı şekilde iptaller ile anılmasını önlemek ve halkımızın taleplerini karşılayacak bir imar planının oluşabilmesi için çalışmalarımıza başlamıştık. Uzungöl’de uygulanmaya çalışılan imar planı ile ilgili eksikleri içeren bir rapor hazırladık. Uzungöl’ün tüm mahallelerinde vatandaşlarımızın taleplerini aldık değerlendirdik ve rapor haline getirdik.” ifadelerine yer verildi.

EKSİKLİKLER GİDERİLECEK

Raporun Bakan Kurum’a iletildiğini dile getiren Keleş, “Uzungöl Platformumuzla beraber Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi TOK da imar sorunumuzu kökten çözüme kavuşturmak için çalışmalarımızı başlattık. Uzungöl’de uygulanmaya çalışılan imar planı ile ilgili eksikleri içeren bir rapor hazırladık. Uzungöl’ün tüm mahallelerinde vatandaşlarımızın taleplerini aldık değerlendirdik ve rapor haline getirdik.

BAKANA İLETİLDİ

Bu çalışmalarımızı, Uzungöl’e ziyarete gelen Çevre Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ilettik. Sayın Bakanımızın bürokratlarımıza verdiği talimatla hızlı bir şekilde Uzungöl’ün imar sorununu Uzungöl Platformu’nun taleplerini göz önünde bulundurarak çözümünü istemiştir. Platformumuz sahada ve Ankara’da bürokratlarımızla yaptığı çalışmadan sonra imarın ana omurgasını bozmadan küçük dokunuşlarla Koruma Amaçlı İmar Planı çalıştayı tamamlanarak şuan askıda olan plana revize öneri planı olarak Çaykara Belediyesi tarafından ilgili kuruma gönderilmiştir.” dedi.

“İMAR SORUNUNU GÜNDEMDEN ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Hazırlanan imar planının yürürlüğe girmesi için destek bekleyen Keleş, “Hazırlamış olduğumuz plan ile beraber Uzungöl’de imar sorununu gündemimizden tamamen çıkarmak ve Uzungöl markamızı daha doğal bir turizm destinasyon merkezi haline getirmek istiyoruz. Platform olarak bu sürecin tarafı olan bizler, hazırlanılmış olan Uzungöl Koruma Amaçlı İmar Planı’nın onaylanıp yürürlüğe girmesi için siyasetçilerimizin, bürokratlarımızın ve kamuoyunun desteklerini talep ediyor ve bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ortak bildiriye Uzungöl Muhtarlığı, Uzungöl Turizmciler Derneği, Uzungöl Birlik A.Ş., Uzungöl Turizm Yaşatma Derneği, Uzungöl Turizm Esnaf Derneği, Uzungöl Haber ve Kanaat Önderleri adına açıklama yapan Uzungöl Turizmciler Derneği destek verdi.