Uzman diyetisyen Elif ÖZTÜRK Ramazan'da nasıl bir beslenme programı uygulanması gerektiğini yazdı.

Elif ÖZTÜRK vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu besinleri yazdı.  

Tüketilen besinin hacmi kadar içeriği de oldukça önemli. Gün boyu açlık durumunda vücudumuz dinlenir ve yenilenir. Bu süreçte ona yardımcı olacak yeterli ve dengeli besin tercihinde bulunmamız gerekir. Eğer ki fazla yağlı, çok tuzlu, çok şekerli besinler tüketilirse vücudun onarım ve yenilenme süreci olumsuz etkilenecektir.

tuzlu-kurabiye-yapimi-siviyagli-gevrek-tuzlu-kurabiye-tarifi-h1579284429-972539

Kabakulak Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Kabakulak Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Taze mevsim sebzelerinde yapılan yeşil salatalara iftar ve sahurda mutlaka yer verilmelidir. Mevsim meyveleri iftar sahur arası zamanda ölçülü olarak tüketilebilir. Protein ihtiyacını karşılayabilmek için ana yemekte et grubu ya da kuru baklagiller grubundan besinlere yer vermek önemlidir. Ayrıca 1-2 su bardağı kadar yoğurt ya da kefir tüketilebilir.

kuru-fasulye-1

Ekmek, pide tüketimini sınırlandırmak gerektiği unutulmamalıdır. Tatlı olarak daha çok sütü tatlılar şerbetli tatlılar yerine tercih edilebilir. Uzun süre tok tutması ve biyoyaralanımı çok yüksek bir protein kaynağı olması sebebiyle 1-2 adet yumurta sahurda tüketilebilir. Ekmek pide yenilecekse ölçülü tüketilmelidir. En önemlisi 2-3 litre kadar su iftar ve sahur arası zamanda muhakkak tüketilmelidir.